Війни в соціальних мережах

 • 180x150
 • Опубліковано:

  В останні роки мережа Facebook претендувала на статус головної соціальної мережі в світі. Сотні мільйонів людей заводили в ній свої сторінки, спілкувалися, дивилися фото і відео, читали новини, крутили романи, скидали політичні режими.

  У більшості країн кількість користувачів Facebook вже перевищило число користувачів всіх інших мереж (Росія, Китай і ще деякі – виняток). Ще трошки – і Facebook стала б синонімом соціальної мережі як такої, як свого часу Xerox став синонімом копіювання. Але …

  У липні найбільший пошуковик Google оголосив про створення нової соціальної мережі Google Plus (G +). У неї є кілька переваг. Наприклад, користувач може заносити своїх друзів у різні «кола»: «близькі друзі», «колеги», «родичі», «друзі друзів», «моя баскетбольна команда», «дівчата, з якими я не спав» і т. д. Другий бонус – можливість відеоспілкування, тобто співрозмовника можна бачити, чути, читати (хіба що тільки не нюхати і мацати). І з’явилися прогнози, що нова соціальна мережа зуміє потіснити Facebook.

  – Поки нічого однозначного сказати про перспективи Google Плюс не можна, – коментує Іван Засурскій, завідувач кафедрою нових медіа та теорії комунікації МГУ. – Зараз у відпустку їду, ось подивлюся, пограюсь. Моє відчуття поки таке, що це більш вдалий інструмент. Правда, дуже важко впровадити новий продукт, але є величезна кількість людей, які користуються поштою Google … 

  Деякі експерти демонструють ще більший скепсис, враховуючи, що Google створює власну соціальну мережу вже не в перше і навіть не вдруге. Були й Google Wave, і Google Buzz. Особливого успіху вони не мали. 

  – Навколо жахлива кількість аналітиків, які говорять, що у короля офігенно нове плаття і що це смертельна загроза для Facebook. Трясило, Цукерберг! На мій погляд, це смішно, – вважає Антон Носик, творець багатьох інтернет-проектів.

  На його думку, можливість сортувати друзів по «колах» і встановлювати різні рівні доступу до записів навряд чи може залучити для користувача маси, бо «це не властиво людській соціалізації». 

  А що стосується відеозв’язку, то відповідь Facebook послідувала негайно – у них теж з’явилася ця функція. Для цього був укладений союз ще з одним монстром – корпорацією Microsoft, яка не так давно купила компанію Skype.

  Деякі ходи Facebook зовсім вже оригінальні. Наприклад, глава компанії Марк Цукерберг зареєстрував свою сторінку в конкуруючій мережі: «Чому люди так здивовані, що в мене є Google-аккаунт» 

  У 2008 році була запущена русифікована версія Facebook, і зараз її головним конкурентом на території Росії вважається «ВКонтакте». Незважаючи на популярність у всьому світі, російський користувач не поспішає реєструватися на Facebook. За даними статистичної компанії Socialbakers, в останні три місяці кількість нових користувачів Facebook практично не збільшилася.

  – Розумієте, «ВКонтакте» і Facebook не є прямими конкурентами, – каже Іван Засурский. – Це два різних сервіси. І на даний момент російська соціальна мережа може запропонувати значно більше функцій, ніж західна. 

  Однак, як вважають експерти, про остаточну перемогу «ВКонтакте» говорити поки рано.

  – Facebook спрямований на обмін якісною інформацією, тут є можливість отримувати новини з офіційних джерел: журналів, інформаційних агентств, музичних груп, – пояснює Володимир Логінов, генеральний директор комунікаційного агентства Market Hooligans..

  Аудиторії двох мереж не дуже сильно, але все-таки різняться. Російський користувач Facebook хоч і молодий, але старше 20 років. Він добре освічений, знає іноземні мови. Ця мережа приваблива для тих, кого називають глобальним росіянином. «ВКонтакте» орієнтована на більш широку аудиторію, серед її користувачів є навіть підлітки 10-15 років. 

  – Молода аудиторія – школярі, студенти перших курсів – активно використовує «ВКонтакте» та інші соціальні мережі, причому одночасно. Але вже до кінця навчання у вузі аудиторія поступово переходить в Facebook і втрачає інтерес до «ВКонтакте», а якщо і використовує, то як безкоштовне сховище музики і відео, – продовжує Логінов.

  Друга причина, по якій «Вконтакте» може програти битву, – її готовність підкорятися владі.

  – Нещодавно стало відомо, що ця соціальна мережа закриває групи білоруських опозиціонерів, – зауважує Іван Засурскій. – На мій погляд, якщо мережа буде занадто сильно прив’язана до політики, вона може заробити погану репутацію.

  Для повалення режиму або просто опозиційної діяльності Facebook підходить набагато краще.

  «ВКонтакте» і «Однокласники» з’явилися майже одночасно – у 2006 році. Перший сайт задумувався як соціальна мережа для студентів і випускників вузів і створювався за зразком західної Facebook, другий був розрахований на колишніх однокашників, які хочуть відновити старі знайомства. Проте вже через рік стало ясно, що аудиторія виходить за позначені рамки. Так почалася війна.

  «ВКонтакте» обрала стратегію постійного оновлення – як це люблять зараз говорити, модернізації. Тільки протягом 2007 року на сайті з’явилися 32 нові функції. Сьогодні це не просто соціальна мережа, а величезна колекція фільмів, музики, ігор та фотографій. Правда, далеко не все тут ліцензійне, але, судячи з того що мережею користуються більше 100 мільйонів чоловік, це мало кого хвилює. Конкурувати з такими показниками вкрай складно.

