Синє небо і жовте колосся за колючим дротом – “Золотий вересень” очима УНП (фото)

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Карта України, синє небо, жовта солома та … колючий дріт. Все це стало елементами громадської просвітницької акції «Золотий вересень: злочини більшовизму не забуті!», яка відбулась в Івано-Франківську 17 вересня – день 72-річчя вступу Червоної Армії на територію Східної Галичини. Організована активістами обласної організації Української народної партії, акція мала на меті показати, що разом з пропагованим радянською агітаційною машиною звільненням від гніту панської Польщі радянська влада також принесла в Західну Україну усі жахи насильницької колективізації та репресій.

  «17 вересня 1939 року, – коментує подію голова управи  обласної структури партії Дмитро Чуйко, – на нашу землю прийшли більшовицькі окупанти. З самого початку першої окупації Західної України, що тривала 21 місяць, радянський режим усіляко намагався заволодіти «серцями й думками» усього населення. Більшовики оголосили, що прийшли як прапороносці високих гуманістичних принципів, виправдовуючи таким чином спільне із нацистською Німеччиною розчленування Польщі. Найбільш поширеним і водночас страшним різновидом широкомасштабних репресій була депортація. Тисячі уявних «ворогів народу» без усякого попередження, суду чи навіть формального звинувачення арештовували, заганяли у вагони для худоби та вивозили до Сибіру й Казахстану для невільницької праці у страхітливих умовах. Багато депортованих гинули, часом й цілими родинами. На прикінцевому етапі, навесні 1941 року, режим вже депортовував людей без розбору. Пізніше арешти та масові розстріли тих, хто ототожнювався з українським націоналізмом, стали повсякденним явищем»

  Все це і мала символізувати вищевказана інсталяція – такий собі імпровізований концтабір для всього синьо-жовтого, а отже українського, на який, за версією організатори, – радянська влада перетворила нашу країну. І хоча синє небо та жовте колосся уособлювали кольорові аркуші та обрізки паперу, в цілому конструкція виявилась досить вражаючою.

  «Ми зробили цю інсталяцію для того, – розповідає один з авторів імпровізованого «концтабору», заступник голови Івано-Франківської міської організації УНП Ярослав Свелеба, – щоб люди не забували злочини більшовизму. Адже в тюрмах, концтаборах, на засланнях та від страшних голодоморів загинули мільйони наших людей».

  За словами керівника прес-служби прикарпатських «народників» Михайла Савлюка, акція 17 вересня є другою в серії кількох подібних акцій, приурочених пам’ятним для українців датам. Першим таким заходом стало театралізоване дійство до 70-ї річниці проголошення Акту відновлення Української Держави, яке відбулось. «В ході кожної такої акції, – зазначив пан Савлюк, – ми розповідатиме людям про героїчні та жалобні сторінки історії нашого народу».

  (Visited 25 times, 1 visits today)
 • 180x150