Головного лікаря Львівської обласної клінічної лікарні публічно звинуватили у хабарництві

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Директор київської компанії «Діавіта» Сергій Христиченко, що займається поставками обладнання для гемодіалізу, заявив про вимагання хабарів зі сторони головного лікаря Львівської обласної клінічної лікарні Михайла Гички. Бізнесмен стверджує, що його компанію умисно не допускають до участі у торгах через відмову платити відкати.

  Результат пошуку зображень за запитом Директор київської компанії «Діавіта» Сергій Христиченко, що займається поставками обладнання для гемодіалізу, заявив про вимагання хабарів зі сторони головного лікаря Львівської обласної клінічної лікарні Михайла Гички. Бізнесмен стверджує, що його компанію умисно не допускають до участі у торгах через відмову платити відкати.

  Михайло Гичка такі звинувачення категорично відкидає, а от його колишня перша заступниця стверджує, що вже давно знає про махінації під час проведення закупівель лікарнею.

  ***

  Щороку Львівська обласна клінічна лікарня оголошує тендери на закупівлю витратних матеріалів для апаратів гемодіалізу («штучної нирки»). Йдеться про такі матеріали, як діалізатор, набір трубок та голки. Ці матеріали очищують організм і виводять із нього токсини. Процедура гемодіалізу життєво необхідна для близько 500 мешканців Львівщини, які обов’язково раз на кілька днів повинні проходити процедуру гемодіалізу.

  До 2014 року витратні матеріали до апаратів «штучної нирки» в обласну лікарню поставляла компанія «Румед» – на той час компанія була одним із лідерів за поставками матеріалів для гемодіалізу в Україні. Однак у 2014 році апарати гемодіалізу у львівській обласній лікарні замінили на нові – німецької фірми «Fresenius», одним із дистриб’юторів якої в Україні є компанія «Лінк-Медитал». Після цього витратні матеріали до апаратів поставляє виключно фірма «Лінк-Медитал».

  Тендер на поставку матеріалів для гемодіалізу у 2020 році обласна лікарня оголосила 27 грудня. Орієнтовна вартість матеріалів для гемодіалізу становить 98 млн грн. На торги подалися три компанії ТОВ «Лінк-Медитал», ТОВ «Індекс» та ТОВ «Діавіта». Пропозицію останньої компанії тендерний комітет відхилив через несплату компанією 2 млн грн тендерного забезпечення.

  Співвласник київської компанії «Діавіта» Сергій Христиченко натомість переконаний, що його пропозицію відхилили через відмову сплатити відкат керівництву лікарні. За словами Сергія Христиченка, головний лікар обласної лікарні Михайло Гичка особисто вимагав сплати «відсотків» за можливість перемогти у тендері.

  «Ми щороку пропонуємо замовнику замінити весь парк обладнання безкоштовно діалізною апаратурою і надати пропозицію на 30 млн грн дешевшу. Але щороку наша пропозиція відхиляється. Вона нецікава, бо ми не сплачуємо відкати, ми не платимо хабарі. Упродовж останніх трьох років ми беремо участь у тендерах, і нам кажуть намалювати відсоток від закупівлі. Ми не погоджуємось, і нам не дають брати участь у закупівлі. Всі посилання про сплату відкату йшли від адміністрації лікарні, особисто від головного лікаря пана [Михайла] Гички», – заявив у інтерв’ю ZAXID.NET Сергій Христиченко.

  У січні цього року компанія «Діавіта» подала в Антимонопольний комітет скаргу, у якій вказала, що у тендерній документації умови прописані таким чином, щоб переможцем виявилася конкретна компанія – «Лінк-Медикал». АМКУ не знайшов у діях замовника послуг порушень і відхилив цю скаргу.

  ZAXID.NET попросив керівника львівського «Центру громадського моніторингу та досліджень» Мирослава Сімку проаналізувати документи учасників тендеру на закупівлю витратних матеріалів для гемодіалізу двох компаній, яких допустили до аукціону: ТОВ «Лінк-медитал», ТОВ «Індекс».

  «Здійснивши аналіз пропозицій двох учасників, які були допущені замовником до участі в електронному аукціоні, вважаємо, що вказані пропозиції відповідають вимогам замовника, які встановлені в тендерній документації», – пояснив Мирослав Сімка.

  «В житті такого не було!»

