Анатолій Дирів: Парламентська більшість готова до проведення системних реформ

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Народний депутат України Анатолій Дирів, який на позачергових парламентських виборах балотувався від партії «Народний фронт» у мажоритарному окрузі №86 (до нього належать Болехів, Долинський і Рожнятівський райони, а також частина Богородчанського) і переміг, наголосив, що чинна виборча система не дає можливості обрати справжній український парламент, розповів, чим шокували його результати виборів, і сподівається, що парламентська більшість буде готова до проведення системних реформ.

  – Пане Анатолію, найперше від редакції газети «Галичина» вітаю вас з перемогою на парламентських виборах, яку ви вдруге здобули в мажоритарному виборчому окрузі №86 з центром у Долині. З яким настроєм розпочинаєте роботу в новому парламенті? Які завдання як законодавець поставили перед собою у цій каденції?

  — Дякую за привітання. Відверто вам скажу, що великої радості від перемоги не отримав. Чесно кажучи, я сподівався на трохи інший результат. Не думав, що після Революції гідності виборці ще віддаватимуть голоси за кандидатів, які не заявляли про свою громадянську позицію під час правління Януковича, жодного разу не були на Майдані, а дехто навіть перебував тоді поза Україною. З огляду на це певний осад залишився. Проте розумію, що чинна виборча система не дає можливості обрати справжній український парламент. Тому з «мажоритаркою» треба закінчувати.

  Передовсім новий парламент повинен змінити виборче законодавство. і над цим питанням я активно працюватиму. Планую й надалі залишитися працювати в регламентному комітеті, в якому минулого скликання очолював підкомітет з організації роботи Верховної Ради. Тут є чимало роботи. Докладу максимум зусиль, щоб внести зміни до регламенту роботи Верховної Ради. Очевидно, буде правильно, коли на порядок денний буде поставлено питання про відкликання народного депутата. і це розв’яже багато проблем. Також підтримую ініціативу щодо зняття депутатської недоторканності, проте наголошую, що це також повинно стосуватися і президента, і суддів. До речі, хочу звернути увагу, що депутатський мандат під час подій на Майдані давав мені можливості допомагати людям. Тому зняття недоторканності має поширюватися на всі гілки влади. Також потрібно врегулювати питання пільг і заробітної платні народних депутатів.

  – Як з огляду на оголошені результати позачергових парламентських виборів оцінюєте новий склад Верховної Ради? Наскільки вона відрізнятиметься від попередньої? Для вас результати виборів були очікуваними, чи, як і для багатьох українців, несподіваними?

  — Проходження у Верховну Раду «Опозиційного блоку» після Революції гідності і війни на сході стало для мене несподіваним. Я, чесно кажучи, був шокований. Так само не розумію, чому, наприклад, на Харківщині проголосували за одіозного Добкіна. Це саме стосується і Льовочкіна…

  Неприємно вразило і те, що в новому парламенті працюватиме майже 80 депутатів, які голосували за диктаторські закони 16 січня. Частина з них пройшла як самовисуванці, решта — від «Опозиційного блоку». Нині в парламенті є 40-50 осіб, які мають відверті україноненависницькі настрої. Я сподівався, що радше Тігіпко проведе в парламент якусь частину депутатів, а не «Опозиційний блок».

  Приємною несподіванкою стало для мене те, що в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі «Народний фронт» виборов перше місце. Звісно, ця Верховна Рада має оновлений склад. Хочу вірити, що це доброякісно відобразиться на її роботі.

  – Чи спроможні будуть, на вашу думку, новообрані парламентарі впровадити системні реформи в країні та започаткувати нову політичну культуру?

  — Я переконаний: наш парламент нарешті зрозуміє, що часу в нас залишилося небагато, оскільки впродовж 23 років незалежності нічого фактично не зроблено, ми тупцюємо на місці. Думаю, що парламентська більшість, яку буде сформовано, готова до проведення системних реформ. Сподіваюся, що уряд, який буде сформовано на чолі з Арсенієм Яценюком, буде спроможний до дуже серйозних радикальних дій, візьме курс на економічну стабільність і здійснюватиме системні реформи в країні.

  – Ви вже не новачок у Раді і зсередини знаєте її політичну кухню. Якими будуть першочергові кроки нового парламенту?

  — Першою чергою ініціюватимемо проведення дострокових виборів до місцевих рад. Буде скасовано закони від 16 жовтня, зокрема — про надання особливого статусу окремим територіям Донбасу. З огляду на ситуацію, яка склалася в країні, неодмінно буде ухвалено закони, спрямовані на зміцнення обороноздатності держави. Звичайно, що буде прийнято закон про бюджет на 2015 рік. Також змінимо виборче законодавство. Тобто відмовимося від змішаної (пропорційно-мажоритарної) виборчої системи та запровадимо пропорційну, відповідно до якої виборці матимуть можливість голосувати за конкретних кандидатів у багатомандатних виборчих округах (пропорційна система з відкритими списками). Це ключові моменти.

  – Уже нині чимало провідних політичних експертів прогнозують цьому парламентові коротке життя, вважаючи, що новій коаліції загрожують конфлікти, які завершаться перевиборами. Чи вважаєте й ви, що коаліційні переговори, які так затягнулися, залишають мало надій на конструктивну роботу ВР?

