Операція «Брюховичі». Все про найбільшу земельну аферу Львівщини

 • 180x150
 • Опубліковано:

  У селищі Брюховичі роками розкрадали гектари землі, що належала військовим. Ділянки забудовували елітною нерухомістю. Тепер там мешкають впливові чиновники та успішні бізнесмени.

  Наприкінці вересня СБУ та військова прокуратура провели обшуки в селищного голови Брюховичів Володимира Доманського та кількох місцевих депутатів. Під час обшуків вилучили 165 тис. доларів та докази продажу землі, що раніше належала Міністерству оборони України. Однак жодних підозр фігурантам справи так і не вручили.

  Велика крадіжка у Брюховичах - ZAXID.NET

  ZAXID.NET вперше розповідає всі деталі схеми із розкрадання землі в Брюховичах та розкриває імена зацікавлених у перешкоджанні слідству.

  Рівняння з трьома відомими

  Земля у Брюховичах – це цінний природний ресурс. Ціна однієї сотки землі на особливо мальовничій ділянці тут може сягати 5 тисяч доларів. Це місце давно перетворилося на елітний анклав, де охоче будують свої маєтки заможні львів’яни із різних середовищ: від державної служби до бізнесу. А місцеві посадовці користають із такого інтересу до Брюховичів, для багатьох із них вирішення земельних і будівельних питань стало основним і дуже прибутковим видом діяльності.

  За таку діяльність у Брюховичах навіть можна поплатитися життям. Місцевий бізнесмен Мечислав Жеребецький, якого нещодавно серед ночі у власному будинку закатували невідомі, займався саме оформленням ділянок і будівництвом котеджів

  Щоправда, земля – це ресурс обмежений і має властивість закінчуватися. Так само, як і терміни повноважень місцевих депутатів та селищного голови. Із наступного року Брюховичі увійдуть до складу об’єднаної Львівської ОТГ, місцева селищна рада перестане існувати і розпоряджатися землями громади.

  Такий стан справ зовсім не влаштовував брюховицьких земельних ділків і тому ще навесні вони голосно протестували проти входження до «Великого Львова». Створення окремої Брюховицької ОТГ активно просував і нинішній селищний голова Брюховичів Володимир Доманський. Тоді він пояснював, що відстоює волю громади на самовизначення. Про більш приземлені мотиви своєї поведінки посадовець волів мовчати.

  Однією з таких причин могла бути величезна земельна ділянка площею 141,1 га на вул. Незалежності у Брюховичах. Ця земля посеред лісового масиву належить Міноборони і раніше там було розташоване військове містечко №160 зі складами боєприпасів.

  Право військових на користування цією ділянкою та її межі визначав державний акт від 1988 року. Однак наприкінці 2011 року з межами ділянки почали відбуватися певні маніпуляції. Тоді теперішній селищний голова Брюховичів Володимир Доманський був депутатом селищної ради та очолював комісію комунального господарства, містобудування та землекористування. Він звернувся КЕВ м. Львова з проханням погодити межі земельної ділянки, що належала військовим. З ініціативи Доманського і тодішнього селищного голови Брюховичів Олексія Процика у 2012 році розпочався процес встановлення меж земельної ділянки і формування її кадастрового номера.

  Межі території колишнього військового містечка (червоним позначено незаконно відчужені землі) (фото ZAXID.NET)

  Сьогодні Олексій Процик пояснює ZAXID.NET, що не мав прямого стосунку до тих подій, оскільки хворів.

  «Це була ініціатива військових. Вони звернулися, щоби Брюховичі прийняли не пам’ятаю яку кількість землі. В 2012 році мене майже цілий рік не було, я мав складну операцію. До листопада я був на лікарняному», – намагається пригадати перебіг подій Олексій Процик.

  Водночас на землях військових вже тоді розпочалася вирубка дерев і спорудження приватних будинків. Найчастіше техніка працювала вночі. Військові лісівники зверталися до правоохоронців, однак будівництво не припинялось. Забудовником виявилась компанія «Олером», яка належить депутату Брюховицької селищної ради Ярославу Процю.

  Але як саме брюховицькі депутати отримали можливість розпоряджатися землями міністерства оборони? Схема не надто складна – вони вступили у змову із посадовцями КЕВ м. Львова і змінили конфігурацію та координати розташування великої земельної ділянки. Простіше кажучи, просто пересунули межу, встановили межові знаки не там, де вони мали бути згідно державного акту від 1988 року. Тож коли земельна ділянка площею 141,1 га отримала кадастровий номер № 4610166300:11:001:0005, то її межі суттєво змінилися.

  У розпорядження Брюховицької селищної ради перейшло 1,2 га цінної землі. Ці землі розподілили на більш, як кілька десятків менших ділянок, їх місцеві депутати у Брюховичах безкоштовно виділяли на підставних осіб, а згодом перепродавали кінцевим власникам. Звісно, така оборудка була б неможливою без сприяння посадових осіб Держгеокадастру у Львівській області, які вносили незаконні зміни до Публічної кадастрової карти.

