Витрати на рекламу в соцмережах кандидатів у нардепи на Прикарпатті значно більші за звітні

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Громадянська мережа “ОПОРА” оприлюднила аналітичні дані щодо реклами кандидатів на довиборах у 87-му окрузі у соцмережі Facebook.

  У 2020 році політики витратили на рекламу в Facebook понад 150 млн гривень | Громадський рух ЧЕСНО

  Через місяць після голосування на проміжних виборах народних депутатів в окрузі №87 (Івано-Франківська область) на сайті ЦВК опубліковано лише частину остаточних фінансових звітів кандидатів.

  Олександр Шевченко, Михайло Ноняк, Сергій Сивачук, Юрій  Голіней, Василь Вірастюк, Маруся Звіробій-Біленька та Руслан Кошулинський вже опублікували свої остаточні фінансові звіти.

  Найбільші розбіжності між відзвітованими та реальними витратами, йдеться у повідомленні ОПОРИ, у висуванця політичної партії “За майбутнє” Олександра Шевченка. Кандидат відзвітував, що на агітацію в інтернеті він витратив 100 тисяч гривень. Відповідно до звіту Шевченка, він сплатив цю суму фізичній особі-підприємцю Василику І. Я. “за рекламні послуги в мережі інтернет”, відповідно до договору, укладеного 12 лютого 2021 року. У звіті не уточнюється, на що саме пішли ці кошти. Однак навіть із врахуванням того факту, що Facebook надає лише дані про те, у якому діапазоні знаходяться витрати на політичну рекламу, орієнтовні витрати Шевченка на політичну рекламу у Facebook (близько 588 тисяч грн) майже в шість разів перевищують офіційну суму.

  За підрахунками ОПОРИ під час моніторингу передвиборчої агітації, Олександр Шевченко став лідером за витратами на політичну рекламу в соцмережі. До прикладу, навіть якщо взяти лише мінімальну вартість 33 найдорожчих дописів кандидата, які він опублікував у Facebook, їхня загальна вартість більше 6 400$ (майже 178 тисяч грн), що майже вдвічі перевищує витрати, вказані у фінансовому звіті.

  Не співпали зі звітністю і витрати на політичну рекламу у Facebook кандидата від Всеукраїнського об’єднання “Платформа громад” Юрія Голінея. У остаточному фінансовому звіті кандидата вказано, що на агітацію в інтернеті він витратив майже 14 тисяч гривень, втім, за підрахунками ОПОРИ, витрати Голінея лише на Facebook-рекламу становлять трохи більш як 50 тисяч гривень.

  Відповідно до остаточного фінансового звіту, кандидат від “Свободи” Руслан Кошулинський ані гривні не витратив на онлайн-агітацію. Якщо ж перевірити витрати з офіційної сторінки кандидата у Facebook, це дійсно може здатися схожим на правду, адже останні рекламні дописи з його сторінки транслювалися в жовтні 2020 року. Тим не менш, під час передвиборчої кампанії Кошулинський мав найбільшу команду підтримки у соціальній мережі – ОПОРА нарахувала 9 сторінок, з яких здійснювалася агітація за кандидата. Сумарно усі ці сторінки витратили майже 3 500 доларів на піар Руслана Кошулинського у Facebook.

  Витрати самовисуванця Сергія Сивачука майже збіглися з підрахунками ОПОРИ про витрати кандидата на політичну рекламу у соціальній мережі Facebook. Втім дані про те, чи користувався кандидат можливостями агітації на інших майданчиках онлайн та скільки коштів він на це витратив, не доступні. Інші ж кандидати – Михайло Ноняк, Василь Вірастюк та Маруся Звіробій-Біленька – показали у своїх звітах набагато більші суми, ніж було витрачено на політичну рекламу у Facebook.

  (Visited 33 times, 1 visits today)
 • 180x150