Чому політсила Олега Ляшка залишила коаліцію

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Фракція Радикальної партії залишає парламентську коаліцію й переходить в опозицію до чинної влади. Про це 1 вересня заявив лідер політсили, керівник однойменної фракції Олег Ляшко. За його словами, таке рішення стало реакцією на голосування за законопроект про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації, під час якого провладні парламентарі об’єдналися з Опозиційним блоком, а також «представниками олігархічних груп». Слідом за цим віце-прем’єр-міністр України Валерій Вощевський, який входить до партії Олега Ляшка, заявив про рішення залишити уряд. Про те, хто і що стоїть за демаршем «радикалів» із парламенту й уряду та які перспективи в парламентської коаліції й Радикальної партії окремо одне від одного, Forbes розповів Тарас Березовець – політтехнолог, директор компанії стратегічного консалтингу Berta Communications.

  Учора в українському парламенті не сталося нічого дивного, адже Олег Ляшко довго шукав шляхи виходу з коаліції. На кількох публічних заходах він прилюдно провокував Петра Порошенка, шукаючи привід для сварки. Одного разу його навіть виставили з Адміністрації президента. Для Ляшка було важливо стартувати на місцевих виборах від опозиційної ніші – сьогодні така логіка його виборчої кампанії. Навколо цього й будуватиметься ідеологія.

  Але одна з головних причин – цього вимагають інтереси Ігоря Коломойського, який сьогодні активно підтримує радикалів. Саме тому політсила Ляшка змушена йти на вибори в опозиційній риториці. Водночас це створює дуже серйозні проблеми для партії «Укроп», тому що їхній електорат перетинається. І тут виборцеві доведеться вибирати з двох дуже схожих політичних сил.

  Що ж до подальших наслідків для самої коаліції, то не думаю, що хтось ще виходитиме з неї – і «Самопоміч», і «Батьківщина» вже заявили про це.

  Для радикалів опозиційна ніша – звична, але, з другого боку, вони посварилися з такою кількістю впливових людей серед олігархів і медіа, що сьогодні «світитися» їм буде досить важко. Головний ресурс Ляшка – це телебачення. Якщо в нього не буде доступу до ЗМІ, то його харизма дуже швидко загасне й забудеться. Тому опонентам, щоб переграти Ляшка, потрібно просто перестати його цитувати в ЗМІ.

  Ще одна причина, чому Радикальна партія вийшла з коаліції саме зараз, у тому, що Олег Ляшко, на відміну від Олега Тягнибока, достатньо далекоглядний політик: він відчув, що доведеться відповідати за кров нацгвардійців, які загинули під парламентом. Адже й Радикальна партія була під Верховною радою і закликала своїх прихильників виходити на пікет. У результаті вся відповідальність лягла на «Свободу».

  Ляшко відчув цей момент і відійшов убік, тобто фактично самоліквідувався. І, за моєю інформацією, на деяких депутатів є кримінальні справи. Зокрема, як повідомив нардеп Сергій Лещенко, готують кримінальну справу проти Валерія Вощевського. Тому «радикалам» потрібно було розкрутити тему політичних репресій проти опозиційної політичної сили. Тому вони так і зіграли.

  Коаліція встоїть, але, щоправда, і не розширюватиметься – так і залишиться у складі чотирьох фракцій. Їм достатньо голосів, щоб ухвалювати будь-які рішення.

  Фактично щодо багатьох рішень радикали і так не голосували. Необхідні голоси давали хто завгодно з позафракційних сил – те ж «Відродження» чи Опозиційний блок.

  Кістяк коаліції складають три політичні сили: БПП, «Народний фронт» і «Самопоміч», незважаючи на те, що останні періодично не голосують.

  Що ж до «Батьківщини», то Юлія Тимошенко – дуже досвідчений політик, і в неї сьогодні йде серйозна гра. Вона хоче стати прем’єр-міністром, а отже, їй явно потрібно починати не з опозиційної ніші. І тому з коаліції вона не виходитиме. Те, що вона не голосувала за Конституцію, – це був елемент торгу, не більше. Попереду – голосування в другому турі, відбуваються великі торги, і без фракції Тимошенко вже точно не обійтися.

  Прогноз про те, що цей склад парламенту буде переобрано на дострокових виборах, я зробив ще півроку тому. Гадаю, станеться це навесні майбутнього року. Але ніяк не через демарш Ляшка, а через проблеми в економіці та кадрову кризу провладної команди.

  (Visited 11 times, 1 visits today)
 • 180x150