“Слуга народу” хоче ліквідувати систему перевірки фінансових звітів на місцевих виборах – Рух ЧЕСНО

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Депутати від “Служби народу” хочуть повністю вилучити з Виборчого кодексу України норму, що здійснює співпрацю з територіальними виборчими комісіями, перевіряючи фінансові звіти партії та кандидатів. Про відповідні зміни до ВКУ вже після старту виборчої кампанії йде в  законопроект №4117 .

  Партія «Слуга народу» представила кандидатів у народні депутати в усіх одномандатних округах Києва - новини вибори-2020 | УНІАН

   

  У пояснювальній записці до законопроєкту його автори (Олександр Корнієнко, Аліна Загоруйко, Андрій Клочко зі “Слуги народу” та Павло Бакунець з депутатської групи “Довіра”) аргументують необхідність внесення змін до Виборчого кодексу епідемічною ситуацією.

  “Якщо цей проєкт закону ухвалять, держава фактично відмовиться від контролю фінансування місцевих виборчих кампаній. Навіть якщо якийсь кандидат чи партія не подасть звіту, ТВК не зобов’язана буде повідомляти про це відповідні органи. Про перевірку таких звітів на повноту та достовірність узагалі не йдеться”, – пише аналітик з політичних фінансів Руху ЧЕСНО Ігор Фещенко в колонці для “Української правди”.

  Ініціатори законопроєкту пропонують дозволити партіям у межах однієї області відкривати лише один накопичувальний рахунок. Це означає, що всі внески для осередків партії чи її кандидатів з різних міст і громад надходитимуть у спільний “казан”, де перемішуватимуться й не даватимуть змоги ідентифікувати, хто в яких містах/громадах фінансував кампанію організації партії чи кандидата від неї.

  Рух ЧЕСНО вважає, що така норма усуває один з мотиваційних чинників, який спонукає громадян фінансувати виборчі кампанії.

  “Єдине логічне пояснення, чому “слуги” хочуть відкривати тільки один рахунок на всю централізовану кампанію, – партія протягом півтора року існування так і не розбудувала своїх спроможних партійних осередків. Такі зміни є намаганням компенсувати свої недопрацювання, пристосувавши виборче законодавство під себе. Хоча це вигідно не лише “Слузі народу”, а й іншим партіям-проєктам зі слабкою чи неіснуючою регіональною структурою”, – пише Фещенко.

  Рух ЧЕСНО вважає за потрібне вилучити із законопроєкту згадані зміни та “проходити” прийдешні вибори за чинними правилами.

  Довідково:  партії та кандидати двічі подають фінансові звіти про виборчу кампанію: середні – протягом 5 днів до виборів, а залишкові – через 10 днів після виборів. Звіти, особливо проміжні, для виборців є єдиним офіційним джерелом інформації про те, хто фінансує виборчу кампанію та скільки надає і що буде витрачено. Крім прозорості, є єдиним державним контролем фінзвітності. Прозорість втрачає будь-який сенс, якщо партії та кандидати подають звіти, які не створюють нічого спільного з їхніми реальними витратами і не відображають справжніх донорів. Контроль необхідного рівня та притягнення до відповідальності за порушення може забезпечити лише державу.

  (Visited 58 times, 1 visits today)
 • 180x150