1,3 мільярда доларів США: чи стягне “Ощадбанк” з Росії гроші за Крим

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Державний “Ощадбанк” повідомив, що виграв у міжнародному арбітражі позов проти Росії.

  Як зазначається в повідомленні прес-служби банку, Арбітражний трибунал у Парижі в понеділок, 26 листопада, ухвалив рішення задовольнити вимогу щодо компенсації збитків “Ощадбанку”, завданих внаслідок анексії Криму з боку РФ, пише СТИК.

  Сума відшкодування становитиме 1,3 мільярда доларів США плюс відсотки, які будуть нараховуватися з моменту винесення рішення до моменту фактичної компенсаці“, – йдеться у повідомленні.

  У ньому також зазначається, що відповідно до статті 32 Арбітражного регламенту Комісії ООН з права міжнародної торгівлі 1976 року, арбітражне рішення є остаточним та обов’язковим для сторін. Сторони зобов’язані виконувати арбітражне рішення без зволікань. Відповідне рішення арбітражу на користь “Ощадбанку” стало результатом більш ніж чотирирічних зусиль команди банку та його юридичних радників.

  Після отримання у встановленому порядку рішення арбітражу “Ощадбанк” почне вживати всіх можливих дій для виконання рішення та стягнення коштів з Російської Федерації. Банк буде активно добиватись виконання арбітражного рішення щодо активів Росії у відповідних юрисдикціях у всьому світі“, – запевняють у банку.

  Крім того, голова правління “Ощадбанку” Андрій Пишний зазначив, що фахівці фінустанови готові консультувати ті організації, які підуть шляхом “Ощадбанку” і звертатимуться до міжнародних судових інституцій та арбітражів проти Російської Федерації з приводу втрат внаслідок агресії в Криму.

  Утім, уже наступного дня у міністерстві юстиції Росії повідомили про те, що Москва відмовляється визнавати рішення Міжнародного арбітражного суду при торговельній палаті у Парижі. У відомстві стверджують, що арбітраж, мовляв, не має юрисдикції для розгляду позову “Ощадбанку” до Росії та обіцяють вжити “всіх необхідних заходів”, аби захистити інтереси Росії.

  Повне відшкодування

  На початку слухань в українському державному банку повідомляли, що сума вимог за втрачені кримські активи та бізнес перевищує один мільярд доларів. За словами члена виконкому Українського товариства фінансових аналітиків Віталія Шапрана, “Ощадбанк” дійсно мав значні втрати внаслідок анексії півострова Росією. Ідеться про розгалужену мережу відділень, а також близько 30 мільйонів гривень готівкою і 300 кілограмів золота, перелічує експерт. Але сума у 1,3 мільярда доларів, за його оцінкою, є трохи більшою за суму прямих втрат банку від анексії і включає в себе витрати на послуги юристів та оцінювачів, яким може піти близько 10-15 відсотків від виграшу. “Сума є трохи завищеною, але це нормальна практика. Якщо країна не хоче виконувати власні зобов’язання, вона має бути готовою відшкодовувати не лише втрачене майно, але й витрати позивачів на юристів“, – зазначає Шапран.

  За словами керуючого партнера юридичної компанії Bires Law Firm Романа Шахматенка, перемога “Ощадбанку” полягає не лише у повному відшкодуванні суми, але й у тому, що отримати потрібне рішення вдалося надзвичайно швидко. Юрист пояснює, що зазвичай подібні процеси розділяються на дві частини: визначення юрисдикції та розгляд по суті. Утім, у цьому випадку розділення не було, що значно прискорило хід процесу. “Позов складався з близько 30 тисяч сторінок – це могло розглядатися роками. А тут слухання розпочалися у березні 2017 року, і ми вже маємо рішення“, – розповідає Шахматенко.

  Причину перемоги “Ощадбанку” юрист громадської організації “Регіональний центр прав людини” Віталій Набухотний пояснює тим, що відчуження майна українського банку на анексованій території відбувалося на тлі збереження російською стороною угоди з Україною про взаємний захист інвестицій. “Таким чином, Росія сама загнала себе у глухий кут“, – говорить юрист, зазначаючи, що саме ця угода була одним із наріжних каменів української позиції під час арбітражу.

  Виграти суд – ще не отримати гроші

  Щоправда, радість від легкої перемоги експерти урівноважують попередженням про те, що отримати виграну компенсацію українському державному банку буде вже не так просто, адже Росія не буде виконувати це рішення добровільно, а шансів на оскарження ухвали арбітражу фактично немає. За словами Шахматенка, допомогти у отриманні відшкодування має Нью-Йоркська конвенція про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень, яка дозволятиме стягувати майно, що належить російській державі та не має дипломатичного імунітету, навіть у третіх країнах. “Але це майно доведеться розшукувати та вимагати його відчуження у судовому порядку, що потребуватиме часу та додаткових зусиль“, – відзначає Шахматенко.

  Набухотний додає – дуже тонким юридичним питанням при цьому є визначення, чи підпадатимуть під цей перелік активи російських державних компаній, таких як “Сбербанк” та “Газпром”, за кордоном. Щоправда, Шапран нагадує: колишнім акціонерам російського ЮКОСа вдалося відсудити майно дочірніх компаній “Газпрому” у Нью-Йорку та інших містах світу, а після дефолту Росії у 1998 році компанії, що втратили гроші на російських державних цінних паперах, домагалися арешту військового майна РФ на міжнародних виставках та закордонних полігонах. “Треба зрозуміти, що перемога у арбітражі – це не мільярд готівкою одразу. Росіяни будуть максимально затягувати виконання рішення, тому українській стороні доведеться витратитися на виконавців“, відзначає Шапран.

  Джерело – DW

  (Visited 47 times, 1 visits today)
 • 180x150