Ринки, підземка, благоустрій та дороги. Як влаштовані схеми, на яких збагачуються Кернес і його оточення

 • 180x150
 • Опубліковано:

  За фасадом пристойної будівлі часто ховаються загиджені нетрі. Яскравий приклад – Харків, прогресивне в минулому промислове місто, яке за роки управління одіозним мером Геннадієм Кернесом перетворилося на торговий “Шанхай”.

  За допомогою фіктивних фірм-“прокладок” Кернес і його найближче оточення без особливого сорому збагачуються на всьому: від ремонту за завищеними цінами доріг до купівлі за шаленими цінами сміттєвих урн і ганчірок для підлоги. Пов’язані із цим гучні скандали дедалі частіше просочуються в новинний порядок денний і стають предметом розслідування правоохоронними органами, повідомляє СТИК з посиланням на 112.UA.

  Базарна імперія

  На тлі відсутності помітних досягнень останнім часом Харків найчастіше згадується в контексті скандалів, пов’язаних з одіозним мером Геннадієм Адольфовичем Кернесом.

  За загальною площею, відведеною під торгівлю на ринках, Харків – безумовний лідер серед усіх українських міст. При цьому в місті немає жодного комунального підприємства, якому належали б права на управління торговими майданчиками. Майже всі торгові майданчики міста управляються мером міста Геннадієм Кернесом.

  Підприємства, що збирають гроші за оренду з майданчиків, оформлено на осіб з найближчого оточення Кернеса. Збором орендної плати, зокрема, займаються син і дружина харківського мера: Гайсинські Родіон Геннадійович і Оксана Юріївна. Також син найближчого соратника мера – депутат міської ради від “ручної партії” Кернеса “Відродження” Медведєв Юрій Ігорович, який управляє одним з найстаріших харківських ринків “Центральний”(“Благовіщенський”). Гроші переводяться в готівку.

  ФОП, на адресу яких вони перераховуються, знімають їх з банківських рахунків зокрема “для виплат заробітних плат співробітникам”. При цьому в їхньому штаті немає жодного найманого працівника. Гроші в банках отримують за дорученнями наближені до керівництва бухгалтери, які передають їх кур’єрам. Ті, своєю чергою, доставляють гроші замовникам готівки від Кернеса. У зв’язку з відсутністю можливості проконтролювати справжні обороти цих “підприємств” ДФС отримує від них податкові звіти, в яких справжні масштаби діяльності занижуються в десятки разів. Крім коштів, зашитих у статті “оплати за послуги”, підприємства та ФОП з кернесівської орбіти проводять операції з переказу грошових коштів з призначенням “фінансова допомога” та “поповнення власного рахунку”.

  Торік тільки чотири компанії (“Соллі Торговий майданчик № 1″,” Тракторозаводський ринок торговий майданчик № 4″, “Магніт Плюс”, “Компанія “Везер”) перевели в готівку загалом понад 80 млн грн. Готівку зняли в харківських “Укргазбанку” і “РайффазенБанкАваль”, після чого гроші доставляли, швидше за все, до приміщення в готелі “Національ” на проспекті Науки, 21.

  Масштаби схеми вражають – у ній близько 140 подібних суб’єктів господарювання. Офіційно бенефіціар, один з найближчих соратників Кернеса депутат Медведєв, декларує більш ніж скромні доходи. Вся його сімейна нерухомість записана на дружину Наталію.

  У Харкові це квартира на 68 квадратів, недобудований будинок на 661 квадрат і три земельні ділянки загальною площею майже 3 тис. квадратів. У Старому Салтові Вовчанського району у неї ще ділянка на 1,2 тис. квадратів і садовий будинок на 215 квадратів.

  Медведєв володіє Toyota Camry 2018 року випуску за мільйон гривень, його дружина торік купила новий автомобіль Lexus ES 250 за 1,76 млн. Депутат міськради вказав наявність корпоративних прав у 18 підприємствах, в яких він переважно є кінцевим бенефіціаром. При цьому готівкою Медведєв задекларував 350 тис. дол. і 3,7 млн грн. Його дружина – 123 тис. дол. і 180 тис. грн.

