Івано-франківець створив музей праці

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Професія, як музейний експонат. Івано-франківець упродовж усього життя досліджував – коло чого поралися його родичі. І назбирав стільки цікавої інформації, що довелося створити музей праці. Слава про нього пішла не тільки в Україні. Оглядати ремесла з’їжджаються навіть із-за кордону.

  На відміну від звичайних музеїв, торкатись до експонатів у Романа Фабрики не тільки можна, а й треба.

  Зовні будинок івано-франківця Романа Фабрики нічим не примітний. Екскурсантів із різних регіонів України та світу приваблює двір. Саме тут 72-річний журналіст облаштував музей сімейних професій. На чільному місці тут залізничники. Фах цей передають із покоління до покоління. Загалом, підрахував чоловік, його родичі цій спеціальності віддали 260 років.

  Роман Фабрика, музейник:

  Ось це наш символ такий. На останній вагон вішали. Тут червоне світилось, щоб інший поїзд не вдарив, а тут жовте. Всередині свічка горіла, тут флажок червоний вставлявся. Я народився під гудок паровоза.

  Окрема частина музею – стенди медиків, вчителів та музикантів. Це професії його сім’ї. Вони живуть тут, і колекцію допомагають поповнювати, а заодно й ще один фах освоїли. Вважають себе професійними гідами, адже музей уже показали понад 5-м тисячам гостей.

  Ольга Фабрика-Процька, донька:

  Як і від діток маленьких з садочків, так і зі шкіл, з університетів, з різних країн світу. Тобто Канади, Австралії, Америки, Китаю.

  Професійний реманент пан Роман вишукує у родичів, щось знаходить випадково, а за інше доводиться платити. Часом витрачає усю пенсію.

  Гості музею зізнаються, навіть не уявляють, як послуговуватися більшістю цих предметів. Не про усі професії взагалі чули.

  Галина Доцяк, студентка:

  Навіть половини не знаю призначення. Вони настільки старі й забуті усіма, що ніхто й не цікавиться для чого вони потрібні.

  Усього ж Роман Фабрика дослідив 150 родинних професій. Аби прочитати їхні назви доведеться витратити добрий шмат часу.

  Музейникові пропонували продати кілька рідкісних експонатів. Одначе, розпрощатися бодай із одним той не може. Івано-франківець хоче пристосувати експозицію для іноземних відвідувачів. Установити таблиці кількома мовами та замовити синхронний переклад. Спонсорську допомогу кожен може залишити прямо тут – у банці розвитку музею.

   стб

  (Visited 15 times, 1 visits today)
 • 180x150