«Батьківщина» та УДАР визначилися з пропозиціями змін до Конституції

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Опозиційні фракції «Батьківщина» та УДАР підготували свої пропозиції щодо зміни Конституції України

  Головні нововведення документа стосуються IV-XII розділів Конституції в частині перерозподілу повноважень між органами державної влади, пише «Коммерсант-Украина» з посиланням на порівняльну таблицю поправок до відповідного законопроекту.

  В цілому пропозиції «Батьківщини» істотно розширюють повноваження Верховної Ради, а УДАРу – уряду. «У Верховній Раді на підставі узгоджених політичних позицій формується парламентська коаліція, до якої входить більшість народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради», – йдеться в поправках до Конституції від «Батьківщини». Саме коаліцію запропоновано наділити правом подавати президенту пропозиції щодо кандидатури прем’єр-міністра і членів уряду.

  У пропозиції УДАРу відсутня згадка про парламентську коаліцію, а кандидатури прем’єра подає до Верховна Рада президенту «після консультацій з парламентськими фракціями». У свою чергу кандидат на посаду прем’єра ще до голосування повинен буде подати Раді склад свого Кабінету і програму діяльності уряду. В УДАРі знайшли спосіб, як уникнути кризи в разі відмови Верховної Ради призначити кандидатуру прем’єра – якщо в Раді не вистачило голосів, протягом трьох днів «шляхом рейтингового голосування» свої кандидатури подають депутатські фракції. У разі повторної відмови парламенту кандидатуру прем’єра подає президент без консультації з депутатами. «Вотум довіри в такому разі вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість народних депутатів, присутніх на засіданні (за умови присутності у залі понад 226 депутатів)», – сказано в пропозиції УДАРу.

  В УДАРі пропонують змінити процедуру подачі законопроектів: «Право законодавчої ініціативи у Верховна Раді належить президенту, не менше ніж 15 народним депутатам і Кабінету міністрів». У чинній Конституції немає жодних обмежень на цей рахунок.

  Також УДАР пропонує вилучити з Конституції норму про обов’язкове проживання кандидата в президенти на території України протягом 10 років до дня виборів. «Президентом України може бути обраний громадянин, який досяг 35 років, має право голосу, перебуває в громадянстві України протягом останніх 10 перед днем виборів років та володіє державною мовою», – цдеться в документі.

  В опозиції також пропонують істотно спростити процедуру імпічменту. Відставку глави держави можуть ініціювати 150 депутатів («Батьківщина») або 226 депутатів (УДАР). Після цього в парламенті повинна бути створена тимчасова спеціальна комісія. Рішення про імпічмент приймають 300 депутатів при наявності висновків Конституційного суду (УДАР) або тимчасової спеціальної комісії («Батьківщина»).

  У разі відставки або смерті президента його обов’язки «Батьківщина» пропонує покласти на голову Верховної Ради, УДАР – на прем’єр-міністра. Також УДАР пропонує наділити уряд за поданням прем’єра правом призначати голів місцевих держадміністрацій. «Батьківщина» пропонує взагалі ліквідувати адміністрації, передавши їхні повноваження виконкому місцевих рад.

  Планується, що у середу документ, узгоджений всіма фракціями, буде направлений в парламентський комітет з питань державного будівництва та місцевого самоврядування.

   

  Еспресо

   

  (Visited 30 times, 1 visits today)
 • 180x150