Сусіди мову поважають. Але свою

 • 180x150
 • Опубліковано:

  У пострадянських країнах простежується системна боротьба проти «мови окупанта», яка насаджувалась у часи комунізму. Випадок, який викликав обурення в Росії, торік стався у Латвії, де створено спеціальну інспекцію з державної мови. Приміром, у містечко Резекне «Центр російської культури» привіз свого Діда Мороза з Устюга і дав можливість діткам поспівати рідною мовою. На це миттєво надійшла скарга на недостатнє використання латиської та відсутність попередження, що захід відбувається не державною мовою. Організаторам довелося сплатити штраф на суму близько 50 євро.

  А минулого місяця у Молдові оштрафували одну з місцевих організацій за використання на своїй акції російської мови. і організаторам опозиційної маніфестації 17 липня довелося сплатити 400 лей (на наші гроші це близько 250 гривень) за використання рекламних плакатів інформативного характеру російською мовою, що є порушенням статті 364 Адміністративного кодексу сусідньої держави. Протестний захід ініціювала «Ліга російської молоді» проти приїзду президента Румунії Траяна Бесеску.

  Натомість в Україні людям доводиться звертатися до суду, щоб змусити державних службовців, аби ті говорили до них державною мовою. Наприклад, у Миколаєві Анатолію Ільченку місцеві чиновники дали прізвисько Епатажний дивак і бояться, щоб він завітав до них. Чоловік просить банальну річ: діалогу в державних установах виключно українською мовою. Проте «жертви» російської ідеології дуже по-різному реагують на таке прохання — від розуміння до викликів міліції. Власне, свого часу пан Анатолій вже мав конфлікт з російськомовним «даішником», який вперто не хотів переходити на українську і пояснював свою позицію ненормативною лексикою. Тоді керівництво УДАі УМВС у Миколаївській області терміново запровадило додаткові заняття з особовим складом, а також провело відповідну роз’яснювальну роботу про необхідність спілкування з громадянами державною мовою.

  А з другого боку, те, що в незалежній Україні право спілкуватися українською мовою треба відстоювати і то чи не з кулаками, виглядає для нормальних європейців неймовірною, якщо не сказати дикою реалією українського буття. Мова є необхідним атрибутом існування будь-якої держави, і якщо є вперте ігнорування та боротьба з нею, то чи не можна вважати таких людей зрадниками національних інтересів? Якраз недавно минув рік, як в Україні затвердили закон про регіональні мови. Хоча для його виконання елементарно не вистачає коштів з місцевих бюджетів, українців вкотре обмежили в їх конституційних правах. А вже з 1 вересня в школах введуть другу обов’язкову іноземну мову, якою в 90 зі 100 випадків стане російська. і якщо колись складали анекдоти про молдован, то сьогодні вони вже сміються з нас, українців.

  (Visited 29 times, 1 visits today)
 • 180x150