  Про добробут підприємців, на яких вони збагачуються, ані сам Кернес, ані його наближені особливо не дбають. Люди скаржаться на погані умови роботи і величезні побори. Зокрема, їх схиляють до укладення “ексклюзивних договорів” на оренду торгового місця. Значні суми потрібно оплачувати або відразу, або на виплат протягом року. Наприклад, на тому самому “Центральному” вартість “ексклюзивного” місця на 6 кв. метрів без електрики коштує 90 тис. грн. З розстрочкою на рік вартість такого “ексклюзиву” збільшується в півтора раза. Плата стягується за підключення електроприладів, рекламу, паркування і навіть за в’їзд на територію ринку.

  Нерідко виписують і штрафи, зокрема за затримку з оплатою оренди, яка постійно підвищується. При цьому територію не прибирають, нормальних під’їзних шляхів немає: товари доводиться тягати до павільйону з дороги.

  Одним з найбільш медійних приводів стала війна за ринок “Барабашово“, який залишається єдиним незалежним від Кернеса і Ко торговим форпостом.

  У лютому на ґрунті спроб встановити контроль за ринком “кернесівськими” відбулися жорсткі зіткнення за участю в цілому близько 100 осіб. Біля вхідної арки було виставлено “їжаки”. У дію пішли гумові кийки, піротехніка, балончики зі сльозогінним газом і травматичні пістолети. Зупинила бійку поліція. Не обійшлося без візиту Кернеса, з бажанням якого контролювати всю торгівлю в місті безпосередньо пов’язані події, що відбувалися.

  Нацполіція Харківської області

  Мер домагається будівництва дороги, яка пролягатиме територією, на якій розташовані споруди ринку. Об’єкти постійно намагаються знести попри те, що суд щодо розірвання договору оренди земельної ділянки було програно.

  Гучний скандал стався і через Covid-19. Мерія закрила на карантин тільки “Барабашово“, тоді як інші ринки і торгові точки, які пов’язують з людьми з близького оточення Кернеса, продовжили працювати. Вийшов резонансний скандал.

  Як Кернес і Ко заробляють на підземці

  Не останнє місце в схемах збагачення мера і його наближених посідає “Харківський метрополітен”. Діяльність цього комунального підприємства у зв’язку із загрозою поширення Covid-19 Кернес також категорично відмовлявся призупинити. До 2009 року послуги з прибирання, ремонту рухомого складу, ремонту ескалаторів виконувалися власними силами метрополітену. Потім їх виконання довірили трьом фірмам, до штату яких перевели і тих працівників підземки, які відповідали за виконання робіт.

  Мова про фірми, які створювалися людьми з оточення директора Сергія Мусєєва, колишнього глави Адміністрації Холодногірського району, депутата Харківської міськради. Два роки тому СБУ звинуватило його у співпраці з ФСБ. Маючи доступ до державної таємниці, він збирав і передавав інформацію російським кураторам. Затримати його не вдалося – Мусєєв втік до Росії. Попри це, посада голови Холодногірської РДА зберігалася за ним до січня 2019 року.

  Фірми, які створювалися за безпосередньої участі його сина Максима (“Ваго-рев”, ПСМП-753, “Системи прогресивного очищення”), досі залишаються головними підрядними організаціями харківської підземки. За даними Smida, серед акціонерів цієї компанії є і відомий бізнесмен Олександр Лівшиць із Кривого Рога, також Ірина Перова з Харкова. ЗМІ стверджують, що Перова прописана у квартирі Алли Добкіної – дочки близького соратника Кернеса нардепа Михайла Добкіна. Щорічно на рахунки трьох фірм комунальний “Харківський метрополітен” перераховує сотні мільйонів гривень. За три роки сума становила 3 млрд грн.

  За минулий рік на рахунок “Харківського метрополітену” з бюджетів різних рівнів надійшло близько 2 млрд грн. Однією тільки “Ваго-рев” перерахували близько 360 млн грн, з яких майже третину суми перевели в готівку шляхом проведення сумнівних закупівель. Цього року фінансова схема не змінилася: на 1 вересня з бюджету на рахунки “Ваго-рев” перерахували вже 675 млн грн.

  Послуги, що надаються підрядником, виконуються або неякісно, або не виконуються взагалі. Компанія вже потрапляла в поле зору правоохоронців. Її підозрюють в отриманні коштів за проведення фіктивних ремонтів рухомого складу “Харківського метрополітену”. Предметом уваги стала угода на 724 млн грн, укладена у 2016 році. У зв’язку із цією справою у 2018 році було заарештовано банківські рахунки “Ваго-рев”, але у 2019 році арешт зняли. Суд обрав запобіжний захід екс-директору “Ваго-рев” Геннадію Долженку.

