Елітні автівки повз бюджет: “Мерседеси” і “Лексуси”, як гуманітарна допомога інвалідам

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Поки точаться війни навколо «євроблях», є реальна можливість отримати авто з-за кордону абсолютно безкоштовно.

  Щороку в Україну цілком легально ввозять кількасот автомобілів без сплати мит, акцизів та податків. Таку привілею можуть отримати ті, хто добре вичитає Закон «Про гуманітарну допомогу». А також – потоваришує з потрібними чиновниками. Офіційно машини привозять для людей з обмеженими можливостями. Втім, згодом контроль над тим, хто користується такими авто, відсутній. Підставою для несплати податків до держбюджету є рішення Мінсоцполітики, яке формується на підставі листів Департаментів соціального захисту населення облдержадміністрацій. На диво, деякі люди з інвалідністю отримують «гуманітарні» «Mercedes», «Audi», «Lexus» та інші розкішні моделі.

  Яка процедура?

  Офіційно подарунок від держави можуть отримати лише інваліди першої та другої групи, які постраждали від атомної аварії чи аварії на ЧАЕС; інваліди війни 1 та 2 груп; інваліди без обох рук та із куксами обох рук та ніг; інваліди по зору. Діти-інваліди також підпадають під цю категорію. На додачу, родичі цих людей теж можуть оформити собі авто. Забігаючи наперед, інваліди 3 групи, більш легкої,  також користуються цією нормою закону.

  Характеристики автівок повинні відповідати ряду умов. Авто має бути легковим, віком не більше 8 років, із об’ємом двигуна не більше 1800 куб. см.

  Процедура отримання бажаного автомобіля у вітчизняних корупційних умовах досить проста. Спершу потрібно отримати висновок медичної комісії на здатність керувати транспортним засобом. Потім людина з інвалідністю стає в чергу. Проте не так важливо місце черги, лише факту його присутності там уже достатньо.

  Змоделюємо ситуацію. Уявімо, що Іван – людина зі статусом інвалідності – хоче взяти собі автомобіль та скористатися пільгою. Після того, як він зайняв місце в черзі, йому потрібно знайти собі автомобіль. Державні органи цього не роблять, покладаючи це на людей з інвалідністю. От Іван і займатиметься пошуком донора машини в якійсь країні (США чи Німеччині – не важливо).

  Отже, Іван знаходить донора Джона, наприклад, у Німеччині. Джон має подарувати автомобіль Іванові. Джон оформлює дарчу на Івана.

  Які авто завозять?

  Тим часом наш донор Джон надсилає пропозицію до Департаменту соцполітики облдержадміністрації про те, що хоче подарувати Івану авто. Збирається робоча група, розглядає це звернення, вирішує, чи виконані всі вимоги та ухвалює рішення про визнання авто гуманітарною допомогою. Після цього автомобіль видається Івану безкоштовно.

  Красномовний випадок стався на Вінниччині. Олександр Пронь, директор тамтешнього державного підприємства «Вінницяліссервіс», минулого року отримав у подарунок від поляка «Volkswagen Tiguan» 2016 року випуску. На ринку така нова автівка коштує в межах 30-40 тисяч доларів залежно від комплектації.

  Ми вирішили перевірити, які авто оформлюються за подібною процедурою.

  Особливі «дарунки» потрапили в символічний рейтинг «Топ-7»,  куди ввійшли найбільш вишукані автомобілі для людей з інвалідністю, завезені протягом 2016-17 років. Діапазон цін вказаний з інтернет-ринку вживаних автомобілів, оскільки автомобілі різного року випуску.

  1

  Найдорожчою машиною виявилася «Audi A4» 2014 року випуску, добро на ввезення без мита якого дала Хмельницькаоблдержадміністрація. Ціна на подібний вживаний елітний кар коливається в Україні в межах 24–30 тис. доларів. Та ж адміністрація дозволила ввезти «Honda CR-V» 2014 року ціною 18–24 тис доларів.

  Київська облдержадміністарція потрапила до рейтингу двічі. У столичий регіон завезені «Volkswagen Passat» 2014 р.(16-23 тис. дол.) та «Mercedes-Benz E200»  2012 р. (18-19 тис. дол.).

  До ТОП-7 потрапила й Івано-Франківська область. Сюди у березні 2010 року ввезли Mercedes-Benz 212 E200, ринкова вартість якого коливається від 22 до 30 тис.дол.

  Як бачимо, ця схема досить дієва. Особливістю її є те, що ніхто ніколи не перевірить, чи дійсно іноземець подарував Mercedes за 20 тис. доларів, чи отримав готівкою половину і заплющив очі на те, що український бюджет недорахувався 5-10 тисяч доларів мита. А відтак – уже зараз можна передбачити, що в наступному 2018 році в Україну заїдуть нові елітні автівки повз бюджет.

  Статтю підготовлено ​​Центром локального самоврядування в рамках проекту “Більше фактів для діалогу”, який реалізовує Інститут висвітлення війни і миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Нідерландів.

  (Visited 319 times, 1 visits today)
 • 180x150