Україна піднялася в рейтингу сприйняття корупції. Що це означає

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Україна у 2020 році піднялася на три пункти в Індексі сприйняття корупції та отримала 33 бали зі 100 можливих. Юридичний радник Transparency International Ukraine Олександр Калітенко в ефірі Українського радіо пояснив методологію підрахунку цього індексу та розповів, як Україна може покращити свої позиції в рейтингу інших країн.

  Україна піднялася в рейтингу сприйняття корупції. Що це означає

  Експерт пояснив, що у рейтингу 100 балів означають відсутність корупції взагалі, 0 – повну корумпованість. Тобто, чим більше балів, тим краще. Наразі Україна посідає 117 місце зі 180 країн у цьому списку. З 2013 року вона отримала сумарно 8 балів, пише СТИК з посиланням на Версії.

  “Три бали – це тимчасовий успіх. Минулого року ми втратили 2 бали, цього року додали – 3. Таким чином з 2018 року ми додали лише один бал. Індекс покращився завдяки запуску Вищого антикорупційного суду та перезапуску Національного агентства з питань запобігання корупції. Так само позитивно позначився турборежим. Ідеться про право НАБУ на прослуховування, повернення відповідальності за незаконне збагачення, зміни в ProZorro, посилення захисту викривачів, мала приватизація, а також антикорупційні ініціативи попереднього уряду та довгоочікуваний запуск електронного реєстру звітності політичних партій”, – пояснив Калітенко.

  Водночас він зазначив, що цей індекс враховує в основному ситуацію, яка склалася до середини весни-літа цього року і не враховує події останніх місяців, які в Україні були пов’язані з кризою Конституційного суду. Експерт додав, що ця ситуація відобразиться у новому індексі на 2021 рік.

  Як нараховуються бали

  Олександр Калітенко пояснив, що для індексу сприйняття корупції використовується 13 досліджень, в яких беруть участь міжнародні правозахисні експерти, фінансові аналітики зокрема світового банку.

  “Фактично підсумовуються усі ці думки різних дослідників. У випадку України це середня підсумована оцінка 9 джерел. Індекс відображається за методологією сприйняття корупції у державному секторі. При цьому не враховується побутова корупція і не враховується думка пересічних громадян”, – зазначив він.

  Експерт зазначив, цей рейтинг є суб’єктивним, адже це оцінка різних людей. Утім він додав, що індекс доволі збалансований, оскільки комбінує в собі кілька досліджень, а тому середня оцінка свідчить про виваженість цього рейтингу.

  “Коли інвестор виходить на новий ринок, він вивчає дані зокрема індексу сприйняття корупції, адже корупція – це непередбачуваний податок з дуже різною ставкою. Середній показник у Європейському союзі – 66 балів. Серед країн-сусідів найближчий показник до нас має Молдова – 34 бали, РФ – 30 балів. Найгірші показники в ЄС мають Угорщина, Румунія та Болгарія – 44 і 43 бали відповідно. Найкращий показник серед наших сусідів має Польща – 56. Найкращі дані у світі має Нова Зеландія – 88 балів. Там, звісно, також є корупція, але її настільки мало і вона не зосереджена на топ рівні серед очільників держави. Методологія цього індексу не охоплює весь спектр корупції, який є дуже різноманітним. Наприклад, в індексі не враховується відмивання коштів. Так само на рейтинг не впливають певні проблеми з дотриманням прав людини”, – пояснив він.

  Як покращити рейтиг

  Калітенко також дав рекомендації як Україні поліпшити індекс сприйняття корупції.

  “Перша – це судова реформа, перш за все вирішення конституційної кризи. Друга рекомендація – це антикорупційна інфраструктура, її незалежність та спроможність. Захист її від політичного тиску, прозорі конкурси на керівника САП. Остання рекомендація стосується державних закупівель. У нас є досі незліченний об’єм державного майна. І зусилля направлені на ефективне управління та його реалізацію можуть принести суттєві дивіденди у наш добробут”, – підсумував експерт.

  (Visited 14 times, 1 visits today)
 • 180x150