Влада Кіпру продавала «золоті паспорти» українським корупціонерам

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Кіпр продавав громадянство корупціонерам, що становлять серйозну загрозу безпеці ЄС, серед яких є і українці.

  Кіпр продавав громадянство корупціонерам, у списку є впливові українці – розслідування | Українська правда

  Про це повідомляє «Українська правда» з посиланням на розслідування журналістів Al Jazeera, передає СТИК.

  Розслідувачі отримали доступ до паспортних даних безлічі осіб, що придбали кіпрський «золотий паспорт».

  Виявилося, що серед набувачів кіпрського громадянства є велика кількість людей, що підозрюються у скоєнні кримінальних злочинів, в корупції, перебувають у міжнародних санкційних списках тощо.

  Як зазначається, у період з 2017 по 2019 рік Кіпр, зокрема, продав паспорти 35 людям, яким або пред’явлені кримінальні звинувачення, або вони засуджені, або знаходяться під міжнародними санкціями. Проте паспорти Кіпру надали їх власникам право жити і подорожувати по всьому ЄС.

  Ще 40 заявників, що купили кіпрське громадянство, займали державні посади у різних країнах чи були впливовими політиками, але ймовірно могли бути причетними до відмивання грошей чи хабарництва.

  Згідно даних, у деяких випадках Кіпр продавав паспорти деяким «клієнтам» всього за кілька днів до оголошення їх арешту.

  У переліку покупців «золотих паспортів» вказані зокрема такі українці:

   • олігарх Олег Бахматюк, який фігурував у вже закритій справі про виведення грошей з «ВіЕйБі Банку». НБУ у 2014 році видав фінустанові бізнесмена стабілізаційний кредит на суму 1,2 млрд грн після чого банк «луснув»;
   • екс-міністр екології Микола Злочевський, який перебуває у розшуку за підозрою у незаконному збагаченні. Злочевський також пропонував керівникам НАБУ та САП 6 млн доларів хабара за закриття його справи
   • дружина колишнього міністра оборони часів Януковича Павла Лебедєва – Людмила Лебедєва. У жовтні 2014 року в Україні порушили справу проти восьми колишніх міністрів оборони, серед них був і Лебедєв. Військова прокуратура підозрює його в руйнуванні структури армії й підриві обороноздатності країни
   • український бізнесмен Вадим Шульман з оточення Ігоря Коломойського, підозрюваний у відмиванні коштів та іншого майна, оголошений у розшук;
   • колишній начальник Слідчого управління податкової міліції ДПА України часів президентства Віктора Януковича Анатолій Яковинець, у якого журналісти-розслідувачі знайшли величезні статки з незрозумілим походженням.

  Що таке золотий паспорт і як його отримати

  На Кіпрі діє держпрограма «Громадянство в обмін на інвестиції», більш відома як «золотий паспорт». За її умовами іноземці можуть отримати паспорт в обмін на інвестиції в економіку, а також в місцевий бізнес і / або нерухомість в розмірі від 2 млн євро.

  З лютого 2019 року кандидат на громадянство додатково повинен внести 75 тис. євро у фонд розвитку інновацій Кіпру і стільки ж у фонд будівництва житла для незаможних громадян країни.

  Термін отримання громадянства складає від 6 місяців, при цьому постійне проживання в країні не потрібне. Паспорт Кіпру дає можливість в’їжджати без візи в 156 країн світу (у тому числі в країни ЄС), жити, працювати в країні і мати податкові пільги.

  За даними дослідження Transparency International і Global Witness, програма отримання громадянства в середньому приносить Кіпру 900 млн доларів щороку.

  Кіпрська програма неодноразово критикувалася керівництвом Євросоюзу через побоювання з приводу того, що паспорти купуються за гроші, отримані незаконним способом.

   

  (Visited 57 times, 1 visits today)
 • 180x150