Калуські “союзянки” розповіли чому вони не ретроградні

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Збирає зразки людського життя та передає досвід – цим займається Союз українок  або Союзянка, як звикли називати в Калуші. Очолює жіночий рух в місті Люба Липовська. Ми запитали її, чому столітній Союз українок – це не ретроградна організація, чи можна його назвати галицьким феміністичним рухом та в чому полягає конфлікт поколінь в українському суспільстві.

  Я пішла служити жінкам, які багато пережили. Я не вагалась, куди йти у 90-х роках. У Калуші був Народний рух та Просвіта, але я пішла в Союз українок, коли мене покликала пані Ірина Сохацька, калушанка давнього аристократичного роду.

  Я думаю, що Союз українок створили в силу того, що жінка складніше за чоловіка переживає все – вона інтуїтивно намагається зберегти життя. Це закладено самою природою. Я захоплююся жінками ХХ-го століття – Кобринською, Кобилянською, Українкою, нашими засновницями, освіченими жертовними жінками, які несли гуманну місію.

  Союз українок не є войовничою організацією. Він вийшов з інтелігентного прошарку і відтворює ментальність нашої культури. Нас роблять шляхетними пані і називають ретроградними. А чого ми хочемо? Щоб старше покоління комунікувало з молодшим, а молодше – зі старшим.

  Старше покоління пережило насильство і приниження за Україну. Воно повірило в Україну у 90-х роках, і ця їхня віра стала навіть дещо хворобливою. Тому старші люди зі своїм бажанням показати Україну в собі і на собі, зі своїми стрічками і вишиванками, інколи видаються нав’язливими для молодих людей.

  У нас є непорозуміння між поколіннями. Ми в молодості думаємо, що знаємо, як жити. Часто наші уявлення є помилковими. Водночас старші мають життєвий досвід. Ми маємо на меті той досвід зберегти та передавати. Ось це робить наша ретроградна організація!

  Ми збираємо в архіві зразки людського життя. Щоб це залишилось молодим. Досвід, як виживити і не тримати зла, як бути громадянами держави. Я бачила, як в 90-х народ відкрив душу. Так само було під час революцій. Розчарування старших людей не є безпідставними, але вони досі мають щирі емоції. Тому я захоплююся цим поколінням і готова їм служити.

  Мене слово «фемінізм» не лякає, воно походить від «феміна», що в перекладі з латинської –«жінка». Фемінізм став формою утвердження: жінка заявила, що вона має право. Різні форми утвердження можуть бути, якщо вони не порушують гуманних ідей. Радянська влада навчала, що жінка має мовчати. Я вчилась режисурі, так мені постійно давали зрозуміти, що курка – не півень, а жінка – не режисер. А зараз феміни дають собі раду.

  Жінки в політиці лобіюють ті питання, про які чоловіки забувають.Чоловіки думають про бізнес та території. Вони не думають про освіту чи медицину. Жінки лобіюють ті питання, про які чоловіки забувають за своєю суперфінансовою політикою.

  Ми делегували своїх представниць на місцевому рівні. Знаєте, я помітила одну рису, притаманну жінкам в політиці – жіночі амбіції домінують над політичними.

  Жінка втрачає пильність поруч з чоловіком-політиком. Може, наші жінки недолюблені? Коли Європа почала тиснути, щоб в Україні було жіноче представництво в раді, партії почали створювати жіночі партійні осередки та організації. До нас засилали багато сватів, цікавились, чи ми би не хотіли долучитись.

  Я би не хотіла не мати впливу в політиці і бути комусь зручною. Думаю, ми вирішимо питання із жіночим представництвом, коли вирішимо проблему нецілісності в суспільстві.

  Держава складається не лише з великих ідей, але й з маленьких клітиночок, і ці клітиночки – це особи. Одна клітина заражає іншу. Ми маємо говорити про виховання, і це виховання в українській традиції тримається на жінці. Натомість ми досі є суспільством природнього стану. Старше покоління краще давало собі раду з цією природою та поважало закон. У нас ніби і бід нема, але нам некомфортно, ми в депресії. Ми в постійній депресії. Ми часто не вміємо один одного відчути, навіть близьку людину та поважати її. Треба виховувати гуманні стосунки.

  Фото  Олександра Галькевича

  (Visited 35 times, 1 visits today)
 • 180x150