  Харківський метрополітенХарківський метрополітен Вконтакте

  “Системи прогресивного очищення” спеціалізуються зокрема на утриманні житлових приміщень та прибудинкових територій Харкова, санітарній обробці приміщень “Харківського метрополітену”, що набуло небувалої актуальності у зв’язку з пандемією коронавірусу. Це теж джерело збагачення і відмивання коштів Кернеса і його оточення.

  “Системи прогресивного очищення” працюють із сумнівними комерційними структурами, що мають ознаки фіктивних. Серед них фігурують ті самі “прокладки”, за допомогою яких відмиває гроші і “Ваго-рев”. Цього року учасниками схеми стали нові прокладки: “Етшер Голд”, “Торгова компанія “Діоніс”, “Степ Вей”, “Торгопт-Сатурн”.

  До поля зору правоохоронних органів потрапили всі три головні підрядники “Харківського метрополітену” – перевірку на предмет розтрати ними коштів міста ще не завершено.

  Не тільки правоохоронні органи фіксували порушення в роботі харківської підземки. Державна аудиторська служба після проведення аудиту дійшла висновку, що за період з 1 січня 2016 року по 28 лютого 2019 року КП в 4 рази занизило доходи від рекламної діяльності. За 2019 рік підприємство отримало дохід всього 20,14 млн грн від надання в оренду рекламних площ, замість 80-90 млн грн на рік. Якщо порівнювати з аналогічними закупівлями дніпровського та київського метрополітену, харківський закуповує товари, послуги та роботи за значно завищеними цінами. Зокрема рейки Р-50 було куплено на 60-70% дорожче, ніж підземками в Києві та Дніпрі. Щорічно на закупівлях “Харківський метрополітен” втрачає 7-8 млн грн.

  Офіційний збиток “Харківського метрополітену” при цьому за перше півріччя 2020 року становив 210,4 млн грн. За перше півріччя 2019 року – 54,1 млн грн. При цьому у метрополітену не вистачає грошей на виплату зарплат штатним співробітникам.

  Кернес і його оточення знайшли навіть спосіб заробити на продажу єдиного електронного квитка, який продається в метрополітені. Кошти від продажів перераховуються компанії “Платіжний центр”, якою раніше володів “Фенікс-Капітал” Кернеса і його заступника Ігоря Терехова. В рамках договору платіжний центр протягом 10 років отримує відрахування від кожної поїздки в метро, трамваї, тролейбусі – 6,5% від вартості поїздки.

  Бариші на житловому господарстві та фіктивних ремонтах

  Кернес і представники його оточення не гребують і заробітками у сфері ЖКГ.

  Більшість ремонтів у місті виконує “Харківське ремонтно-будівельне підприємство”. За минулий рік його фінансування становило 200 млн грн. Комунальне підприємство також вибирає в підрядники фірми, підконтрольні тим чи іншим особам з кола наближених до Кернеса. Торік “Харківстартбуд”, “СК ДМ”, “Будпромсистема” освоїли понад 30 млн грн коштів, виділених ХРБП. Розкрадається не менше як третина коштів, що виділяються на фінансування робіт: ремонти проводяться тільки на папері. Для їх виконання ХРБП наймає підрядників, в штаті зазначаються не більше як три-чотири співробітники, що, звичайно ж, недостатньо для повноцінного виконання ремонтних робіт. Вони передають замовлення далі по ланцюжку.

  Подібні схеми також не залишилися непоміченими правоохоронцями. Відносно директора Департаменту міського господарства Харкова Романа Нехорошкова і його заступника Олександра Лемента 20 січня порушили кримінальну справу. Їх підозрюють в тому, що вони, перебуваючи в злочинній змові з директором “ФІРМА АСТРЕЯ” Романом Скрипниченком і власником фірми Андрієм Артеменком, нажилися на завищенні вартості робіт і комплектувальних на різних об’єктах. Сума збитків оцінюється в 1,8 млн грн. Найближчим часом справу буде передано до суду. І це не єдине кримінальне діяння, яке розслідується правоохоронцями щодо чиновників Кернеса.

  У ЗМІ описано десятки прикладів зловживань з боку Департаменту житлового господарства міськадміністрації.

