Франківська митниця – розсадник корупції та незаконних поборів? (фото)

 • 180x150
 • Опубліковано:

  З шинами – на митників. Через збільшені митні платежі на іноземні автомобілі прикарпатські автомобілісти влаштували пікет і підпалили шини перед воротами Івано-Франківської митниці.

  Результат пошуку зображень за запитом "З шинами – на митників. Через збільшені митні платежі на іноземні автомобілі прикарпатські автомобілісти влаштували пікет і підпалили шини перед воротами Івано-Франківської митниці."

  Мітингарі вимагали від керівництва установи пояснень щодо раптового збільшення митної вартості автомобілів, ввезених з-за кордону. Вони стверджують, що вартість розмитнення зросла майже вдвічі після негласної вказівки столичного керівництва. У держустанові звинувачення пікетувальників відкидають і запевняють, що правила розмитнення залишилися незмінними, пише Стик з посиланням на ГК.

  Одразу варто прояснити, що мова не про «євробляхи» і нещодавно прийняті Верховною Радою зміни для їх власників. Пікетували митницю водії, які вирішили легально ввезти машину на територію України, сплативши відповідні митні платежі.

  З серпня 2016 і до кінця 2018 року українці можуть скористатися пільгами на розмитнення закордонних автівок певної комплектації. Відповідний закон дозволив знизити захмарні до цього часу ставки податків на розмитнення транспорту, ввезеного з-за кордону. У ньому йдеться про те, що раз на рік кожен українець може завезти в Україну і розмитнити «зі знижкою» легковий автомобіль, не старший 2010 року випуску з сертифікатом екологічності Євро-5. Знижені ціни на розмитнення спонукали водіїв до дій, європейських автівок на українських дорогах стало значно більше.

  Биті авто за вартістю неушкоджених

  У понеділок, 12 листопада, роботу Івано-Франківської митниці заблокували з півсотні пікетувальників, які скаржилися на порушення митниками правил пільгового розмитнення автомобілів.

  «Особисто поїхав за кордон, аби пригнати автомобіль. Там заплатив за нього 3400 євро й, за попередніми підрахунками, мав би сплатити близько тисячі євро митного збору. Спершу мені нарахували 920 євро, потім сказали доплатити ще 650 доларів. Я обурився, але не став розбиратися. Та коли й після цього машину не віддали й почали говорити, що доведеться ще щось доплачувати, то вирішив викликати слідчих, адже вважаю, що це незаконні дії», – розповів Микола Татерчук.

  Чоловік стверджує, що не займається так званою перегонкою авто як бізнесом, а машину купував для свого батька. Заяву про, на його думку, незаконні дії митників прикарпатець оформив в автомобілі слідчих, які прибули на виклик.

  Про те, що митна вартість закордонних автомобілів необґрунтовано зросла, розповів ще один мітингувальник – Віталій Хомин: «Рік машини розмитнювалися по одній ціні, а від п’ятниці (9 листопада – авт.) щось змінилося. Розмитнюють по найвищому тарифу, не враховуючи пробіг авто, його технічний стан. Рахують всі машини як нові. Транспорт загнали на митний термінал, а в кінці робочого дня оголосили, що потрібно доплатити по тисячі-півтори євро – кому як пощастило. Майже плюс 100%».

  Хомин та інші мітингарі кажуть, що чули, начебто на Івано-Франківську митницю надійшла негласна вказівка столичного керівництва розмитнювати автомобілі по найвищому тарифу.

  «Хотів зробити дружині подарунок, пригледів за кордоном «Рено Меган» за 1800 євро. Ціна низька, адже показник одометра (пробіг – авт.) на машині – 380 тисяч, плюс є пошкодження. Спеціально орієнтувався на автомобіль, який міг собі дозволити. За попередніми підрахунками брокера, розмитнення мало коштувати 24 тис. гривень, тобто менше тисячі доларів. Натомість мені порахували 44 тисячі. Виходить, що я маю сплатити митниці майже ті самі кошти, за які придбав авто! А як же пільгове розмитнення?!» – обурюється Василь Сав’як.

  Чоловік стверджує, що закон, який дозволяв розмитнювати авто за пільговими ставками, не змінився, та митники чомусь перестали звертати увагу на договір купівлі.