  «Однокласники» обрали шлях консерватизму і не стали відходити від початкової ідеї.

  – Нещодавно ця соціальна мережа зробила заяву, що їхня мета – залучення людей «старшої» віковій категорії: 35-45 років, – розповідає маркетолог Максим Шпон. – Через десять років основна маса їх аудиторії вже виявиться пенсіонерами, і цей контингент буде повністю їх.

  – Для багатьох «Однокласники» стали приводом почати користуватися інтернетом, – говорить Іван Засурскій. – Зараз основне зростання аудиторії відбувається за рахунок людей старше 45 з регіонів. Тому що всі інші вже в онлайні.

  У 2005 році
  з’явилася на світ китайська соціальна мережа Qzone і довгий час залишалася найбільшою в світі. Так, ще в 2009 році в ній було зареєстровано близько 376 млн чоловік. У той час у Facebook було всього 175 мільйонів. Китай є Китай, він великий. 

  У 2008 році Марк Цукерберг вирішив завоювати Піднебесну, попередньо перевівши Facebook на китайський. Але знання мови противника йому не допомогло. Майже відразу після переходу китайського кордону Facebook була частково заблокована місцевою владою. Всі спроби американців розблокувати залишалися марними, а на початку цього року в країні відключили ще й Skype. 

  Що цікаво, навіть головна фішка Facebook – безкоштовність – не змогла переламати хід війни. У Qzone більшість функцій платні, а повний доступ можна отримати лише за 10 юанів на місяць (близько 45 рублів). Цей факт відображає всю політику китайської влади, які не проти великого бізнесу, але тільки того, який живе за їхніми законами і виконує доручення партії. Зараз корпорація Ма Хуатена вийшла на третє місце в світі і активно скуповує активи за кордоном, у тому числі в Росії.

  Змусити китайців переметнутися на Facebook в американців поки не вийшло, але вони не залишають спроб. Зараз мова йде про новий спільний проект, що готується разом з найбільшим китайським пошукачем Baidu. Це буде не зовсім Facebook, а скоріше «китайська соціальна мережа Марка Цукерберга».

  Заснована в 2004 році іранська соціальна мережа Cloob довгий час залишалася непоміченою в тіні свого закордонного побратима – мережі Orkut, що належить Google і охоплює близько 3,5 млн іранців.

  Перемога Cloob нагадувала бліцкриг. У 2006 році уряд оголосив західний Orkut загрозою для іранського суспільства і заблокувало його по всій країні. Після розгрому конкурента Cloob стала найпопулярнішою і єдиною мережею на території Ірану.

  На головній сторінці Cloob гордо іменує себе «Іранським віртуальним суспільством», а нижче уточнює, що весь вміст знаходиться під контролем відповідно до іранськими законами та урядової цензурою.

  Мережа відповідає всім вимогам часу: віртуальні гроші, відеочати, ігри. І поки в країні діє урядова цензура інтернету, переможного ходу єдиною іранської соціальної мережі ніщо не загрожує. Сьогодні зарубіжні соціальні мережі в Ірані недоступні.

  У червні MySpace – колись найпопулярніша соціальна мережа, яка з’явилася за рік до заснування Facebook, – була продана за смішні 35 млн доларів. Facebook зараз оцінюється в 200 разів вище.

  MySpace спочатку орієнтувалася на творчу аудиторію: художники, музиканти, фотографи. Тут можна було послухати музику і подивитися відео, завдяки цьому MySpace виграла війну з однією з перших соціальних мереж – Friendster.

  Але вже до 2009 року програла її Facebook. Цукерберг зміг налагодити роботу у своїй компанії так, що нові функції з’являлися постійно, в той час як MySpace зробила редизайн лише одного разу – в 2008 році, та й то не запропонувавши своїм користувачам нічого принципово нового.

  – Вони злили воду власноруч, у своєму власному сервісі, а не якийсь злий дядько прийшов зовні і все відібрав. В інтернеті ця конкуренція не працює, бо немає ковдри, яку потрібно на себе перетягувати, – коментує Антон Носик. 

  Про невдалуекспансію в Росію на початку 2008 року MySpace пошкодувала вже через півтора року. Зараз їй належить близько 5% від загального числа користувачів соціальних мереж, і, мабуть, ця цифра буде тільки зменшуватися.

  У ніч з 2 на 3 липня в Білорусії були заблоковані соціальні мережі «Вконтакте» і Facebook. Саме з їх допомогою опозиція організовувала акції протесту проти Лукашенка. З 200 тисяч учасників групи «Революція через соціальну мережу» до 3 липня залишилися лише 200. Але так просто задавити віртуальну опозицію не вийшло: люди почали реєструватися заново – на цей момент в «революційній» групі було вже більше 30 тисяч чоловік.

  Уряд країни і раніше робив спроби ввести контроль над інтернетом. Так, на початку минулого року було підписано указ «Про заходи щодо вдосконалення використання національного сегменту мережі інтернет», в якому білорусам заборонили розміщувати свої сайти на іноземних серверах, качати нелегальний контент і передавати по Мережі секретні документи. А влада отримала право читати особисте листування користувачів для припинення нелегальної діяльності в інтернеті. Але навіть ці драконівські заходи не дуже допомагають. Все-таки Білорусія не Китай і не Іран.
   

  За матеріалами Російського Репортера

  (Visited 35 times, 1 visits today)
 • 180x150