Як фінансувалися партійні осередки на Тернопільщині

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Регіональні осередки партії пропонували підготувати місцевих виборів до 2020 року. Разом із цим місцевими сторонами підрозділили тісно, ​​відкривши з головними службовими особами, а також переглянули під дією політичної справи у своєму загаду. Фінансування Євросоюзу фактично досягло, водночас з’явилися нові політичні сили, котрі обов’язково працювали у регіонах.

  Урядова програма «Нові гроші»: яка допоможе чекати малі ...

  Рух ЧЕСНО проаналізував звинувачені політичні партії (2018-2019 рр.), Представлені у Тернопільській міській та обласній радах, а також політиками, котрі ведуть діяльність на тернопільських землях.

  БПП / ЄС: нова назва, ті самі донори
  (Тернопільська міськрада – 5 депутатів, Тернопільська область – 17 депутатів)

  Найбільші фінансові надходження на партійні рахунки мала “Європейська солідарність” (раніше – “Блок Петра Порошенка “Солідарність”). Така ситуація є характерною й для інших регіонів, про які вже писав Рух ЧЕСНО, зокрема для ЛьвівщиниФранківщиниКиївщини тощо. Протягом 2018-2019 років регіональний осередок БПП/ЄС одержав 4,2 млн грн. З них левова частка, а саме 3,5 млн грн, – це державне фінансування, ще 700 тис. грн надійшли як приватні донорські внески з центрального офісу.

  Водночас розмір внесків від фізичних осіб на Тернопільщині є найменшим з-поміж партій – лише близько 19 тис. грн. Донорами БПП/ЄС стали 47 людей. З них 39 перерахували партії однакові суми – по 240 грн, ще двоє зробили аналогічні пожертви двічі. Згідно зі звітами, частина внескодавців отримувала заробітну плату від партії. Зазначимо, що раніше керівник секретаріату місцевої організації ЄС/БПП Володимир Дзудзило розповідав, яким чином фінансується партосередок:

  “Осередки фінансуються з держбюджету. Також є внески членів партії як членські внески. Фіксована сума внеску – не менш ніж 20 грн на місяць. Є члени партії, які сплачують членські внески наприкінці року за весь період, є ті, які на пів року наперед проплачують, а є ті, хто платить щомісяця”.

  Понад 240 грн політсилі переказали тільки 3 людини, які з нею теж пов’язані. Усі вони вже входили до переліку найбільших донорів БПП на Тернопільщині 2017 року. Максимальну пожертву зробив неодноразовий донор партії Петро Богой – 4560 грн. Він є помічником депутата міської ради та голови Тернопільської міської організації ЄС Віктора Шумади. Дві наступні за розміром суми – 2,5 тис. і 1,2 тис. грн – внесли співробітники регіонального партосередку Тетяна Стасюк та Анатолій Гринів відповідно. 2019-го єдиною доноркою була Стасюк, решта коштів надійшла з центрального офісу партії. Фактично осередок отримував лише державні гроші та пожертви від власних працівників.

  Читайте також: “Європейська солідарність”: шлях від влади до опозиції

  УГП: активна партія без представників у радах
  (Тернопільська міськрада – 0 депутатів, Тернопільська облрада – 0 депутатів)

  На другому місці за обсягом надходжень була Українська галицька партія. Створена 2014 року, вона не має своїх представників у радах Тернополя. Однак місцевий осередок політсили є активним, у місті неодноразово з’являлася зовнішня політична реклама УГП та її агітаційні намети.

   

  Активність сторінки тернопільської парторганізації в соціальній мережі Facebook свідчить про підготовку до участі в прийдешніх місцевих виборах. Зокрема, на рекламу цієї сторінки в соцмережі впродовж червня 2019-го – липня 2020 року було витрачено майже 3 тис. доларів.

  Із понад 1,3 млн грн майже 1,2 млн осередок одержав від Української галицької партії. Тобто левова частка коштів на рахунок парторганізації надійшла з приватних внесків від центрального офісу. Як і на Франківщині та Львівщині, чималий внесок зробило ПП “Західний Буг” – для тернопільського осередку він становив 61 тис. грн.

  Решта пожертв на користь політсили є значно меншими. Так, 4600 грн внесла Ірина Яремчук, заступниця голови політради партії. Від 130 до 3000 грн перерахувало керівництво обласної організації УГП, а саме: Анна ВойтовичІгор ВелиганІван КізюкОлег Вітвіцький, Іванна Крупа, Віта Салко та Василь Мороз. Інші партійці також робили невеликі внески в межах 1-2 тис. грн.

