Стандартизована школа

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Освітній процес в Україні стандартизований. Є певна система оцінювання, за якою вимірюються знання. І певні знання, які мають виміряти у школі. Якщо погляди виходять за рамки встановленої системи цінностей – ти парія.

  Дітей, які ставлять зайві питання, вчителі не люблять. І не завжди лише тому, що цього не вимагає стандарт, найчастіше вони самі не знають відповіді на начебто дурне запитання. Але ж зізнаватися у такому зась.

  Учитель в нашій країні трансформує прописані норми і правила, ретельно вкладаючи їх у голови підростаючого покоління. Дітей завантажили так, що наразі необхідно ввести додатковий рік навчання, щоб їх розвантажити. Шкільні уроки для початкової школи виходять за межі рекомендованих психологами 35 хвилин. А через велику кількість "знань", які доводиться носити щодня, дитячі ранці по вазі більше схожі на мішки з зібраною картоплею.
  Формально чинна система наче й заохочує до додаткових роботи над собою, але у чітко прописаних межах. І ці рамки усюди. У механічній помилці, яка знизить оцінку на один-два бали. У помарці в зошиті першокласника, адже зошит – це лице, а воно має бути чистим. У нормативі з фізкультури, де всі стандартно бігають, стрибають, розтягуються на певну оцінку. У нормах прочитаних слів, у кількості пауз, якщо це вірш напам’ять. Індивідуальні риси конкретної дитини повністю нівельовано.

  Пам’ятаю уроки фізкультури, де не вміла віджиматися та бігати короткі дистанції. Зрештою у мене все ж виходила відмінна оцінка, показники вирівнювала марафонами, попаданням у баскетбольне кільце та іншими, але залишалося неприємне відчуття, якщо ти це не можеш, ти гірший. Закладаються сумніви, невпевненість у собі. Якщо дитина читає так, що це не вкладається у шкільні показники, не пише гарно чи не вирішує швидко задачі, це невдаха без особливих здібностей. А в учителя немає ні часу, ні бажання залишатися після уроків, щоб виправити ситуацію, попрацювати чи дати пораду, як покращити техніку читання, допомогти зрозуміти алгоритм рішення. Простіше констатувати факт, відразу накладаючи штамп непридатності до системи. Наразі рішення усіх незрозумілих питань школярі шукають у додаткових платних послугах репетитора, якими найчастіше є ті ж шкільні педагоги. Їм ж треба за щось жити, зарплата маленька. А на певному етапі репетитор стає необхідним – як розповідають випускники, без додаткових занять здати ЗНО важко.

  І вчителі, здебільшого, ні на крок не відступають від системи. Не лише встановленої міністерством. Нещодавно почула від новоспеченого педагога: "умійте домовлятися з учителем, в країні ж корупція". Спало на думку, чого такий далекоглядний педагог може навчити підростаюче покоління, якщо міряє речі такими категоріями? Хоча діти дізнаються про корупцію ще задовго до школи, коли батьки платять "добровільні внески" за вступ у садок, несуть шоколадку або трохи більше за розказаний віршик на святі, додаткову увагу чи хороше слово на адресу дитини.

  Є і інші. Мова про педагогів. Але найчастіше вони не виживають – не витримують у системі і йдуть. Або просто закривають очі і роблять свою роботу. І роблять добре. Клас у такого педагога може бути не укомплектований найновішою апаратурою, естетичними предметами інтер’єру чи пластиковими вікнами. Але діти отримують набагато більше. І перш за все, впевненість у собі.

  Сама система знань не обмежується лише освітніми стандартами – у кожному навчальному закладі свої правила. І тут важливо, скільки меблів працівник освіти зможе поміняти в оселі домінування чистого розуму, скільки ремонтів заохотить робити відповідальних батьків, скільки депутатів залучить вкладати інвестиції в майбутнє. Часто за цими матеріальними речами губляться самі діти, їхня індивідуальність, здібності, бажання вчитися. І чомусь уже не дивно, що дитина у першому класі говорить, що вона ненавидить школу.

  P. S. Нещодавно біля однієї зі шкіл міста знайшли медичний шприц з невідомою речовиною. Дітям повідомили, у шприці наркотики, тепер їх не випускають на вулицю. Але ж тривогу ніхто не б’є. Інформацію про кількість наркозалежних і про боротьбу з наркоторгівцями озвучує прокурор під час щомісячного звіту. Служба безпеки щоразу знаходить чергову нарколабораторію чи виробництво наркотиків в звичайній квартирі. І це зазвичай у густонаселених мікрорайонах. Показники абстрактні, не прив’язані до того чи іншого навчального закладу – у зворотньому випадку це вплине на репутацію і створить паніку. А рівень злочинності, наркоманії, сніду та інших антисоціальних явищ знизить рівень міста в загальноукраїнському "рейтингу щастя".

  За цим всім діти. Хто за них пам’ятає чи враховує їхні інтереси? А через бажання відповідати стандартам присікається індивідуалізм, самобутність та бажання вийти за рамки. Натомість виробляється необхідність стати частиною системи, де живуть мільйони, адже пливти проти завжди важче.

   

  (Visited 61 times, 1 visits today)
 • 180x150