Українські суди ув’язнюють 99,8% обвинувачених у кримінальних справах

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Шанси на виправдальний вирок в українському суді – майже нульові. Обвинувачених за кримінальними справами з ймовірністю 99,8% засуджують до ув’язнення.

  Українська судова система залишається надзвичайно репресивною. Судді виносять виправдальні вироки вкрай рідко. За сталінських часів суди виправдовували вдесятеро більше підсудних, аніж зараз, стверджують правозахисники. Адже наразі українські судді виправдовують лише 0,2% підсудних, що проходять за кримінальними справами.

  За статистикою Державної судової адміністрації, минулого року звільнено з-під варти лише 707 обвинувачених, при цьому 185 тисяч людей – засуджено.

  На запит Deutsche Welle з проханням надати оновлену інформацію про те, чи змінилося ставлення судів до виправдальних вироків після набрання чинності нового КПК, надісланий наприкінці квітня, відомство поки не дало відповіді.

  Натомість правозахисники зауважують, що українська судова система є надто неповороткою і заскорузлою, тож очікувати якихось різких змін стосовно підсудних не варто. "У судовій системі існує традиція, за якою виправдальний вирок –це надзвичайна подія, на яку звертають увагу всі, і суддя за це може отримати неприємності. Судді самі зізнаються, що їм легше винести обвинувальний вирок, аніж виправдальний, оскільки вважатиметься, що вони виконали свої обов’язки",- розповів виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко.

  За його словами, майже усі країни колишнього соцтабору мають таку само жорстку судову систему. "Водночас у 1937-му році, коли розгул репресій був у Радянському Союзі, то виправдальні вироки становили 10%, а нині в Україні – менше відсотка",- зауважив Бущенко. При цьому у країнах Євросоюзу судді виправдовують від 5 до 10% , а у США, зокрема у штаті Техас, до 50% підсудних, наголошує правозахисник.

  Окрім традиції, є й ще кілька чинників, через які українська система правосуддя залишається репресивною. Серед них – корупція та "цехова солідарність". "Отримати виправдальний вирок в Україні неможливо навіть за гроші, а от потрапити за ґрати через підкуп суддів – цілком реально", – розповів координатор проектів з моніторингу випадків репресій і катувань у пенітенціарній системі Харківської правозахисної групи Андрій Діденко.

  "Судова корупція процвітає",- наголошує правозахисник. Також він вказує на те, що слідство, прокуратура і суди пов’язані між собою, і часто обвинувальний акт, який пред’являють людині слідчі, пізніше "слово в слово перекопійовується" в обвинувальний вирок у суді.

  Експерти сходяться у тому, що новий КПК кодекс може поліпшити ситуацію. У КПК закладено більше гарантій для обвинувачених і більше вимог для написання обвинувального вироку, зокрема, що стосується доказів. Втім, правозахисники важають, що зміни в українській судовій системі будуть помітні не скоро.

  Як повідомлялось, майже три чверті українців – 72% переконані, що українські суди не є незалежними. Тому лише 7% населення довіряють судам.

  Deutsche Welle

  (Visited 5 times, 1 visits today)
 • 180x150