Фактор Надіі: чи стане Надія Савченко українським політиком і яке її політичне майбутнє

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Нарешті відбулася подія, якої чекала Україна майже два роки: з російського полону повернулася українська Жанна Д’Арк — військова льотчиця і парламентар Надія Савченко. Чимало людей уже перестали вірити в повернення Надії додому, а повідомлення про неї в ЗМІ сприймали як ще одну порцію піару тих чи інших політичних сил. Один мій знайомий з гіркою іронією казав, що так само вірить у повернення Савченко, як і Криму, чи як в одужання невиліковно хворого. Але Надія таки повернулася на рідну українську землю, любов до якої продемонструвала на весь світ своєю незламністю і силою духу.

  Але тільки-но прибула Надія Савченко в Україну, відразу ж розпочалися розмови про її політичне майбутнє. Ще навіть до її повернення окремі експерти припускали, що Савченко стане інструментом Юлії Тимошенко проти Президента. Адже саме за списком «Батьківщини», як перший його номер, вона стала парламентарем. Дехто казав, що Надія Савченко, навпаки, зможе послабити політичні позиції Юлії Тимошенко. У день повернення Надія публічно зустрілася з обома лідерами: потисла руку Юлії Тимошенко і відмовилася обніматися, мовляв, ще мало знайома. Президентові також потисла руку, а він її нагородив орденом «Золота Зірка» і присвоїв звання «Герой України». У «Батьківщині» заявили, що вже ввечері того ж дня в партійному штабі Надія Савченко мала теплу приватну розмову з Юлією Тимошенко і що вона прийде у вівторок до парламенту.

  Надія Савченко про свої початкові політичні плани розповіла так: «Буду працювати, щоби повернувся кожен полонений живим і щоб якомога менше загинуло».

  Деякі політологи, експерти і навіть політики прогнозують, що депутата Савченко чекають неабиякі політичні випробовування, оскільки українські політики намагатимуться «приватизувати» її і буде чимало спроб втягнути її в партійні конфлікти та інтриги. Політолог Володимир Фесенко вважає, що її прихід у політику та парламент стане головним і, можливо, навіть більшим випробуванням, ніж суд у Росії.

  Чи стане Надія Савченко українським політиком і яке її політичне майбутнє, "Галичина" поцікавилася в голови Івано-Франківської обласної організації ВО «Батьківщина» народного депутата України чотирьох минулих скликань Дмитра Шлемка, керівника Івано-Франківської міської організації «БПП «Солідарність», добровольця батальйону «Айдар» Петра Шкутяка і кандидата політичних наук, депутата обласної ради Ігоря Дебенка.

  Дмитро Шлемко:

  — Ще жодна політична подія в світі за останні роки не викликала такої бурхливої позитивної реакції, як визволення української бранки Надії Савченко з російського полону. В країні серед політиків і політологів розпочалися мольфарівські передбачення стосовно того, що зробить Надія Савченко завтра, кого з партійних вождів вона затьмарить, куди поведе громадськість. Проте якби хтось нині відповів на ці питання, то був би справді провидцем. Надія Савченко — яскрава особистість і мужня жінка, але в найближчій перспективі вона має дати власну оцінку ситуації в країні, адже дворічна її відсутність не сприяє тому, щоб відразу зорієнтуватися в ній. Тому в перші хвилини перебування на українській землі, а також на прес-конференції, вона чітко заявила, що мусить розібратися в ситуації, яка є в країні. Зустрічаючи в аеропорту парламентаря від ВО «Батьківщина», її чільник Юлія Тимошенко чітко заявила, що для України повернення Савченко означає народження сильного лідера. Адже чим більше в нашій державі буде сильних особистостей у політиці, тим гострішою між ними буде конкуренція. А це означає, що швидше і краще розвиватиметься Україна. Нині всім дуже цікаво, з якою партією буде пов’язане політичне майбуття Надії Савченко. І вона уже на це питання відповіла, що була першим номером у «Батьківщині» і залишиться у цій політичній силі. Також вона сказала, що було б добре, якби інші політичні сили включали в свої партійні списки тих, які нині перебувають у кремлівських катівнях. Чи зможе нині Надія Савченко стати тим каталізатором, навколо якого об’єднаються демократичні політичні сили, залежатиме від неї самої, від того, чи буде вона допускати помилки у своїй діяльності, від тих, з ким співпрацюватиме, а також від кожного українця зокрема, від нашого сприйняття і бачення її ролі в суспільстві.

  Петро Шкутяк:

  — Я думаю, що Надія Савченко вже є політиком, оскільки вона депутат Верховної Ради. Вона дуже відома людина в Україні.

  Я знаю Надію Савченко особисто, бо ми разом воювали в «Айдарі», я її добре пам’ятаю з тих часів. Вважаю, що їй варто взяти паузу на виздоровлення, відпочинок, ознайомлення з ситуацією в державі. Також поїздити по країнах Європи, лідери яких її підтримували і боролися за її визволення. Тоді вона зможе зробити для себе висновки, як їй рухатись далі в політичному сенсі, з ким, що їй робити. Вона така, що буде самостійно приймати рішення.

  Ігор Дебенко:

  — Дати сьогодні однозначну відповідь про політичне майбутнє Надії Савченко доволі складно, оскільки Надія ще не стала політиком у повному розумінні цього слова. При цьому в якості одного з найбільш яскравих символів російсько-української війни, мучениці вона здійснюватиме та вже здійснює чималий вплив на розвиток політичного процесу й позиціонування основних політичних лідерів. Власне, саме її звільнення та повернення на Батьківщину в силу незалежних від неї обставин набуло політичного характеру, в акурат збігшись із другою річницею президентства Петра Порошенка, тим самим витіснивши з інформаційного поля експертний дискурс про досягнення та невдачі гаранта, а політичні актори на чолі з Юлією Тимошенко стали героями численних фотожаб в черзі за привітаннями до Надії. Наразі своєю риторикою та діями Надія Савченко не дозволила стати об’єктом спекуляцій, однак це не означає, що їх не буде в майбутньому. і в цьому аспекті інформація про можливе висування «Батьківщиною» на довиборах по 85 виборчому окрузі в Калуші рідної сестри Надії — теж свого роду загравання. і для Петра Порошенка, і для Юлії Тимошенко вихід на волю Надії Савченко — чималий виклик, який загрожує серйозними втратами. Можна не сумніватись, що обоє або намагатимуться її використати в політичній боротьбі між собою, або ж нівелювати її вплив. Відтак, багато що залежатиме і від моделі поведінки Надії: чи зосередиться вона на роботі з військовополоненими, гуманітарних місіях, роботі в міжнародних правозахисних організаціях, застовбивши за собою роль морального авторитета, а чи обере шлях політичного діяча з усіма можливими преференціями та репутаційними загрозами.

   Оксана Процюк

  (Visited 24 times, 1 visits today)
 • 180x150