  Для партії характерними є синхронні надходження дрібних пожертв у розмірі 30, 45, 50, 60 грн тощо.

  Раніше Рух ЧЕСНО писав про застосування фандрейзингу українськими партіями. УГП  отримала 3,5 із 6 балів і потрапила до трійки політсил, сайти яких є найбільш пристосованими до фандрейзингу.

  “Батьківщина”: незмінне фінансування партійцями та працівниками осередків
  (Тернопільська міськрада – 4 депутати, Тернопільська облрада – 10 депутатів)

  Хоча місцеві осередки не отримували державних коштів з центрального офісу, на їхні рахунки надійшло понад 900 тис. грн. Це найбільш значна сума, що була внесена фізичними та юридичними особами з-поміж усіх партій. Як і в попередні роки, ключовими донорами “Батьківщини” стали партійці та працівники її парторганізацій, однак їхні внески істотно зросли.

  Найбільший внесок у розмірі 120 тис. грн зробив очільник обласного осередку партії, нардеп ВРУ 5-го, 6-го, 7-го скликань та чинний депутат Тернопільської облради Василь Деревляний. Наступну за сумою пожертву (приблизно 90 тис. грн) здійснив Микола Сліпченкобізнесмен-стоматолог і керівник місцевого осередку політсили. Його дружина Тетяна Сліпченко пожертвувала ще близько 9 тис. грн. До трійки найбільших донорів увійшов і начальник відділу інформаційно-технічного забезпечення Тернопільської облради Андріан Зендран, який переказав на рахунок осередку понад 70 тис. грн. Ще 45 тис. грн перерахувала його дружина Ольга Зендран, котра є працівницею обласної організації партії “Батьківщина” та чия заробітна плата за 2018-2019 роки становила приблизно 80 тис. грн.

  До першої десятки донорів потрапили Василь Облещук, керівник служби безпеки Тернопільського обласного виборчого штабу ВО “Батьківщина”, а в минулому – полковник міліціїВасиль Валіонводій облради й помічник депутата Деревляного; Людмила Кантоністазасновниця обласного осередку ГО “Жінки Батьківщини”; Михайло Піньголова фракції ВО “Батьківщина” в обласній раді; Микола Дурайзасновник ГО “Справедлива Батьківщина” та помічник нардепів Деревляного, Володимира БойкаДмитра Шлемка. Вони внесли на рахунки місцевих осередків партії від 52 до 65 тис. грн.

  Серед інших внескодавців знаходимо одну юридичну особу – ТОВ “Терсервіс”, яке переказало партії 25 тис. грн. Ця компанія має чимало видів економічної діяльності та неодноразово вигравала тендери на надання послуг кільком державним установам області.

  Крім того, “Батьківщина” на Тернопільщині одержала спонсорські внески від центрального офісу партії (комп’ютерна техніка) та від комунальної установи “Монастириське районне територіальне медичне об’єднання” (користування приміщенням) на суму, еквівалентну 18 тис. грн кожен.

  Читайте також: “Батьківщина”: з яким багажем партія Тимошенко готується до виборів.

  Фінансування осередків УКРОПу зросло
  (Тернопільська міськрада – 0 депутатів, Тернопільська облрада – 3 депутати)

  Протягом 2018-2019 років на рахунки місцевих осередків партії надійшло 445 тис. грн, з яких 443 тис. – від фізичних осіб. Внески надходили рівномірно впродовж цих років. Ключовим донором політсили став голова Тернопільської обласної організації УКРОПу, очільник однойменної фракції в облраді Андрій Цибульський, котрий переказав майже 72 тис. грн. Ще 40 тис. грн вніс укропівець Сергій Шоломейчук, який безуспішно балотувався до міської ради на місцевих виборах 2015 року, а згідно з даними реєстрів, є засновником і бенефіціаром ТОВ “ПІО Глобал”.

   Зображення з офіційної сторінки партії в соцмережі Facebook

  До ТОП-10 внескодавців увійшли місцеві підприємці, а саме: Юлія Вербіцька, яка здійснює рекламну та інформаційну діяльність; Андрій Гнатюк, керівник низки організаційКостянтин Чубатий, котрий теж невдало балотувався від УКРОПу до Тернопільської міськради, а наразі його діяльність пов’язана з харчовою галуззю. Вони перерахували партії від 24 до 28 тис. грн.

