Легендарна чайка «Спас» пришвартувалася у Івано-Франківську

 • 180x150
 • Опубліковано:

  З нагоди давнього українського свята Покрови Пресвятої Богородиці та 70-річчя УПА на огляд жителів міста була представлена точна копія запорізького човна 17 сторіччя. Легендарний човен виставили перед Ратушею лише на один день.

  Святкування розпочали із традиційного дійства – приготування козацького куліша у великому казані на вогні. Його, як і завжди, варили за старовинним козацьким рецептом. До приготування залучали виключно чоловіків. «Така традиція», – пояснювали козаки. Щоб почастувати іванофранківців улюбленою їжею, вони витратили 5 кг сала, кілька десятків кілограмів свинини, 70 літрів води та більше двох годин на приготування. До столу вишикувалась черга. Куліш смакували всі бажаючі.

  «Дуже смачний, давно не їла такої страви. А куліш приготовлений на дровах смакувала ще в дитинстві», – ділиться враженнями пані Ольга.

  Видовищним дійством стали постріли з гармат. Цікавою для жителів міста була і сама чайка. ЇЇ збудували 8 років тому спеціально для Трансатлантичного походу. На будівництво витратили 3,5 роки та майже 70 000 доларів. За цей час човен подолав 8000 кілометрів. «Спас» конструювали за кресленням 17 сторіччя. Щоправда, дещо удосконалили сучасними деталями.

  «По-перше, чайка оснащена двигуном, – розповів Роман Рось, – Також човен оснащений вітрилами, якими козаки користуватись не могли. Човен може підняти 180 кв. метрів вітрил».

  Козацьку чайку привезли до Івано-Франківська навесні цього року. Планували тут ремонтувати. До слова, від часу будівництва човен не мав ще жодного капітального ремонту.

  «Двигун необхідно відремонтувати до морозів та встановити на човен, – поділився проблемою Роман Рось, – Ремонт складний та затратний, бо деталі двигуна замовляємо у Франції».

  Завдяки підтримці Олександра Шевченка двигун таки відремонтують і весною наступного року «Спас» зможе здійснити свою довгоочікувану подорож. Наразі, човен перевезуть до Львова, де він і пройде капітальну реконструкцію.

  «Козацтво – це наша історія, яку потрібно пам’ятати та пропагувати серед підростаючого покоління, – переконаний Олександр Шевченко, – Справжніх патріотів можна виховати лише на любові до власної землі та культури».

  На знак подяки отаман чайки Роман Рось вручив Олександрові Шевченку старовинну ікону «Покрова». Також козаки дали можливість кандидату в народні депутати здійснити декілька пострілів із гармати.

  У планах команди човна Трансатлантичний перехід. Старт заплановано на весну 2013 року. З Одеси човен відправиться до Парижа, де візьме участь у міжнародному фестивалі «Культури міст». Далі – Гібралтар, Канари, Барбадос. Кінцевий пункт призначення – Нью-Йорк.

  (Visited 24 times, 1 visits today)
 • 180x150