  — Я так не вважаю. Вірю, що цей парламент буде належним чином працювати і відповідатиме за долю країни. На моє переконання, що півтора року чи що два роки не можна кидати країну у вир виборів, бо так комусь хочеться. Вибори — це велике потрясіння для країни. Народ не може це все витримувати і витрачати щоразу на вибори майже мільярд гривень. В Україні — війна, тому потрібно робити все для її завершення, врегулювання економічної ситуації тощо. А окремим політикам потрібно вгамувати свої амбіції та працювати для розвитку держави.

  – А у вас немає побоювань, що коаліційні перемовини скочуються до банального «дерибану» посад?

  — Можливо, з боку все так і виглядає. Проте, зрозумійте правильно, обрати найкращих на ключові посади — нині головне завдання. Для цього й існує мистецтво домовлятися. і так є і було в парламентах різних країн, у різні історичні періоди. Звісно, кожна політична сила хоче бачити свого представника в міністерському кріслі. Але треба дивитися, хто найкращий, найдостойніший. Нині завдання — створити професійний уряд, який зможе здолати всі виклики. На мою думку, прем’єр-міністр із врахуванням домовленостей повинен вносити кандидатури.

  – Як можете пояснити фальстарт (як дехто це називає) лідера «фронтовиків» Арсенія Яценюка, який оприлюднив власне бачення щодо розподілу посад у новому уряді?

  — Це не фальстарт. За тиждень до цього список претендентів на міністерські крісла було передано в Адміністрацію Президента на погодження і внесення коректив. Тиждень відповіді не було. На мою думку, Арсеній Яценюк зробив усе правильно, і це підштовхне наших майбутніх партнерів по коаліції швидше приймати рішення.

  – У політичному середовищі дехто припускає, що між Яценюком і Порошенком можливі конфлікти, подібні до тих, які свого часу були між Тимошенко і Ющенком. Які маєте міркування з цього приводу?

  — Не дай Боже, аби так було! Адже тоді поховали надії, які дала Помаранчева революція. Вважаю, що і Порошенко, і Яценюк — це мудрі політики європейського зразка, які спільно дійдуть правильного рішення.

  – Пане Анатолію, ваш колишній опонент в окрузі, де ви здобули перемогу на виборах, вважає, що це сталося завдяки підкупу виборців, а також вам дорікають, що ви як депутат минулого скликання мало навідувалися у свій округ. Прокоментуйте.

  — Я бачив прес-конференції, замовні матеріали в ЗМІ тих моїх колишніх опонентів, які програли вибори. Здивований тим, що вони ніяк не можуть вгамуватися. Майте честь і гідно програвайте! Дорікання тим, що я начебто не навідувався в округ, — цілковита брехня. За два роки депутатства я системно відвідував свій округ, зустрічався з громадами, трудовими колективами тощо. І весь цей час відповідно до своїх можливостей допомагав людям. А перед виборами вони самі прийняли рішення подякувати мені в газеті за те, що я робив для них упродовж свого депутатства. Люди хотіли у такий спосіб мені віддячити, і це їхнє право. До речі, допомогу я надавав до 20 вересня цього року, тобто в межах чинного законодавства. Вибори закінчилися, проте я не припиняю роботи у своєму окрузі, і, до відома моїх недоброзичливців, люди продовжують дякувати мені, в тому числі і в газетах.

  – Україна відзначає річницю Революції гідності, яка, поза сумнівом, є знаковою подією в житті нашої держави. Наскільки реально те, що вимоги Майдану втілюватимуть у життя після створення коаліції та обрання нового уряду?

  — Передовсім після Революції гідності відбулися зміни в свідомості людей, вони почали мислити по-іншому, а громадянське суспільство вже інакше реагує. Тому я переконаний, що й в житті країни відбудуться істотні зміни. У Верховну Раду пройшло чимало людей, які були активними учасниками Революції гідності, а також антитерористичної операції на сході. У парламенті є і сотники Майдану, і комбати добровольчих батальйонів. Ці люди, звичайно, не дадуть знівелювати досягнення Майдану. Я переконаний, що вони стануть локомотивом парламенту. Також вони будуть серйозною противагою тим відверто проросійським депутатам (а їх у Раді — 30-40, і пройшли вони, як на мене, за дивних обставин). На мою думку, вимоги Майдану крок за кроком втілюватимемо в життя.

  – Як ви вважаєте, що з огляду на війну та складну соціально-економічну ситуацію чекає на Україну в найближчій перспективі?

  — Ми всі дуже добре розуміємо, що з огляду на ситуацію, в якій опинилася наша держава, сподіватися на якесь економічне диво, нема підстав. Думаю, що 2015 рік буде нелегким. Як правило, після економічного занепаду йде хвиля економічного піднесення. із середини 2016 року, вважаю, почнеться економічне зростання в Україні. Думаю, що в Російської Федерації вистачить розуму припинити ті безчинства, які нині вона творить на сході України. А світ реагуватиме вже по-іншому. Українці матимуть серйозну підтримку світового співтовариства.

  Оксана Процюк

  (Visited 16 times, 1 visits today)
 • 180x150