В ProZorro стартував автоматичний пошук підозрілих тендерів

 • 180x150
 • Опубліковано:

  В ProZorro запрацювала система, яка автоматично шукає підозрілі закупівлі та відправляє їх на моніторинг державним аудиторам. Це дозволить аудиторам виявляти недобросовісних держзамовників на ранніх стадіях закупівлі та боротися із тендерними правопорушеннями.

  Про це на брифінгу розповіли команди ProZorro та Держаудитслужба.

  Раніше Державна аудиторська служба могла реагувати на порушення лише після торгів, коли договори вже підписані і гроші переказані. Весь обмін інформацією між замовниками та контролерами здійснювався у паперовій формі. Проте із прийняттям закону № 4738-д повноваження Держаудитслужби у сфері моніторингу закупівель розширилися. Закон зобов’язав замовників реагувати на рекомендації і зауваження в обов’язковому порядку. Технічно це стало можливим завдяки появі в ProZorro електронного кабінету Держаудитслужби, через який здійснюється моніторинг публічних закупівель.

  В електронний кабінет інтегрована система ризик-індикаторів. Вона моніторить всі закупівлі та у разі виявлення підозрілих тендерів автоматично надсилає їх на перевірку державним аудиторам. Система реагує на 35 ризик-індикаторів. Приміром, замовник не підвантажив тендерну документацію, відсутній цифровий підпис, перевищені строки розгляду пропозицій, відсутній укладений договір.

  Ми є першими в світі, хто запускає автоматичну систему ризик-менеджменту закупівель. Наразі в переліку 35 ризик-індикаторів, за якими перевіряється кожен тендер. Їх можна поділити на дві групи. Перша – процедурна, тобто є чітке порушення законодавства у подачі, формах. А є індикатори вірогідні. Приміром, замовник дискваліфікував всі пропозиції, окрім найдорожчої. У даному випадку потрібно дивитися, адже можуть бути пропозиції від “фейкових” учасників, а може і пряме порушення закону”, – зазначив Перший заступник Міністра економічного розвитку та торгівлі України Максим Нефьодов.

  На основі даних від ризик-індикаторів Держаудитслужба України приймає рішення про проведення моніторингу. Окрім сигналів від системи ризик-індикаторів, приводом для моніторингу можуть стати звернення від громадських організацій, органів влади та місцевого самоврядування або ж інформація у ЗМІ.

  На відміну від розгляду скарг Антимонопольним комітетом України, початок моніторингу Держаудитслужбою не зупинятиме хід закупівлі.

  “Моніторинг є превентивною мірою і спрямований на попередження порушень. До замовників, які вчасно реагуватимуть на зауваження аудиторів, штрафні санкції не застосовуватимуться. Якщо ж замовник так і не усуне виявлені під час моніторингу порушення, то аудитори можуть ініціювати проведення комплексної перевірки та накласти штрафи”, – деталізував заступник голови Державної аудиторської служби Олександр Шкуропат.

  Весь процес моніторингу однієї процедури триває до 15 робочих днів. Всі дії в рамках моніторингу будуть публічними, що дозволить зрозуміти, наскільки ефективно працюють аудитори та чи не зловживають службовим становищем. Рішення про початок моніторингу Держаудитслужба має публікувати в ProZorro протягом двох робочих днів з початку його ініціації. Будь-хто може з ним ознайомитися. Вся комунікація аудиторів з замовником під час моніторингу також відбуватиметься через ProZorro.

  Всю інформацію щодо моніторингу можна буде невдовзі побачити в модулі публічної аналітики bi.prozorro.org.

  Наша команда вже працює над створенням інструменту, який дозволить журналістам, громадським активістам, замовникам проаналізувати всі закупівлі, по яким розпочато або ж завершився моніторинг. Невдовзі в публічному модулі аналітики bi.prozorro.org. з’явиться відповідна вкладка”, – розповів керівник інноваційних проектів Transparency International Україна, координатор DoZorro Іван Лахтіонов.

  Створення е-кабінету Держаудитслужби реалізовано в рамках програми «Ефективне державне врядування» за підтримки компанії Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та уряду Німеччини.

  (Visited 88 times, 1 visits today)
 • 180x150