Україна статне союзником США поза НАТО після завершення АТО?

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Статус основного союзника США поза НАТО Україна може отримати лише після закінчення АТО, вважають експерти. Однак продовження російської агресії може пришвидшити цей процес.

  Стримати виключно економічними санкціями Росію не вдасться – Кремль зупиниться лише тоді, коли відчує готовність адекватних дій, вважають опитані DW оглядачі. Серйозним зміцненням позицій України могло б стати отримання Києвом статусу основного союзника США поза НАТО. З такою пропозицією раніше виступили американські конгресмени. У Палаті Представників США Джим Герлах, Марсі Каптур і Сандер Левін вже представили законопроект, який передбачає створення умов для забезпечення прямої військової підтримки та надання допомоги в сфері безпеки урядові України.

  Зокрема йдеться і про надання Україні статус союзника Організації північноатлантичного договору без вступу в НАТО. "Наш законопроект також закликає визнати Україну як основного союзника що не входить в НАТО, щоб тимчасово надати життєво важливі ресурси і гарантувати безпеку, яку НАТО пропонує членам організації", – цитує конгресмена Марсі Каптура прес-служба.

  Багатообіцяючий статус

  Статус "основного союзника поза НАТО" (Major Non-NATO Ally) – це двосторонній договір між США та іншою державою. У 2008 році після Бухарестського саміту, коли після війни у Грузії, через потужні російські протести на нерішучість деяких членів альянсу, Україна так і не отримала плану дій щодо членства в НАТО. Ще тоді деякі експерти закликали до того, щоби Київ домагався статусу "основного союзника поза НАТО". Однак тоді українські політики не дослухалися до цих закликів, нагадує незалежний експерт з міжнародної безпеки Євген Жеребецький. "За часів Ющенка ніхто про це серйозно не думав. Всі поговорили і забули. І тепер відомо чим все це скінчилося", – каже він.

  Жеребецький переконаний: якщо США тепер таки нададуть Україні привілейований статус союзника, це суттєво пришвидшить завершення АТО на українському сході та зменшить ймовірність прямого російського вторгнення. "По суті укладається повноцінний військовий союз між США та Україною. Це дозволить американцям дати Україні те, чого нам так бракує: швидкого доступу до даних аерокосмічних супутників, аби оперативно виявляти позиції терористів і завдавати точних ударів по їхніх позиціях, високоточну зброю та сучасні прилади зв’язку", – пояснює експерт.

  Однак найголовнішою перевагою отримання Україною спецстатусу можуть бути людські ресурси. Адже США можуть надіслати до зони бойових дій на український схід високопрофесійних американських військових інструкторів, які мають значний досвід ведення бойових дій, відзначають експерти. "Україні потрібні не тільки армійські чоботи зі США чи НАТО. Їй зараз потрібне оперативний вишкіл військових та оборонне озброєння. Надавши статус основного союзника поза НАТО, США можуть надавати Україні допомогу без експортних обмежень, які зараз є суттєвою перепоною", – прокоментував Deutsche Welle виконавчий директор Американського Центру відносин США-Україна Володимир Зарицький. Зараз на заваді прямої військової підтримки України стоїть внутрішнє законодавство США – закони про контроль за експортом озброєнь і зовнішню військову допомогу.

  Останнє слово за президентом США

  У разі надання пріоритетного військово-політичного статусу США як ніколи будуть зацікавлені у територіальній цілісності та обороноздатності свого військового союзника – України. Хоча при цьому прямих зобов’язань надавати військову підтримку партнерам, які мають статус основного союзника поза НАТО, США не зобов’язані, зауважує аналітики Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач. "На сто відсотків Україна не може розраховувати на підтримку. Тут немає якихось односторонніх зобов’язань США. Союзники можуть воювати, а можуть не воювати. Останнє слово там за президентом США. Це те, що відрізняє цей формат співробітництва від звичайного членства в НАТО", – констатує Горбач.

  Водночас такий статус США надає країнам для підтримки власних "точок геополітичної опори" у світі. "Цей статус буде стримувати українських ворогів так само як могло б стримувати членство України в НАТО. Вони десять разів подумають перед тим, чи поводитися агресивно до країни, яка має статус основного союзника США поза НАТО", – наголошує аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва.

  1989 року цей статус отримали Австралія, Єгипет, Ізраїль, Південна Корея і Японія. За президентства Білла Клінтона до них додалися Йорданія, Нова Зеландія та Аргентина. Під час президентства Джорджа Буша-молодшого список поповнився Бахрейном, Філіппінами, Таїландом, Кувейтом, Марокко та Пакистаном. За чинного президента Барака Обами лише Афганістан отримав цей статус.

  Директор київського Центру Близькосхідних досліджень Ігор Семиволос зазначає, що завдяки цьому статусу Ізраїль щорічно отримує від США понад 5 мільярдів доларів допомоги на військові програми. Американські протиракетні комплекси Patriot стоять на озброєнні ізраїльської армії. Допомагають США і всьому оборонно-промисловому комплексу. Наприклад система ППО "Залізний купол", яка довела свою високу ефективність у поточному конфлікті з угрупованням ХАМАС, була розроблена ізраїльською "оборонкою" за сприяння США. Цим досвідом може скористатися і Україна, каже Семиволос. "В ключові моменти історії США забезпечували максимальну підтримку Ізраїлю та його безпеці", – прокоментував Deutsche Welle Семиволос.

  Поки триває АТО

  Попри те, що надання Україні статусу основного союзника поза НАТО активно лобіюють проукраїнськими групами в Конгресі США, сподіватися українській стороні на негайне ухвалення цього рішення не варто, вважають оглядачі. Законопроект, де прописаний такий статус для України має бути проголосований у верхній та нижній палаті американського парламенту та підписаний президентом США. На ухвалення цього рішення можуть вплинути й політичні чинники. "До моменту закінчення активних бойових дій на Донбасі і початку врегулюванню українсько-російського конфлікту, США відкрито на це не підуть. Якщо законопроект і буде проголосований, то запрацює він лише після того, як ситуація більш-менш заспокоїться", – припускає Володимир Горбач.

  На його думку це обумовлено тим, що ні США, ні ЄС відкрито не хочуть провокувати Росію на здійснення прямої інтервенції. Однак, якщо Росія піде на відкриту агресію, статус основного союзника США поза НАТО Київ може отримати за пришвидшеною процедурою, не виключають аналітики. 

  (Visited 15 times, 1 visits today)
 • 180x150