Андрій Малетин: безоплатній первинній правовій допомозі на Прикарпатті – бути!

 • 180x150
 • Опубліковано:

   28 січня о 12:00 в конференц-залі готелю "Станіславів" відбулась прес-конференція на тему "Безоплатна первинна правова допомога на Прикарпатті. Бути чи не бути?". Організатором даного заходу була Станіславська правозахисна група, яка вже давно займається наданням безоплатної первинної правової допомоги людям. Доповідачами виступили Андрій Малетин – голова СПГ та Назарій Саведчук – начальник відділу правової роботи, правової освіти, реєстрації нормативно-правових актів та систематизації управління юстиції в Івано-Франківській області.

  Безоплатна первинна правога допомога (БППД) – це надання правової інформації, надання консультацій і роз’яснень з правових питань, складення заяв, скарг та інших документів правового характеру, надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації. Закон про неї був прийнятий в 2011 році, проте, за словами доповідачів, в життя його втілюють лише поодинокі міста – інші жаліються на брак коштів в бюджеті. Саме тому Станіславська правозахисна група вирішила займатись наданням такої допомоги з власної ініціативи. За 2014 рік вони надали більше 1000 консультацій (по телефону, а також на сайті "Правовий простір"), найпопулярніші теми – земельні суперечки з сусідами, судові конфлікти. Останнім часом побільшало людей, які звертаються з питаннями про мобілізацію та її правові аспекти. Також по допомогу кваліфікованих юристів іноді звертаються учасники АТО.

  "В законі, прийнятому в 2011 році, державою гарантовано отримання БППД, і цей обовязок покладений на органи місцевого самоврядування – міські, селищні та сільські ради. Коли в 2013 році ми промоніторили ситуацію щодо виконання цього закону, ми побачили дуже невтішну картину. Жодним органом самоврядування не було запровадженно надання БППД. Нам стало зрозуміло, що треба щось робити з цим. Більшість працівників органів місцевого самоврядування жалілись, що на реалізацію цієї системи їм не виділили коштів", – розповів Андрій Малетин, голова Станіславської правозахисної групи.

  Першою районною радою, що включилася в процес впровадження ініціатив з надання безоплатної первинної правової допомоги, стала Долинська районна рада, а першою селищною – Рожнятівська. Зокрема, Долинська районна рада передбачила в бюджеті на 2015 рік 30 тисяч гривень на фінансування даного питання, а Рожнятівська селищна рада – затвердила Положення про залучення юридичних осіб приватного права до надання БППД. Наразі в процес також включаються Рогатинська районна рада, Тисменицька міська рада, Манявська сільська рада, Осмолодська сільська рада та Вишківська сільска рада.

  "В Івано-Франківську, на жаль, міська рада лише створила робочу групу з цього питання, але до прийняття реальних нормативних актів ще не дійшло. Багато юристів згодні безоплатно працювати по кілька годин на тиждень, надаючи допомогу людям, але влада наразі не створила їм умов для цього. Хоча є й позитивні приклади по Україні. Наприклад, в місті Одеса створили цілу комунальну установу, яка займатиметься наданням безоплатної первинної правової допомоги. Звичайно, це Одеса, в них багато ресурсів. Але й значно менші міста України вже активно працюють в цьому напрямку – Скадовськ, Біла Церква, Мукачево. В останньому до фінансування залучають навіть міжнародних донорів. Навіть мале місто може це робити, було б бажання зі сторони органів місцевого самоврядування!", – переконаний Андрій Малетин.

  (Visited 19 times, 1 visits today)
 • 180x150