• USD = 26.82  / 27.16 
  • EUR = 28.70  / 29.42 
  • RUB = 0.45  / 0.48 
 +8°
Інформаційний портал "Стик"
 
 

Буває і таке…

Опубліковано: 23/11/2015 - 11:37

Ольга Нижник. Цього не може бути!.. – Івано-Франківськ: Місто-НВ, 2015. – 196 с.

У нашому суспільстві є нездорова мода критикувати і розкладати на множники усіх і вся. Найбільш розкритиковані в останні роки лікарі, вчителі, військові. Щодо військових, то нарешті, суспільство спам’яталося, але от лікарі і вчителі – то окрема тема. Якось мій тато сказав, що до початку моєї викладацької кар’єри він завжди був на боці дитини та її батьків, але побачивши викладацьку кухню зсередини… Але мова не про вчительській чи лікарський хліб, а про те, що нам бракує хорошої літератури про вчителів, лікарів, військових. Ні, не про те, як вони відчайдушно долають труднощі, рятують людей та світ, не про те, що їх кинули наодинці із системою, поставили у рамки говоріння про цінності дітям, родом із суспільства, в якому цінності давно знехтувані, а про те… А не знаю, про що… хоча роман Ольги Нижник десь пояснює, про що можуть бути такі книги.

Буває таке, що людина, що працює не один рік в освіті, сідає і пише хороший роман про вчителя.

Буває і таке, що вона авторка не оплакує долю своїх героїнь, хоча як ніхто, знає усі підводні течії і рифи.

Буває і таке, що герої хочуть не діяти, підлаштовуючись під сюжетно-композиційні особливості твору, а просто поговорити. І в цих літературних посиденьках криється багато неосмислених смислів.

«Цього не може бути!..» - роман, означений авторкою як соціальна мелодрама. Дібране відповідно до цього і фото на обкладинці. Може, не варто було робити ні першого, ні другого, бо воно здешевило сам роман. Адже книга набагато краща, аніж може здатися на перший погляд.
Дія роману відбувається в купе поїзда, де випадково перетнулися чотири вчительки, немов перетнулися чотири жіночі долі. Авторка вміло використала прийом «випадкового попутника», якому розповідаєш усе, бо ж за кілька годин розминетеся і вже ніколи не побачитеся більше. І таким попутником, п’ятим, безквитковим, стає читач.

Це роман розмов, діалогів та суперечок, достатньо простих і буденних, щоб не бути зарозуміло-складними, в міру інтелектуальних, щоб не бути примітивним.

Купе… Чотири жінки… Вчительки. Ні, вони не скаржаться на свою важку долю. Вони занадто дорослі та самодостатні, аби на щось нарікати. Чотири інтелектуалки, що не хизуються цим, а провадять розмови про секрети книг, кулінарії та інтимного життя. Спокійно та виважено. Без істерик та патетики. Що є своєрідним виявом поваги до того, хто читатиме одкровення героїнь. Вони не бояться бути самокритичними, іронічними, десь моралізаторськими (недолік (?) професії).

Ще одним виявом поваги є грамотність самого тексту, а ще неймовірне багатство мови, пересипаної приказками, прислів’ями, цитатами. Невимушена, спокійна, без суржику та штучно нагромаджених конструкцій. Я навіть і не здогадувалася, як же я скучила за текстом, де розставлені правильно усі розділові знаки, де ти не затинаєшся на неправильно побудованому реченні чи недоречно-неправильно вжитому слові. Справжня тобі насолода для філолога. «Ось такі пристрасті і такі емоції…», - як сказала одна із героїнь.

Єдине, що, як на мене, авторка не допрацювала – це фінал. Занадто вже солодко і штучно. Може, воно у житті сто разів могло статися, але те, що трапляється у житті, не завжди може трапитися в літературі. Хоча… Хтозна… Радісна зустріч на пероні може бути не кінцем подорожі, а її початком.

 

Матч-реванш? Кілька слів про вибори в ОВО№85.

17 липня 2016 року в семи виборчих округах відбудуться проміжні вибори народних депутатів України. Серед цих округів і виборчий округ №85 з центром у місті Калуші. До складу округу входять місто...

Українській помісній церкві бути? Або чого добився Кирило?

Після зустрічі Папи Франциска та Московського Патріарха Кирила(Гундяєва) в українських греко-католиків виникло чимало запитань. Майже миттєво свою реакцію стосовно «Спільної декларації...

Заступник мера – депутат?

Як кажуть юристи: «Рішення суду не коментують, а виконують, або принаймні оскаржують.» Я не юрист, тому висловлю кілька думок стосовно того, чи може бути заступник міського голови(член...

БОЛЬОВІ ТОЧКИ

Одна моя знайома запропонувала дещо збочену розвагу. Сідаєте в таксі і під час якої-небудь дурної російськомовної пісеньки, що лунає з програвача, кажете: «Який жах». У більшості...

Знищення місцевого самоврядування триває

Верховна Рада прийняла черговий «геніально-популістський» Закон про внесення змін до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (щодо поіменних голосувань...

Буває і таке…

Ольга Нижник. Цього не може бути!.. – Івано-Франківськ: Місто-НВ, 2015. – 196 с.