Народжені революцією

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Неологізми останніх місяців чудово підкреслюють, яку насичену подіями зиму довелося пережити Україні.

  Українець, котрому восени 2013-го якимось фантастичним чином довелося б прочитати газету, випущену в березні 2014-го, розгубився б від великої кількості незвичних слів та ідіом. Чого не скажеш про кількість нових прізвищ на сторінках ЗМІ.

  Автомайдан — мобільний підрозділ Євромайдану, стихійно виник у першу добу після розгону силовиками «студентського Майдану» в ніч на 30 листопада. Акції Автомайдану збирали сотні автомобілів. Найбільш масовими стали автопробіги до заміських маєтків представників влади (Межигір’я, Конча-Заспа, Пуща-Водиця), пікетування ДАІ. Активісти Автомайдану піддавалися жорстокому переслідуванню з боку «тітушок» і силовиків, їхні автомобілі спалювали невідомі.
  Антимайдан — узагальнена назва масових акцій у грудні–лютому на підтримку чинної влади. Місцем постійної дислокації Антимайдану в Києві став Маріїнський парк. У грудні учасниками Антимайдану були переважно бюджетники, звезені з південно-східних регіонів країни, після — озброєні «тітушки».

  Антитерористична операція — 19 лютого керівник СБУ Олександр Якименко оголосив про початок проведення антитерористичної операції в Україні. Під цим терміном замаскували фактичне введення надзвичайного стану. По суті, це був наказ про зачистку центру Києва від протестувальників, не рахуючись із людськими жертвами.

  «Бендерівці» — міфічні істоти, які живуть в інформаційному просторі Росії і масовій свідомості росіян, що пізнають світ через офіційні ЗМІ, чутки та плітки. Збірний образ українців, які підтримали Майдан. Характерні риси: кровожерливість, русофобія, всюдисутність. Зупинити навалу «бендерівців» намагалися навіть на мітингу в Челябінську.

  Бикоко, золотий батон — збірна назва стилю архітектури, інтер’єрів та побуту, якому віддавали перевагу вищі представники колишньої влади. Став надбанням громадськості після перемоги Майдану. Найбільш характерні приклади — Межигір’я та маєток Віктора Пшонки. Визначальні риси: близький до кітчу, гламуру та чипендейлу, але з неймовірним прагненням до зухвалої розкоші. Апофеоз бикоко — двокілограмовий батон із золота, знайдений в резиденції екс-президента.

  Грушевського (вулиця та коктейль) — вулиця Грушевського в Києві з 19 січня стала місцем жорсткого силового протистояння між активістами Майдану та силовиками, а також місцем загибелі перших жертв цих зіткнень. При цьому ведення вуличних боїв саме на вул. Грушевського було безглуздим з оперативно- тактичної точки зору. «Коктейль Молотова» з огляду першого масового застосування на вул. Грушевського також стали називати «коктейлем Грушевського».

  Диктаторські закони — пакет законів авторства «регіоналів» Вадима Колесніченка та Володимира Олійника, прийнятий Верховною Радою 16 січня. Містив драконівські норми, що знищували права на свободу слова і зборів. Масове обурення «законами 16 січня» стало однією з причин початку протистояння на вулиці Грушевського. Були скасовані 28 січня, але це вже не допомогло зменшити загострення пристрастей.

  «Зелені чоловічки» — іронічна назву озброєних людей у військовій формі без розпізнавальних знаків, які часто приховують свої обличчя, які заполонили Крим до початку березня. Є безліч доказів, що «зеленими чоловічками» є військовослужбовці російської армії, але Володимир Путін офіційно відхрестився від їхньої приналежності до ВС РФ, заявивши, що це — «місцеві сили самооборони». Російська пропаганда використовує по відношенню до них термін «ввічливі люди» або «ввічливі озброєні люди».

  «Кулявлоб» — 22 січня Арсеній Яценюк, виступаючи на Майдані, пообіцяв: «Я з ганьбою жити не буду. Завтра підем уперед — якщо куля в лоб, то куля в лоб». Як відомо, ні «Завтра», ні згодом Яценюк і атаку не очолив, і взагалі залишився цілим та неушкодженим. А ось прізвисько «кулявлоб» за ним закріпилося, ставши джерелом натхнення для безлічі карикатур, демотиваторів і пародійних роликів.

  Народне віче — мітинги на Майдані Незалежності, що проходили практично щонеділі за наперед встановленим ритуалом. У ході віче опозиційні лідери легітимізували заздалегідь прийняті у вузькому колі рішення. У певний момент намітилося негативне ставлення протестувальників до віче, як до пустопорожньої говорильні. Проте, віче залишалося єдиною формою прямої комунікації між протестувальниками та «реєстровою опозицією». У низці випадків настрою протестуючих йшли врозріз з позицією політиків, що всякий раз мало далекосяжні наслідки.

  Небесна сотня — збірна назва всіх активістів, які загинули під час масових акцій протесту в Україні. Є відомості, що термін з’явився і моментально став «народним» вже 22 лютого — на той момент було відомо про приблизно вісімдесятьох загиблих. На жаль, назва виявилася пророчою — зараз кількість загиблих активістів, чию смерть офіційно підтверджено, перевищила позначку в 100 осіб. Розпочато громадську кампанію по увічненню пам’яті «Небесної сотні», вирішується питання про присвоєння загиблим звань Героїв України.

  «Правий сектор» — конфедерація праворадикальних організацій (15–20 річної свіжості), «раптово» заявила про себе вже на мітингу 1 грудня. Спочатку активісти «ПС» були сприйняті мало не як провокатори, але після 19 січня завоювали величезну популярність серед тих, хто розчарувався у виключно ненасильницьких формах протесту. У російських і проросійських ЗМІ виступає уособленням абсолютного фашистського зла, хоча насправді сповідує не вузькоетнічний, а політичний націоналізм. Розкручуванням популярності лідера «ПС» Дмитра Яроша зараз займається Слідчий комітет РФ.

  Путлер — прізвисько президента Росії Володимира Путіна після початку окупації Криму. У Криму вірним соратником «Путлера» є «Гоблін» (він же — Сергій Аксьонов, «прем’єр-міністр» АРК), що отримав, як кажуть, своє прізвисько в кримінальному середовищі ще в «лихі 90-ті».
  Самооборона (сотня, сотник) — добровільне громадське об’єднання для фізичного захисту Майдану та його активістів. Перші загони Самооборони були стихійно створені на Михайлівській площі 30 листопада. Структурна одиниця Самооборони — сотня на чолі з сотником (кількість осіб в сотні, як правило, набагато перевищувала 100). До кінця повстання налічувалося 42 сотні, частину з яких було сформовано за територіальним або корпоративним принципом (гуцульська, медична, «афганська», жіноча). Після перемоги повсталих з’явилися фальшиві загони Самооборони як прикриття для груп мародерів і здирників.

  «Тритушки»/Трьохголова опозиція — іронічне збірна назва лідерів парламентської опозиції Володимира Кличка, Олега Тягнибока й Аресеній Яценюка. Набула поширення в той момент, коли опозиційні лідери проявляли нерішучість, робили спроби налагодити компроміс із Януковичем, втягнувшись в безперспективні переговори з владою.

  Коментарі

  (Visited 22 times, 1 visits today)
 • 180x150