Екс-командир Беркуту: Відповідальний за все міністр

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Останні події показали, що, на жаль, міліція залишається небезпечною для людей. І попри те, що наразі влада утримується від чергового застосування сили, але не відомо, з яким настроєм приїде «кривавий Янек» з Москви. Адже подейкують, що саме звідти надійшла йому вказівка щодо нападу на студентів у ніч на 1 грудня. Мовляв, розберешся зі своїми «майданівцями», тоді й поговоримо.

  Як відомо, цю акцію, здійснену бійцями «Беркута», різко засудили перші командири цих спецпідрозділів, створених ще у 1992 році. Відповідну заяву вони зачитали перед будівлею Міністерства внутрішніх справ України. Під нею підписалися семеро осіб, серед яких був перший керівник Івано-Франківського «Беркута» (1992-1995 рр.) Андрій Гайдай.

  До речі, як розповідав Андрій Миколайович, з яким ми спілкувалися телефоном, колишні його бійці також були обурені діями нинішніх «беркутівців» і навіть готові в разі потреби відстояти честь справжнього «Беркуту». Не дивуюся цьому, бо там служили справжні чоловіки. Візьмемо хоча б їх першого командира Андрія Гайдая. Це бойовий офіцер, котрому довелося побувати не в одній «гарячій» точці. Він мав право носити краповий берет, що було однією з найвищих відзнак внутрішніх військ. Щоби її отримати, треба було пройти доволі суровий іспит. Щоправда, тепер Андрій Миколайович воює радше словом, бо займається адвокатською діяльністю в Києві, а ще очолює доволі відому в Україні правозахисну екологічну організацію «Зелений тризуб». Та наразі наша розмова стосується саме міліцейського спецпідрозділу «Беркут».

  – Наше покоління ще добре пам’ятає, так би мовити, буремні 1990-ті роки минулого століття, коли набирала обертів організована злочинність, практично не було підприємця, який не змушений сплачувати данину тому чи іншому злочинному угрупуванню. Озброєні банди воювали між собою за сфери впливу і таке інше. Отож, саме з метою протидії організованій і озброєній злочинності, рекету, терористичним актам, захопленням заручників, забезпечення громадського порядку в умовах ускладненої ситуації, скажімо, в наслідок стихійних лих, крупно масштабних техногенних ситуацій тощо і був створений наш підрозділ. Зауважу, що на той час бійці «Беркуту» не займалися несенням патруль-постової служби, так як є нині. Командир спецпідрозділу підпорядковувався виключно начальникові УМВС в області.

  – Чи могли Ви уявити, що колись співробітникам вашого спецпідрозділу доведеться придушувати мирні протести?

  – Річ у тім, що підбір кандидатів для служби в «Беркуті», методика їх спеціальної та професійної підготовки була спрямована виключно на виконання вищезгаданих завдань. Не передбачалося їх залучення до придушення акцій протесті громадян, бо такі дії з боку командира та бійців «Беркуту» були б незаконними.

  Зауважу, що за час коли я очолював цей підрозділ на Прикарпатті, ми жодного разу не брали участь у припинення чи перешкоджанні мирних акцій громадян з політичних, соціальних, національних чи релігійних питань, хоча вони тоді проводилися систематично й інколи супроводжувалися доволі грубими порушеннями громадського порядку. Зате вже за перший рік нашого існування вдалося на третину зменшити злочинність, в тому числі за рахунок припинення діяльності значної кількості організованих злочинних формувань та затримання їх лідерів.

  – Повернемося до реалій. Спершу «Беркут», так би мовити, «відзначився» під час розгону студентів на Майдані Незалежності, а потім в сутичках з мітингувальниками на вул.. Банковій.

  – Я б розділив ці дві події. У першому випадку дії спецпідрозділу можна назвати непрофесійними та надмірно жорстокими. У другому – сутички з «Беркутом» були спровоковані заздалегідь підготовленими молодиками з конкретно визначеною метою та використанням бульдозера, вогню та холодної зброї. Тому у бійців «Беркута» виникли правові підстави для застосування фізичної сили та спецзасобів, оскільки був здійснений груповий напад на працівників спецпідрозділу, що створювало загрозу їхньому життю та здоров’ю.

  Від подальших оцінок утримуюся, адже з цього приводу ведеться розслідування. Але хочу зазначити, що застосування фізичної сили та спецзасобів міліцією суворо регламентовано відповідним законодавством, зокрема, Законом України «Про міліцію» та Правилами застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку. Зупинися на деяких положеннях цих нормативних актів.

  Найперше, використання спецзасобів має перебувати попередження про намір їх застосування голосом або через гучномовні установки чи підсилювачі мови не менше, ніж два рази з наданням часу, достатнього для припинення правопорушення. Заборонено нанесення ударів кийком по голові, шиї, ключичній ділянці, животу, статевих органах, сонячному сплетінні, нирках та копчику. У разі поранень або смерті особи, що сталися внаслідок застосування фізичної сили і спецзасобів, працівники спецпідрозділів зобов’язані негайно письмово повідомити безпосередньому начальникові для сповіщення прокуророві про цей випадок, а також повинні в найкоротшій термін забезпечити надання потерпілим необхідної медичної допомоги.

  Міркую, читачі вашої газети бачили кадри обох подій, про які ми згадуємо і, виходячи з того, що навів вище, можуть самі дати їм оцінку.

  – Зрештою, начебто вже знайшли винних у побитті студентів на Майдані незалежності. Мається на увазі Карякін, Сівкович, Попов. Останній, як відомо, «злив» ще секретаря РБНО Клюєва. Але останній з допомогою Гепрокуратури успішно «відмазався». І все люди вважають, що це «стрілочники».

  – Я не можу зупинятися на персоналіях, бо це прерогатива органів слідства. Але, зазначу, що у відповідності до Правилз астосування спецзасобів при охороні громадського порядку відповідальність за організацію по забезпеченню законності використання спецзасобів покладається на міністра внутрішніх справ. Крім того, повинні нести покарання посадові особи, які приймали рішення і надавали накази щодо силового розгону мирних демонстрантів та безпосередні їх виконавці, які причинили тілесні ушкодження сотням безвинних людей.

  (Visited 23 times, 1 visits today)
 • 180x150