  Про махінації під час закупівель обласною клінічною лікарнею стало відомо ще кілька років після заміни обладнання для гемодіалізу. У липні 2015 року компанія «Лінк-Медитал» встановила 52 нові апарати для гемодіалізу, автоматично ставши після цього монополістом на постачання матеріалів для обладнання.

  «Коли я була призначена першим заступником головного лікаря, мене не призначили головою тендерного комітету, хоча раніше головою комітету завжди був заступник з медичної частини. На певному етапі я отримала інформацію щодо закупівель і зрозуміла, що наявні масштабні зловживання, що препарати і засоби медичного призначення закуповуються не тієї якості і не у тій кількості, яка необхідні пацієнтам. Тобто пріоритетом є виключно можливість отримати відкат», – розповідає колишня перша заступниця головного лікаря обласної лікарні Наталія ван Доеверен.

  За словами ван Доеверен, наймасштабніші зловживання стосувались саме відділення гемодіалізу.

  «У цій сфері наймасштабніші розтрати якраз і стосувалися відділення гемодіалізу. Я це прекрасно розуміла, але не мала достатньо механізмів, щоб перешкодити цьому, окрім оприлюднення інформації та звернень до органів влади. Але складалося враження, що ніхто не хотів про це слухати», – розповіла ZAXID.NET Наталія ван Доеверен.

  За її словами, компанія «Лінк-Медитал» сьогодні сплачує 30% від суми закупівлі особисто керівництву обласної лікарні.

  «Тобто якщо за останні роки маємо в середньому щороку програму замісної ниркової терапії 100 млн грн, то бюджет відкату – 30 млн щорічно», – стверджує Наталія ван Доеверен. У 2017 році її звільнили з ЛОКЛ після звинувачення в отриманні хабаря від пацієнтки. Вона прямо звинувачувала Михайла Гичку у тому, що їй підкинули хабаря. В кінці 2019 року суд повністю виправдав Наталію ван Доеверен, однак на посаду заступника головного лікаря ЛОКЛ вона так і не повернулась.

  Головний лікар Львівської обласної клінічної лікарні Михайло Гичка заперечує усі звинувачення щодо отримання хабарів. Він стверджує, що не знайомий з постачальниками обладнання та медичних матеріалів у лікарню.

  «В житті такого не було! Я нікого не знаю, до мене ніхто не приходить. Я до цього не маю жодного відношення. Вони проводять торги десь там на площадках, на Prozorro, а хто виграє – приходять до нас з документами і ми дивимось, чи правильно все записано», – заявив михайло Гичка під час розмови з ZAXID.NET.

  Що відомо про постачальника матеріалів для гемодіалізу?

  Компанія «Лінк-Медитал» є офіційним дистриб’ютором німецького виробника медичних апаратів «Fresenius». Власником фірми «Лінк-Медитал» є киянин Олексій Баришевський. Фірма заснована у 2010 році в Києві. Щороку «Лінк-Медитал» виграє тендери на поставку медичного обладнання та матеріалів, у тому числі для гемодіалізу, у різні лікарні України. Лише торік «Лінк-Медитал» підписало договори з українськими лікарнями на понад 1,3 млрд грн.

  Німецька компанія «Fresenius» багато років поставляє медичні препарати та обладнання у різні країни світу. Торік компанія потрапила у серйозний корупційний скандал. У березні 2019 року департамент юстиції американського штату Масачусес опублікував повідомлення про результати спільного з ФБР розслідування корупційної діяльності компанії «Fresenius» у різних країнах світу.

  Правоохоронці довели наявність фірм-прокладок, через які компанія «Fresenius» виводила мільйони доларів і платила хабарі. Таку діяльність виявили у низці країн, зокрема, у Марокко, Саудівській Аравії, країнах західної Африки, Іспанії та Туреччині. Завдяки корупційним схемам компанія «Fresenius» заробила понад 140 мільйонів доларів на поставках різного медичного обладнання. За це фірму оштрафували на 231 млн доларів.

  ZAXID.NET спробував зв’язатися із компанією «Лінк-Медитал», щоб отримати коментар стосовно звинувачень у причетності до корупційних схем. У компанії пообіцяли перетелефонувати і надати інформацію, однак на момент виходу цього матеріалу не зробили цього.

   

  (Visited 108 times, 1 visits today)
 • 180x150