  Донорами політсили стали й місцеві обранці від УКРОПу. Так, 20 тис. грн пожертвував депутат Гусятинської райради Володимир Будзінський. Депутати Тернопільської обласної ради Інна Вовчок та Андрій Ратушняк переказали осередку партії 3,9 тис. та 5 тис. грн відповідно.

  Близько 12 тис. грн надійшло від ПП “Українське об’єднання патріотів – УКРОП”, тобто з центрального офісу.

  Навесні 2020 року у Верховній Раді утворився новий політичний проєкт “За майбутнє”, до якого увійшли члени УКРОПу. Відповідні зміни розпочались і в регіонах. Так, у Тернополі оголосили про створення осередку партії “За майбутнє”, до якого увійшли представники різних політсил, зокрема УКРОПу, “Народного контролю” та “Самопомочі”. У місті вже з’явилася зовнішня політреклама партії, а на місцевих виборах балотуватимуться висуванці “За майбутнє”.

  “Громадянська позиція” та її незмінний донор
  (Тернопільська міськрада – 4 депутати, Тернопільська облрада – 4 депутати)

  Осередки “Громадянської позиції” чи не єдині з-поміж регіональних партійних організацій мали за ключових донорів юридичних осіб. На Тернопільщині найбільшими внескодавцями стали компанії, пов’язані з Петром Ландякомочільником однойменної фракції в міській раді. Із загальних 370 тис. грн 275 тис. пожертвували ТОВ “Універсам Текстерно”ТОВ “Продлюкс плюс”ТОВ “Торговий дім “Універсальний” та ПП “Гарантія-фарм”. В останньому підприємстві бенефіціарною власницею є дружина Ландяка Любов, у решті фірм кінцевим бенефіціаром є він сам. Від себе політик зробив спонсорський внесок у вигляді надання в оренду приміщення на майже 4 тис. грн.

  Серед інших значних внесків знаходимо пожертви в розмірі 45 тис. грн від ФОПа Івана Чегуса та 30 тис. грн від ексдепутата міськради, бізнесмена-забудовника Василя Лила.

  Від депутатів міської ради Любомира БалукаАндрія Газилишина й Андрія Ткаченка надійшли дрібні перекази, які за сумами збігаються з так званими членськими внесками. Водночас лише один із чотирьох представників партії в облраді – Олег Шуляр – зробив пожертву на 600 грн.

  Як і в інших політсил, тут теж спостерігаються щомісячні синхронні пожертви.

  ВО “Свобода”: активні осередки й мінімальні внески
  (Тернопільська міськрада – 13 депутатів, Тернопільська облрада – 13 депутатів)

  ВО “Свобода” є однією з партій, найкраще представлених у місцевих радах Тернополя. Зрештою, це чи не найактивніша політсила в місті, вихідцем з якої є міський очільник Сергій Надал. Однак рахунки її партійних осередків упродовж 2018-2019 років наповнювалися негусто. У звітах обласної організації партії зазначено лише 5 внесків на загальну суму 42 тис. грн, а міський осередок узагалі не мав надходжень. Водночас видатки облосередку у 2018-2019 роках склали 64 тис.

  Найбільшу пожертву в розмірі 13 тис. грн зробила Неоніла Вознюк, колишня керівниця Кременецького міського осередку “Самопомочі”, що наразі ліквідований. У коментарі Руху ЧЕСНО донорка підтвердила факт здійснення внеску. Практично таку саму суму переказала Оксана Мормуль, котра балотувалася від ВО “Свобода” до Тернопільської міськради та була помічницею депутата-свободівця міської ради Ігоря Костіва. Ще 5 тис. грн вніс Роман Кучевер, помічник депутата міськради Івана Зіня. Раніше ця особа вже фінансувала політичну силу, а точніше, кандидата в президенти від неї Руслана Кошулинського. Найдрібніша сума надійшла від відданого донора осередку та працівника його прес-служби Андрія Грицая.

  Депутати Тернопільської міської та обласної рад від ВО “Свобода” грошей партійним організаціям не давали. Також жодних коштів не надійшло від центрального офісу партії.

