Клонування, лідери думок з маршрутки, використання дітей: як кандидати в депутати агітують українців

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Одна з найбільших особливостей виборчої кампанії в Україні цієї осені – депутати, які, попри свої парламентські значки, пішли балотуватися в місцеві ради. Політики вже витратили два з половиною мільйони доларів, аби завоювати увагу українців. І це тільки на соцмережі.  Але є ще безліч хитрих і не дуже способів вполювати голоси громадян.

  Місце вибори 2020: що потрібно знати

  Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.

  Ціна перемоги на місцевих виборах зростає. І це при тому, що депутати міських та обласних рад працюють в них безкоштовно. Кожен місцевий депутат б’ється за мандат, не розраховуючи ні на яку зарплату. Однак переможці отримають набагато більше – доступ до багатомільйонних місцевих бюджетів.

  Але варто зауважити, що пандемія коронавірусу змішала кандидатам карти. Брати листівки на вулицях чи підходити в партійні намети, щоб поспілкуватись з агітаторами під час карантину, коли варто обмежити контакти, якось не дуже. Партійні політтехнологи це врахували і відправили кандидатів в онлайн.

  Однак, найвигадливіщі – претенденти на мерські посади. Їхній коник – відеоролики. В них вони говорять про особисте, клянуть колишніх колег і вихваляються досягненнями. Щоправда, роблять це здебільшого мери, які останні роки знаходились при владі, а отже уже мали доступ до  спільних грошей.

  Те, як рекламують свої досягнення зараз, називається використанням адмінресурсу, стверджує голова правління громадянської мережі “Опора” Ольга Айвазовська. І подекуди доходять до крайнощів.

  “Це коли ви, як кандидат, агітуєте виборців за вас голосувати, бо ви побудували цю дорогу. У нас доходило навіть до того, що працівники комунальних підприємств вдягали агітаційні жилетки. Тобто, вони робили роботу за бюджетні кошти, але кожен перехожий бачив, що це робиться начебто цією політичною силою”, – пояснює Айвазовська.

  Методи “полювання”

  Втім, якщо до подібних витівок політиків українці якось звикли, то от свіжа порція креативу. Наприклад, кандидатка в депутати Київради від партії “Голос” шукає собі в команду молодих та активних людей в соцмережі для романтичних знайомств. Ще один варіант називається – лідери думок з маршрутки. Якась панянка наймає чоловіків, щоб ті їздили в маршрутці та теревенили про вибори, ніби висловлюючи народну думку за кого потрібно голосувати. Коштує така вакансія 50 гривень на годину. І нічого протизаконного.

  Чого не скажеш про інший метод, який взагалі не вписується ані в рамки закону, ані в плани кандидатів. Українські вибори вже вкотре накриває хвилею клонів. І закономірність тут проста – чим впевненіше почувається кандидат в регіоні, тим більше в нього двійників. Наприклад, в мери Одеси зібрались чотири Олега Філімонови, щоправда, всі від різних партій, два Зеленських та один Саакашвілі. А в Умані чинного міськголову Олександра Цебрія взагалі не хотіли реєструвати дуже довго. Натомість з легкістю видали посвідчення кандидата двом його клонам.

  А тепер – знову про вірус. І про ось десятку народних депутатів, які відправили своїх колег у вимушену відпустку аж до кінця місяця. Один за одним ці нардепи отримували позитивні тести на коронавірус – вже в середині тижня Верховна Рада закрилася на карантин. А по факту – пішла на вибори. Бо решта парламентаріїв роз’їхалася в регіони агітувати за свої партії.

  Схема клонування доволі проста, щоправда, незаконна. Знаходять якусь людину, зазвичай, це роблять штаби конкурентів, пропонують їй гроші за зміну ім’я та прізвища. Коштує це до 1000 доларів. І якщо людина погоджується, то дарують їй новий паспорт та посвідчення кандидата. І поки кримінальних проваджень набагато менше, ніж клонів, стверджує Ольга Айвазовська,

  “У нас фактично в кожній області є факти клонування. Тому що ця технологія працює. На останніх позачергових парламентських виборах клони забрали 175 тисяч голосів виборців”, – каже експертка.

  Розрахунок на те, що виборець не буде сильно розбиратись за якого саме Саакашвілі голосує.

  Водночас, переконана координаторка руху “Чесно” Віта Думанська, виборцю варто було б звернути увагу на ще один нюанс – представництво жінок у владі. За нинішнім законом влада чоловіків врешті мала б закінчитися. В принципі, кожна з партій, що балотується, гендерну квоту дотримала.

  “На окрузі виграє один-дві людини. У нас такий рейтинг партій в середньому.  І вони першими у списку ставлять чоловіка”, – пояснює Думанська.

  Світовий банк прорахував, як від присутності жінок у політиці виграє економіка країни. І перевів це в реальні цифри. Жінка по своїй природі завжди вкладає у розвиток, а отже у майбутнє. Для держави це означає кращу освіту, медицину, інклюзію. І саме цим хочуть відрізнятися від минулих партій політичні новачки – де жінок пустили вперед.

  “Щоби нам давали більше повноважень, адже ми з боку материнства, з боку захисту дітей, з боку жінок знаємо, як допомогти краще на законодавчому рівні”, – каже координаторка жіночого руху “За майбутнє” у Хмельницькому Віолетта Лабазюк.

  Але наразі більшість політичних проєктів йдуть до чоловіків з грошима, а потім вкладають інвестиції у те, що точно принесе електоральні дивіденди. Інколи це виглядає вкрай соромітницьки.

  “Активно користуються дітьми. Зараз усі їх полюбили. Подаруйте один принтер. Змушуйте дітей з ним фотографуватися, встановлюйте цей пост у промо. Хочате в школі, розширюєте пляшки для дітей для дітей. Збирайте майстрів-класи, бажаючи коронавіруса, після 30 дітей Але кандидати придумують ще такі унікальні речі. Наприклад, пропонуємо безкоштовні уроки з тенісу. Це престижний вид спорту. Люди, які хочуть подати за таких і підтримувати “, – повідомляє координатор руху” Чесно “Віта Думанська.

  При чому, за зміненими правилами, підкуп виборця – це кримінал. Тому політики вдаються до хітрощів. Видають бутерброди чи медичне обладнання в лікарні не від Імені партії, а створюють благодійні фонди. Юридично не підкопатись. І точно безпечніше, ніж скуповувати голоси виборців через розповсюдження у мінулих роках мережі.

  Про те, щоб посилити пошук для підбору та інших сукупних технологій, говорячи вже не один рік. Тепер далі розмова про нікуди не посунулася.

  (Visited 169 times, 1 visits today)
 • 180x150