  У липні департамент оплатив ПП “Харківстартбуд” ремонтно-реставраційні роботи в житловому будинку, який є пам’яткою архітектури, на суму 290 тис. грн. На одні тільки вікна з металопластику витратили половину цієї суми, хоча встановити їх можна було втричі дешевше.

  “Харківзеленбуд” замовив у “МК Генком Сіті” декоративну конструкцію з елементами ілюмінації майже за 7 млн грн. Замість збірного металевого каркаса зі світлодіодними приладами можна було купити шість апаратів штучної вентиляції легенів експертного класу європейського виробника, три автомобілі швидкої допомоги або пожежне авто.

  Також “Харківзеленбуд” замовив у ФОП Олени Щербак 350 металевих урн для сміття і 100 кришок для них на мільйон гривень. Урни коштували втричі дорожче, ніж від “Заводу Фрунзе”.

  Комунальників Кернеса заскочили і на купівлі бордюрів з подвійною переплатою. За завищеними цінами було закуплено матеріали для ремонту набережної.

  Чимало галасу наробила історія з реконструкцією парку Перемоги, на закупівлю матеріалів для якої маловідомій “Укрреставрації” виділили 150 млн грн. Для асфальтування доріжок закупили суміш за ціною в півтора раза вищою, ніж у конкурентів, щебінь – втричі, пісок – удвічі дорожче. Одна тільки переплата на піску порівнянна з ремонтом районної лікарні в Тростянецькому районі. Лавки в парку, опори для освітлення, урни – все замовили за завищеною вартістю, тож ремонт коштує 3 тис. дол.

  Реконструйований парк Перемоги в ХарковіНаш Харків

  На реконструкцію парку Шевченка, що викликала невдоволення городян, у Кернеса витратили 700 млн грн бюджетних коштів. 400 млн грн планується направити на реконструкцію зоопарку, на яку вже витрачено 1,5 млрд грн. При цьому коштів на доплату медпрацівникам, які працюють з коронавірусом, немає.

  Розкрадання коштів на будівництві та ремонті доріг

  Було б дивно, якби заповзятливі Кернес і Ко залишили без уваги таку солодку статтю доходів, як дорожнє будівництво. Основним механізмом розкрадання коштів залишається завищення обсягів фактично виконаних ремонтних і капітальних робіт. Крім цього, практикуються списання бітуму і щебеню. Конвертацію безготівкових коштів у готівку здійснює фірма “Альянс Енерго трейд”.

  Окреме місце в схемах заробітку на махінаціях із вулично-дорожньою мережею посідає “Паркінг +”, якій тільки торік перерахували 240 млн грн. Значну частину коштів перевели в готівку через “прокладки”. Для розуміння розмаху схеми: на утримання та поточний ремонт вулично-дорожньої мережі у Кернеса вже витратили майже 1,2 млрд грн.

  “Паркінг +” до переходу на посаду директора Департаменту будівництва та дорожнього господарства Харківської міськради очолював Володимир Чумаков, відомий як людина найближчого оточення Геннадія Кернеса. Департамент він очолює вже 10 років. У липні Чумаков потрапив у гучний скандал, оскільки не вніс до декларації іспанську фірму зі здавання в оренду нерухомості, яка належить його дружині і дочці. У червні 2019 року в Іспанії сім’я Чумакових купила будинок за 16,39 млн грн. Їм також належать 27 соток землі.

  Основним джерелом доходу Чумакови вказують дивіденди і зарплату в чеській фірмі Prof Materials. За минулий рік вони заробили менше як 5 мільйонів гривень. Погодьтеся, досить скромні доходи на тлі їхніх витрат. Крім того, у 2016 році Ольга Чумакова за 2,52 млн грн придбала Porsche Cayenne 2016 року випуску. Рік потому Володимир Чумаков придбав Mercedes-Benz GLS 350 D4 Matic також 2016 року випуску.

  Чеські фірми, співвласниками яких є дружина і дочка Чумакова, постачають до України зокрема труби. Причому купують їх фірми, які отримують підряди на виконання робіт від департаменту, очолюваного Чумаковим. Самі фірми не є виробниками – тільки “прокладками”, за допомогою яких “накручується” ціна на товари.

  Ігор Смолов

  (Visited 42 times, 1 visits today)
 • 180x150