  Згідно з інформацією на офіційному сайті партії, її осередок у Тернополі є активним. Зауважимо, що зараз на вулицях міста багато зовнішньої реклами “Свободи”, а сама політсила готується до місцевих виборів. Видатки на розміщену рекламу мають бути відображені вже у звітах за ІІ – ІІІ квартали 2020 року.

  Читайте також: Хроніки “Свободи”

  “Самопоміч”
  (Тернопільська міськрада – 7 депутатів, Тернопільська облрада – 5 депутатів)

  Попри присутність представників “Самопомочі” в радах міста й області та наявність мережі осередків на Тернопільщині, активність партії в місті знизилася. Її місцева офіційна сторінка в соцмережі Facebook не оновлюється від лютого 2020 року, також припинив роботу регіональний сайт. У фінансових звітах не краща ситуація: єдиний внесок, який знаходимо у звіті обласного осередку, є спонсорським. Його зробив голова Тернопільської обласної організації партії “Об’єднання “Самопоміч”, екснардеп Тарас Пастух у вигляді користування приміщенням на 1642 грн.

  2018 року Пастух пояснював цю ситуацію тим, що працівники регіональних осередків оформлені на роботу в центральному офісі й усі внески також здійснюються на його рахунок. Рух ЧЕСНО проаналізував звіти центрального офісу “Самопомочі” за 2018-2019 роки та з’ясував, що з Тернопільщини було перераховано близько 260 тис. грн. Найбільші платежі в розмірі від 44 до 60 тис. грн надійшли від партійця Тараса Навольського, уже згаданого Тараса Пастуха та його помічниці Ірини Коваль.

  Читайте також: “Самопоміч” і вибори: чи вдасться партії повернутися на політичну орбіту?

  “Народний контроль”
  (Тернопільська міськрада – 4 депутати, Тернопільська облрада – 5 депутатів)

  На відміну від попередніх років, усі звіти партосередку “Народного контролю” в Тернополі є порожніми. Регіональний розділ партійного сайту не оновлюється вже понад рік, від грудня 2018-го, а місцеві обранці від партії переходять до нових політичних проєктів. Зокрема, голова фракції “Народний контроль” в облраді Володимир Болєщук очолив Тернопільську організацію партії “За майбутнє”.

  Радикальна партія Олега Ляшка
  (Тернопільська міськрада – 3 депутати, Тернопільська облрада – 5 депутатів)

  РПЛ не має регіональних осередків, тож їхня фінансова звітність відсутня, а всі кошти надходять на рахунок центрального офісу партії. З Тернополя та області на центральний рахунок надійшло майже 800 тис. грн. Найбільші внески (по 100 тис. грн) зробили колишній член Соціалістичної партії України Ярослав Кирик і член РПЛ Андрій Махніцький. Фактично всі гроші витрачали на заробітну плату та різні інформаційні послуги (виготовлення й розміщення статей та відеоматеріалів).

  Читайте також: Радикальний злет і радикальне падіння партії Ляшка

  “Сила людей”
  (Тернопільська міськрада – 0 депутатів, Тернопільська облрада – 0 депутатів)

  Сила людей” є однією з партій, котрі не представлені у виборних органах міста. Однак перед місцевими виборами 2020 року її діяльність у місті активізувалася, на вулицях Тернополя з’явилася реклама політсили.

  На Тернопільщині є лише 3 осередки партії “Сила людей”, серед яких – тернопільський міський. Звіти міської парторганізації за 2018, 2019 та І квартал 2020 року є порожніми. Імовірно, партійні внески та витрати на зовнішню рекламу ми побачимо вже у звіті за ІІ – ІІІ квартал поточного року.

  Нові та ще не представлені в місцевих радах “Голос” і “Слуга народу”

  Парламентські вибори в 2019 році привітали до влади в Україні нові політичні партії, середні – ” Голос ” і ” Служба людей “. Діяли, що були активними в час виборчої кампанії. Станом на кінець 2019-го року провідна партія так і не зареєструвала жодної партійної організації на тернопільщинах. Потрібно також не малих внесків чи справді, відкритих із найсучаснішим.

  Від «Голосу» відкрився осередок у IV кварталі 2019 року, проте його було зріло. Наданий власник має власний платіж із району в центральній службі: 25 тис. грн переказала  Наталія Куземко , а ще 15 тис. грив  Андрій Лучка , котрий із великої отримав від партії кошиків за приміщення.

  (Visited 104 times, 1 visits today)
 • 180x150