Сім фактів про новоутворений Вищий антикорупційний суд

 • 180x150
 • Опубліковано:

  11 квітня 2019 року фактично стає днем створення Вищого антикорупційного суду (далі ВАС – ред.) в Україні. За те, щоби він якнайскоріше запрацював українські та закордонні фахівці боролися ще з часу початку роботи НАБУ у 2016 році.

  Результат пошуку зображень за запитом "Сім фактів про новоутворений Антикорупційний суд"

  І ось зараз самостійна атикорупційна вертикаль, що включає досудове розслідування (НАБУ), процесуальний супровід (САП) та судовий розгляд (ВАС) остаточно сформована.

  Коли насправді розпочне роботу Антикорупційний суд, яка його особливість, скільки слід очікувати перших вироків та інші цікаві факти про новостворений суд розповів Директор Львівського територіального управління НАБУ Тарас Лопушанський, інформує СТИК.

  Він привітав усіх причетних до антикорупційної діяльності та народ України з цією подією та зазначив:

  «Ми говорили про необхідність створення ВАС кілька років так само, як і представники громадськості і міжнародні партнери. Адже у боротьбі з корупцією бракувало кінцевої ланки, відсутність якої, як очікувалося і, як показав досвід, багато в чому нівелювала усі зусилля НАБУ та САП: були гучні затримання та розслідування, але бракувало швидких та справедливих вироків. А, відтак, втрачався основний зміст нашої роботи – невідворотність покарання, яка є превенцією для уникнення корупційних злочинів. Тепер, із призначенням суддів ВАС, беззаперечно, зроблено дуже важливий крок вперед на шляху у подоланні корупції. Переконаний, що Антикорупційний суд не лише зможе поставити крапку у розслідуваннях НАБУ, але і стане точкою неповернення у процесі реформування України».

  Коли почне роботу Антикорупційний суд

  Строки запуску ВАС наразі не обумовлений чіткою датою. Так, законом «Про Вищий антикорупційний суд» встановлено, що день початку його роботи визначається рішенням зборів суду, які скликаються не пізніше ніж через тридцять календарних днів з дня призначення суддів.

  Таким чином, день початку роботи Вищого антикорупційного суду буде визначено протягом місяця від 11 квітня, тобто від дня складання присяги суддями.

  Що вже зроблено та що ще потрібно

  Станом на сьогодні уже виконано більшу частину роботи, необхідної для початку роботи ВАС. Так, 28 листопада 2018 року Уряд надав будівлі по вул. Преображенській, 5/2 та Максима Кривоноса, 2-а у Києві для розміщення відповідно Апеляційної палати та судових палат першій інстанції.

  Наказом Державної судової адміністрації України від 19 лютого 2019 року тимчасово виконуючим обов’язки керівника апарату суду призначено Олексія Жукова.

  22 лютого 2019 року здійснено державну реєстрацію новоутвореної юридичної особи – Вищого антикорупційного суду.

  Для повноцінного початку роботи ВАС ще потрібно сформувати апарат суду із державних службовців та представників патронатної служби (помічників суддів). Оскільки вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення на посаду за результатами конкурсу, таке формування потребує певного часу.

  В чому особливість формування та діяльності Антикорупційного суду

  Вперше добір суддів було здійснено за допомогою громадської ради міжнародних експертів, яка виступила у ролі допоміжного органу Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Уся процедура добору супроводжувалася високим ступенем прозорості та доступу громадськості до матеріалів суддівських досьє, прямих трансляції співбесід із кандидатами, тощо.

  Також, Законом України «Про Вищий антикорупційний суд» передбачено ряд заходів, спрямованих на забезпечення незалежності суддів.

  Яка структура Антикорупційного суду

  В першу чергу слід зазначити, що ВАС є постійно діючим вищим спеціалізованим судом у системі судоустрою України.

  Окрім суду першої інстанції, у ВАС утворюється Апеляційна палата, що має окремого голову, приміщення, фінансування та секретаріат.

  Також Законом України «Про судоустрій та статус суддів» передбачено можливість утворювати судові палати для розгляду окремих категорій справ у першій інстанції, однак станом на сьогодні таких палат не утворено.

  Чи усі справи НАБУ будуть скеровані до Антикорупційного суду

  З дня початку роботи Антикорупційного суду всі обвинувальні акти в кримінальних провадженнях у яких досудове розслідування проводили детективи НАБУ, будуть скеровані прокурорами САП лише до ВАС.

  Також до нього будуть передані усі провадження, розгляд яких у судах першої та апеляційної інстанцій не закінчено до дня початку роботи ВАС.

  Скільки справ НАБУ готове передати до Антикорупційного суду

  Важко точно назвати цифру кримінальних проваджень, обвинувальні акти, в яких будуть скеровані до ВАС, однак станом на 31 березня детективами Національного бюро здійснюється досудове розслідування у 724 кримінальних провадженнях, при цьому оголошено 158 повідомлень і відносно 320 осіб складено обвинувальні акти. До суду вже було скеровано майже 200 справ, однак у 52 випадках судді не призначили навіть підготовче засідання.

  Коли слід очікувати перших вироків

  Перевагою ВАС є те, що у цьому суді будуть розглядатися виключно кримінальні провадження підслідні НАБУ, що значно скоротить строки слухання справ.

  Оскільки згідно вимог Кримінального процесуального кодексу України судовий розгляд має бути проведений і завершений протягом розумного строку, ми очікуємо перші вироки у найближчий час з дня початку роботи Вищого антикорупційного суду. Найпростіші справи можуть бути розглянуті протягом кількох місяців.

  (Visited 55 times, 1 visits today)
 • 180x150