  Пікетувальники розповіли, що окрім тих, хто вже заїхав на європейській автівці на територію України, є ще значна кількість людей, які залишили авто просто на кордоні. Один з таких «щасливців» – франківець Володимир Галуга.

  «Довелося залишати авто за кордоном, хоча гроші за нього вже заплатив. На розмитнення свого «Рено Меган» планував витратити не більше тисячі доларів, наразі повинен сплатити майже дві. Якщо нічого не зміниться, спробую продати його там», – висловив він своє розчарування змінами у процедурі розмитнення.

  Керівництво «зради» не бачить

  Вже після обіду до пікетувальників приїхав начальник Івано-Франківської митниці Василь Ватаманюк і з ходу повідомив, що обурення мітингарів не розуміє, адже у правилах розмитнення автомобілів, зокрема, й за пільговим тарифом, нічого не змінилося.

  Чиновник намагався донести до обурених водіїв думку, що кожен автомобіль є індивідуальним і загальної ситуації для всіх бути не може. Щодо того, що ціна купівлі може не завжди братися митниками за основу, пояснив: «Митна вартість і ціна товару – різні речі, вони не завжди збігаються, адже автомобіль, умовно, можна придбати й за долар. Тому кожна доплата, про яку вказують на митниці, має підставу», – розтлумачив Ватаманюк.

  Начальник митниці відкинув всі закиди мітингарів про негласні вказівки з Києва щодо зміни правил нарахувань мита на авто з-за кордону і пояснив, що єдине незначне нововведення – це те, що з 25 жовтня ДФС уклала угоду з представниками ресурсу Schwacke (офіційний каталог європейських автомобілів), де міститься максимально зібрана інформація про кожен транспортний засіб. Нібито ціну автівки, яку вказує власник на митниці, тепер звіряють з каталогом. «Це одне з джерел додаткової інформації, не основа, по якій рахують мито. Думка експерта, пошкодження і пробіг також враховуються», – зазначив він.

  Страйкарі ж такими поясненнями залишилися незадоволені й назвали слова чиновника брехнею. Вони намагалися донести до начальника митниці інформацію про те, що за кожний день стояння автомобіля на митниці оплачують по 200 гривень, і висловлювали нерозуміння, чому повинні покривати зі своєї кишені затримку в роботі держустанови.

  На це Василь Ватаманюк відповів, що справді термін митного оформлення не повинен перевищувати чотирьох години, але якщо у працівників митниці є питання до вартості авто чи інших моментів, то працівник може продовжити термін розмитнення до з’ясування цих обставин.

  Незадоволений поясненнями головного митника Івано-Франківська залишився і калушанин Іван Барнич. Чоловік розповів, що заплатив за декларацією 26 тис. грн. мита, а потім йому сказали, що треба сплатити 60. «Сказали, що від п’ятниці нараховують мито за новим тарифом – по максимуму», – додав він. Барнич запевнив, що в разі небажання митниці розібратися, він, як і багато присутніх на пікеті, подасть до суду.

  Один із брокерів, що не погодився публічно вказувати своє прізвище, розповів, що в п’ятницю по обіді їх зібрали на митниці на нараду й довели до відома, що відтепер пробіги авто і пошкодження при обрахуванні мита до уваги братися не будуть. Начебто є централізоване розпорядження по службі. «Виникає колапс, коли експерт, який оцінює стан ввезеного з-за кордону автомобіля, вказує на пошкодження, адже за своєю методикою оцінювання не може їх не помітити, а митники не враховують цього, як і кількість наїжджених автівкою кілометрів», – пояснив експерт.

  Брокер каже, що на те, аби розмитнити автівку, яка перетнула кордон, дається 10 днів. Оскільки ситуація зі зміною правил розмитнення поки що незрозуміла, то багато хто залишив куплений транспорт за кордоном.

  Наразі мітингарі все ж сподіваються, що до суду справа не дійде й на митниці таки обґрунтовано нарахують мито на ввезений з-за кордону автомобіль. Щодо самого пільгового розмитнення, то, як зазначалося, воно діятиме лише до кінця цього року. Що буде з пільговим розмитненням надалі – невідомо.

  Юлія Канюс

  (Visited 126 times, 1 visits today)
 • 180x150