  Бетонні стовпчики, якими позначили межу між землею Брюховичів та ділянкою Міноборони, декілька разів пересували не на користь військових. Такі перенесення меж тривали аж до 2018 року. Саме тоді вже селищний голова Володимир Доманський звернувся до КЕВ із проханням прибрати бетонний паркан колишнього військового містечка із тепер уже території селища. Після численних змін меж земель військових у розпорядженні аферистів опинилося ще 1,8 га. Тобто загалом вдалося роздерибанити близько 3 га земель, які продавали від 5 до 9 тис. доларів за сотку. Більше двох мільйонів доларів – така сумарна вигода усіх учасників схеми.

  Сьогодні Доманський заперечує свою причетність до земельних афер і заявляє, що обшуки у нього вдома були проявом політичного тиску перед виборами. Селищний голова Брюховичів балотується до Львівської облради від партії «Європейська Солідарність».

  Однак джерела ZAXID.NET у правоохоронних органах розповідають, що крадіжка та розпродаж земель військових відбулися за безпосередньої участі трьох осіб: екс-голови Брюховицької селищної ради Олексія Процика, його наступника на цій посаді, а в 2012 році депутата селищної ради і голови «земельної» комісії Володимира Доманського і ще одного місцевого депутата, члена тієї ж комісії Ярослава Проця. Саме працівники фірми Проця «Олером» фізично встановлювали і переносили межу ділянки військових і здійснювала забудову вкрадених 1,2 га земель.

  Речниця СБУ Роксолана Яворська розповіла ZAXID.NET, що 165 тис. доларів США вилучили у кабінеті нотаріуса, де перебував депутат Ярослав Проць. Він мав отримати ці кошти за продаж підприємцеві Ахмеду Раїсу двох ділянок з кадастровими номерами 4610166300:10:002:0576, площею 0,0185 га та 4610166300:10:002:2138 площею 0,18 га.

  Сам Ярослав Проць не коментує ситуацію з обшуками, однак ZAXID.NET стали відомі деталі останньої оборудки депутата. За одну сотку Ярослав Проць просив більше 8 тис. доларів, а кошти з проданих ділянок надсилав своєму родичеві в Іспанію для легалізації шляхом придбання нерухомості.

  А де ж підозрювані?

  У цій історії правоохоронцям відомо практично все. Ініціатори, учасники та співучасники земельної афери. Хронологія подій і кінцеві бенефіціари успішно реалізованої схеми. Чому ж тоді нікому досі не вручили підозри у злочині? Справа в тому, що до оборудок з брюховицькою землею причетні не лише місцеві депутати і чиновники. Зацікавленими у розподілі землі Міноборони були навіть члени Кабміну часів Володимира Гройсмана.

  ZAXID.NET уже писав про інтерес до продажу колишнього військового містечка з боку екс-віце-прем’єра Степана Кубіва. Влітку минулого року він ще працював в уряді і намагався пролобіювати рішення щодо передачі більш як сотні гектарів у Брюховичах під забудову житла. Завдяки нашій публікації і розголосу цю земельну аферу вдалося зупинити.

  Про привабливу ділянку у Брюховичах добре знав і екс-голова ЛОДА Олег Синютка. Саме він у 2017 підписав розпорядження розділити 141 га території військового містечка на три окремі ділянки. Офіційно все це робилось нібито для того, щоб забезпечити землею бійців АТО. Та насправді такі поділи і зміни меж ділянок лише сприяли крадіжкам ділянок на продаж.

  Володимир Доманський, Олег Синютка та ще один кандидат від «ЄС», депутат Брюховицької селищної ради Андрій Дроздовський (фото Володимира Доманського)

  А на десятках відчужених у військових ділянок збудували розкішні маєтки з басейнами і приватною охороною не останні на Львівщині люди. Серед тутешніх мешканців і керівник Львівського обласного управління юстиції часів Януковича Андрій Багряк, і львівський податківець Орест Вітик, який у 2019 році очолив ДПС Київської області.

  Інтереси впливових осіб можуть впливати на хід слідства, яким зараз займається військова прокуратура у Львівській області. ZAXID.NET стало відомо, що для врегулювання скандальної ситуації до Львова приїздив екс-прокурор Львівщини Юрій Квятківський, який тепер працює у керівництві Генштабу ЗСУ. Також у закритті справи зацікавлений екс-керівник СБУ у Львівській області Володимир Хімей.

  Наразі у військовій прокуратурі не розкривають журналістам жодної інформації про хід розслідування. Попри це ZAXID.NET і далі буде відстежувати та інформувати про всі зміни у справі щодо розкрадання земель військових у Брюховичах.

   

   

  (Visited 170 times, 1 visits today)
 • 180x150