Коломийський вертеп завітав до керівництва області

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Традиція колядувати з «Вертепом» була особливо поширена у Західній Україні. Якщо на Східній Україні здебільшого колядували з різдвяною зіркою, то на заході більш поширеною була коляда з ляльковим або живим вертепом.

  «Вертеп» є одним з найкращих християнських Різдвяних звичаїв на Коломийщині. Слово «вертеп» зі старослов’янської означає «печера». В українській мові «вертеп» має кілька значень: балка, велика скеля, старовинний ляльковий театр тощо.

  З історичних джерел відомо, що ляльковий вертеп зародився у 17 ст. Науковці пов’язують його спільне європейське і християнське походження, яке в кожного народу мало свої особливості.

  «Вертеп», з яким ходили колядувати на Західній Україні, був невеликий за розмірами і нескладний у виконанні. Своєю формою він нагадував селянську хату або церкву.

  Досі не з’ясовано, коли виник «Вертеп» на Коломийщині. Як дослідили краєзнавці, у коломийській періодиці до 1920-х років немає згадки про «Вертеп», а рукописні сценарії вертепного дійства, яких на Коломийщині є приблизно двадцять, мають переважно авторське походження. Серед відомих авторів вертепних сценаріїв у 1930-і роки був і Юрій Шкрумеляк, чия доля пов’язана з Коломиєю.

  В основі сценарію «Вертепу» – біблійна історія про народження Ісуса Христа. Персонажами вертепного дійства на Коломийщині найчастіше є три Царі, Ірод, Жид, Дідько, три Пастушки, Ангел, Служащий чи Воїн, Смерть, Козак, Біда, Бідний селянин, рідше – Іван, Січовий стрілець. Ще за місяць-два до Різдвяних свят учасники «Вертепу» розучують ролі, збираються на репетиції, готують костюми. У 1930 – 1960-і рр.. одяг вертепних персонажів був значно простіший і скромніший, ніж у 1980-х-1990-х роках.

  Є згадки, що невеликі гурти хлопчиків у давніші часи ходили колядувати із звіздою, гарбузом, шопкою або казали: «Іти в царі». Ці звичаї збереглися і досі і, мабуть, дали початок сучасним вертепам, бо подекуди кажуть: «Колядують з «Вертепом», тобто з власноруч виготовленою стаєнкою (шопкою), в якій зображено народження Ісуса Христа. Цю іграшкову стаєнку носять пастушки.

  У Коломиї і сьогодні продовжують стародавні традиції. Зокрема у Коломийській загальноосвітній школі №6 готувалися до різдвяної коляди ще з початку навчального року. Діти разом з учителями виготовили власноруч шопку, для дівчат виткали запаски, оздобили костюми українськими атрибутами і, як і годиться, вивчили не одну давню колядку.

  «Ми вже не перший рік йдемо колядувати з нашими учнями. Завжди ретельно готуємося до цього дійства. Заздалегідь вчимо колядки, продумуємо костюми та готуємо сценарій. Наша школа є осередком народної творчості. Ми розвиваємо гончарство, ткацтво та народні традиційні промисли і намагаємося прищепити нашим учням любов до українських традицій та вчимо стародавні обряди», – розповідає директорка Коломийської ЗОШ №6 Світлана Стадник.

  «Вертеп» у селах Коломийщини починає ходити уже 6 січня, на Свят-Вечір, і обходить куток, село, а то й межівне село упродовж 3-4-х днів.

  Коломийські колядники з ЗОШ №6 завершували свою коляду в Івано-Франківську. З вертепом завітали вони до голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Михайла Вишиванюка та голови Івано-Франківської обласної ради Олександра Сича.

  Послухати колядників з Коломиї зібралася чимала кількість державних мужів. Під орудою музичних керівників Любові Долаврук та Івана Гнатойка ансамбль ЗОШ №6 бездоганно виконав складні стародавні колядки.

  Відрадно, що «Вертеп» популярний і нині серед молоді, і юнаки охоче беруть участь у цьому колоритному дійстві, старші передають досвід молодшим. Проїжджаючи селами Коломийщини на Різдвяні свята, можна зустріти чимало перебраних хлоп’ячих гуртів. Тішить, що від року до року все більше туристів з усього світу приїжджає саме на Різдво почути справжню коляду, насолодитися давніми Різдвяними звичаями і традиціями.

  Особливу подяку за допомогу в організації поїздки гурту колядників до Івано-Франківська директор Коломийської ЗОШ №6 Світлана Стадник висловлює голові батьківського комітету школи, голові громадської організації «Фонд пам’яті Андрія Федчука» Сергієві Федчуку.

  (Visited 129 times, 1 visits today)
 • 180x150