Рейтинг Freedom House: тиск влади на українську пресу зростає

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Країни Середнього Сходу покращили ситуацію зі свободою преси в 2011 році. Водночас рейтинг України впав через тиск влади на медіа, йдеться в звіті Freedom House.

  Вперше за останні вісім років у світі не погіршилась ситуація зі свободою слова. Такого висновку дійшли експерти неурядової організації Freedom House, яка щороку складає рейтинг свободи преси майже в 200 країнах світу. Основний чинник цього – стрімке покращення ситуації в країнах Близького Сходу та Північної Африки в результаті подій Арабської весни. При цьому аналітики застерігають: у деяких раніше «повністю вільних» країнах становище погіршилось, а тому їх частка нині є найнижчої за останнє десятиліття.

  Арабська весна як поштовх до змін

  Перші три позиції рейтингу, як і минулого року, займають Фінляндія, Норвегія та Швеція. При цьому експерти зазначають, що найбільш радикальні позитивні зміни відбулись в таких країнах, як Єгипет, Лівія, Туніс, і пов’язують це із Арабською весною. За межами Близького Сходу і Північної Африки, позитивні зрушення були помічені в таких країнах, як Бірма, Індонезія, Нігер, Філіппіни, Таїланд і Замбія.

  Водночас незалежні медіа в усьому світі продовжують поставати перед низкою викликів. В інших країнах Близького Сходу (зокрема, Бахрейні та Сирії) здійснюються жорсткі гоніння журналістів. При цьому кілька важливих авторитарних держав – Китай, Росія, Іран та Венесуела – використовували засоби тиску на пресу.

   Загалом же із 197 країн 66 було визнано «вільними», 72 – «частково вільними» та 59 – «невільними», повідомляє  Deutsche Welle.

  Україна здає позиції

  Регіон Центральної та Східної Європи у цілому відзначився погіршенням позицій свободи слова. Так, проблемними зонами було визначено Угорщину, Македонію та Україну. Згідно з результатами дослідження, найбільший прогрес в регіоні відбувся в Грузії, Косові та Чорногорії. 

  Україна ж отримала на кілька пунктів менше, аніж минулого року, через зростання владного тиску на ЗМІ. «Рейтинг України впав із 56 до 59 пунктів через зростання контролю влади над пресою. Багато членів Національної ради з питань телебачення і радіомовлення є лояльними до представника уряду та медіа-магната Валерія Хорошковського, а власники медіа все частіше стикаються із політичним тиском стосовно контенту», – йдеться у звіті.

  Тепер Україна поділяє 130-е місце разом із Південним Суданом та має статус «частково вільної» країни. Трохи вище знаходяться Бутан, Еквадор та Фіджі. Одразу ж після України – Гватемала, Лівія, Парагвай, Таїланд. Цікаво, що зараз Україна фактично балансує на межі статусів, адже категорія «частково вільних» країн завершується на 60-и пунктах. Ті ж країни, що мають 62 та більше пунктів, мають статус «невільних».

  На останніх сходинках цьогорічного рейтингу – Узбекистан, Туркменістан та Північна Корея.

  (Visited 11 times, 1 visits today)
 • 180x150