Селянин з Прикарпаття поназбирував 4000 реліквій і відкрив музей

 • 180x150
 • Опубліковано:

  63-річний пенсіонер Василь Мороз з села Саджава, Богородчанського району, що на Прикарпатті, зібрав понад 4 тис експонатів, щоб відкрити Музей народного побуту та етнографії у старій школі, повідомляє кореспондент Укрінформ.

  "Ще коли я був учнем, збирав експонати для народного музею. Втім, всі вони пропали. Вже в роки вчителювання я вирішив – музей має бути. У 60 я пішов на пенсію і за цих 3 роки зробив найбільше – втілив свою мрію в життя. Я зібрав для сільського музею понад 4 тисячі експонатів", – зізнається Василь Мороз.

  Музей народного побуту та етнографії діє в приміщенні колишньої школи, збудованої ще у 1936 році. Саме тут все своє життя і вчителював засновник музею. В останні роки, каже, навіть працював директором школи.

  Тепер тут – найбільше зібрання бойківського реманенту: музичні інструменти, елементи побуту, вишитий одяг, світлини всіх випускників села, ветеранів Другої світової та ОУН-УПА, меблі, посуд, робочий інвентар та навіть друковані видання, які читали в селі за останні пів століття. Серед найстаріших експонатів – дерев’яний хрест, датований 1516 роком.

  «Це – надзвичайна реліквія, яка передавалась з покоління до покоління. Тоді ще не було образів, хрест висів на кілочку і до нього усі молились. До мене хрест потрапив випадково. Ще трішки, і його б закопали в землю», – розповідає Василь Мороз і додає, що люди не перестають приносити до нього експонати, бо знають – для них тут найкраще сховище.

  Екскурсію у музеї, зазвичай, проводить сам його засновник. Тут він і директор, і сторож, і майстер. Найбільше музей відвідують туристи та діти. У 9 кімнатах старої школи, вони відкривають для себе цілий світ з життя своїх дідів та прадідів, проводять майстер-класи та уроки історії.

  «Лише з початку року сюди завітали 788 відвідувачів», – уточнює Василь Мороз і зізнається, що мріє розширити свою справу – відкрити куток природи, який вже має чим заповнити. Головне, каже, щоб це було цікаво, тоді й двері музею не зачинятимуться.  

  (Visited 5 times, 1 visits today)
 • 180x150