«Схеми» знайшли незадекларовану землю голови КСУ в Криму

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Голова Конституційного суду Олександр Тупицький у 2018 році став власником земельної ділянки у селищі Кореїз Автономної республіки Крим, оформивши договір купівлі-продажу за російським законодавством, але не відобразив інформацію про це у своїй декларації про майно та доходи.

  Голову Конституційного суду викликали на допит до ДБР - ZAXID.NET

  При цьому, під головуванням Тупицького судді КСУ 27 жовтня проголосували за визнання неконституційною статті про кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації і скасували її. Про це повідомляють журналісти програми «Схеми», передає СТИК.

  Як вдалося з’ясувати журналістам, Олександр Тупицький ще до анексії Криму Росією в 2014 році володів маєтком та землею під ним у Кореїзі неподалік Ялти. Однак у 2018 році він розширив свої володіння, оформивши ще одну ділянку біля будинку у свою власність, про що свідчить офіційний документ з держреєстру нерухомості РФ. У липні, 2018 року Олександр Тупицький (на той момент він був заступником голови КСУ) оформив договір купівлі землі площею 126 кв. м. у громадянина Росії Володимира Рисятова. У деклараціях Тупицького ані за 2018 рік, ані за 2019 рік немає згадки про те, що він став власником ще одного об’єкту нерухомості.

  Подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації – це порушення, визначене статтею 366-1 Кримінального кодексу України. Саме цю статтю 27 жовтня Конституційний суд України на чолі з Олександром Тупицьким визнав такою, яка не відповідає Конституції України.

  Окрім того, договір купівлі-продажу землі у Криму Тупицький оформив за законодавством Російської Федерації, його засвідчила Федеральна служба державної реєстрації, кадастру і картографії Росії.

  Журналісти-розслідувачі зазначають, що для українських посадовців законодавчо встановлені обмеження «на взаємодію з незаконними органами, створеними на тимчасово окупованій території».

  Нерухомість Олександра Тупицького у селищі Кореїз в анексованому Криму (фото «Схеми» )

  «Суддя не має права вступати у будь-які відносини з окупаційною владою. Адже є стаття 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», і він як представник судової влади повинен дотримуватись позиції, що ці органи незаконні і купувати там якесь майно означає визнання їх легітимності», – пояснив юрист, член Громадської ради доброчесності Роман Маселко

  За словами продавця ділянки Володимира Рисятова, Тупицький його сусід у Кореїзі мають вілли розташовані поруч, які начебто були неправильно розмежовані. Він пояснив, що вони з Тупицьким домовились оформити угоду купівлі-продажу за російським законодавством, хоча по факту «продажу не було».

  «Там ніякого продажу, нічого там не було. Продаж-то ми оформили договором, але ця земля була не моя. Ось так я скажу», – розповів він.

  При цьому юристи пояснюють, що якщо суддя отримав у свою власність землю від іншої особи безкоштовно, за антикорупційним законодавством це може трактуватись як незаконний подарунок.

  За даними директора агентства нерухомості «Статус» (Ялта) Едуарда Кісса, ринкова вартість однієї сотки землі у Кореїзі коливається від 5 тис.до 15 тис. доларів.

  У відповідь на журналістський запит щодо ситуації, яка склалася, у прес-службі КСУ заявили, що «усі відомості про майно, яке є у володінні та користуванні голови КСУ Олександра Тупицького, містяться у його щорічній декларації».

  Додамо, що протягом 1993–2010 років Тупицький був суддею Куйбишевського районного суду м. Донецька, у 2002–2009 роках – головою цього суду. У цей період був членом кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Донецької області та членом Ради суддів Донецької області. В 2006 році проходив навчання в США за програмою «Відкритий світ».

  У період 2010–2013 років був обраний і працював суддею у Донецькому, Львівському, Дніпропетровському апеляційних господарських судах. У 2010-2012 роках обіймав посаду голови Львівського апеляційного господарського суду. У травні 2013 року тодішній президент Віктор Янукович призначив Тупицького суддею Конституційного суду України, у березні 2018 року його обрали заступником голови КСУ.

  Як пише сайт «Остров», Олександр Тупицький відомий тим, що будучи за часів губернаторства Януковича суддею Куйбишевського райсуду Донецька, вів справу адвоката Сергія Салова.

  У день виборів 31 жовтня 1999 року адвоката Салова затримали правоохоронці, які знайшли в його сумці п’ять фальшивих примірників газети «Голос України», в якій стверджувалося, що, нібито, Кучма помер, а країною править його двійник.

  Салова звинуватили у наклепі. Салов стверджував, що дістав газети зі своєї поштової скриньки. Суддя Куйбишевського райсуду Донецька Тупицький відправив справу на дорозслідування, що не сподобалося Кучмі.

  Один з епізодів плівок Мельниченка розповідає про те, як президент України вимагав від тодішнього губернатора Донецької області Януковича суворого покарання для Сергія Салова і судді, який вів його справу.

  Тупицький був призначений суддею КСУ Указом президента у травні 2013 року. Присягу склав 15 травня 2013 року. Він є кандидатом наук з державного управління за спеціальністю «Механізми державного управління». 15 березня 2018 року на спеціальному пленарному засіданні Конституційного Суду України Тупицького було обрано заступником Голови Конституційного Суду України.

   

  (Visited 35 times, 1 visits today)
 • 180x150