Івано-Франківщина: реєстрація кандидатів відбулась без порушень, агітація – навпаки (ІНФОГРАФІКА)

 • 180x150
 • Опубліковано:

  У процесі висування та реєстрації кандидатів на вибори у восьми ОТГ Прикарпаття спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА не зафіксували порушень, натомість на етапі ведення передвиборної агітації виявили неодноразові факти ігнорування кандидатами вимог виборчого законодавства, це переважно розміщення агітації у невстановлених місцях та поширення агітаційних матеріалів без вихідних даних. Детально про проміжні результати спостереження розповіли під час прес-конференції 26 жовтня.

  Як повідомив Іван Маруняк, координатор Громадянської мережі ОПОРА у Івано-Франківській області, для організації і проведення виборів на Прикарпатті Снятинська, Косівська, Надвірнянська, Богородчанська, Рожнятівська і Тисменицька районні виборчі комісії утворили вісім сільських і селищних  виборчих комісій. Участь у формуванні сільських і селищних територіальних виборчих комісій взяли 13 місцевих організацій політичних партій: БПП «Солідарність», ВО «Батьківщина», Об’єднання «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, «Народний Фронт», «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», Народний Рух України, «Воля», «Наша Україна», ВО «Свобода», «Рух Валентина Наливайченка «Справедливість» та «Громадянська позиція». Утворення цих ТВК не потребувало проведення процедури жеребкування. Включення кандидатур до складу ТВК через жеребкування відбувалося лише при утворенні Ямницької сільської виборчої комісії.

  До всіх восьми ТВК делегували свої представників лише БПП «Солідарність» та «Українське об’єднання патріотів – УКРОП».  ВО «Батьківщина» та «Об’єднання «Самопоміч» має представників у семи з восьми ТВК, а Радикальна партія Олега Ляшка – у шести. Інші політичні партії представлені у меншій кількості територіальних виборчих комісій.

  Найбільше своїх представників у ТВК Івано-Франківської області делегувала партія БПП «Солідарність» – 24 особи, ВО «Батьківщина» представлена 20 членами ТВК, Радикальна партія Олега Ляшка – 18, «Об’єднання «Самопоміч» – 17, «Народний Фронт» – 12, «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» – вісьмома, ВО «Свобода» – п’ятьма, «Воля» – чотирма. Народний Рух України та «Рух Валентина Наливайченка «Справедливість» до складу ТВК делегували по двоє представників, по одному представнику до складу територіальних виборчих комісій делегували «Громадянська позиція» та «Наша Україна».

  Дотримання процедури при утворенні виборчих округів

  «Для проведення виборів депутатів сільських і селищних рад відповідні територіальні виборчі комісії утворюють одномандатні виборчі округи з приблизно рівною кількістю виборців – це вимога частини 2 статті 17 Закону України «Про місцеві вибори». Однак цієї норми дотрималися не всі виборчі комісії краю», – розповів Остап Матківський, координатор громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Івано-Франківській області.

  Крім того, формуючи округи, сім з восьми територіальних виборчих комісій проігнорували рекомендації Венеціанської комісії, відповідно до яких максимально припустиме відхилення кількості виборців від норми не мало б перевищувати 10% чи у випадку виняткових обставин – щонайбільше 15%. До прикладу, якщо порівнювати між собою найбільший і найменший виборчі округи у Заболотівській ОТГ, то різниця між ними становить 657 виборців або 952%: у найбільшому, 24-му виборчому окрузі, орієнтовна кількість виборців становить  726, а у найменшому, 26-му, – 69 виборців. Дотрималась вимоги Закону та принципу рівного виборчого права лише Ямницька ТВК, де максимальне відхилення від норми за чисельністю виборців становить 11%.

  Реєстрація кандидатів

  Як констатували представники ОПОРИ, реєстрація кандидатів на перших виборах у ОТГ Івано-Франківської області відбулась без порушень. Виборчі комісії скасовували реєстрацію кандидатам лише на підставі їхніх письмових заяв про відмову від балотування. Найбільше рішень про скасування реєстрації на підставі таких заяв кандидатів прийняла Брошнів-Осадська ТВК – десять, Заболотівська ТВК скасувала реєстрацію трьом кандидатам, Рожнівська, Яблунівська, Дзвиняцька і Переріслянська територіальні виборчі комісії на підставі особистих заяв від кандидатів прийняли по одному рішенню про скасування реєстрації.

  Загалом у Івано-Франківській області на посаду голів ОТГ претендує 34 кандидати – 13 від партій та 21 самовисуванець, а на депутатські мандати у місцевих радах – 673, з яких 428 кандидатів – представники політичних сил, а  245 – самовисуванці.

  Якщо говорити про партійне представництво, то в перших виборах у об’єднаних територіальних громадах Івано-Франківщини беруть участь десять політичних партій: «БПП «Солідарність», ВО «Батьківщина», «Об’єднання «Самопоміч», «Народний Фронт», «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», ВО «Свобода», «Рух Валентина Наливайченка «Справедливість», «Громадянська позиція», «Рух нових сил Михайла Саакашвілі», Аграрна партія України.

  Представництво кандидатів і партій у ДВК та порушення при утворенні дільничних комісій

  У восьми громадах області сформовано 51 дільничну виборчу комісію. Найбільше членів дільничних виборчих комісій в області отримала політична партія «БПП «Солідарність» (149), найменше Народний Рух України, який має лише одного свого представника у ДВК області. За поданням голів районних виборчих комісій до складу ДВК увійшла 121 особа, троє з яких представлені в керівному складі виборчих комісій.

  Найбільш поширеними порушеннями, які зафіксували спостерігачі ОПОРИ на Прикарпатті в процесі формування ДВК, стали:  включення до складу дільничних виборчих комісій більше однієї особи від одного суб’єкта подання кандидатур, включення до складу ДВК осіб від політичних партій, які не є суб’єктами подання кандидатур до складу ДВК, а також призначення на керівні посади ДВК осіб від одного суб’єкта подання.

  Порушення під час ведення передвиборної агітації

  Спостерігачі «Громадянської мережі ОПОРА» зафіксували факти розміщення агітаційних матеріалів у невстановлених для цього місцях, зокрема факти розміщення агітаційних матеріалів на об’єктах благоустрою виявлені під час здійснення агітації за кандидата на посаду голови Заболотівської ОТГ Романа Білика, кандидатів на посаду голови Брошнів-Осадської ОТГ Назарія Іваніва та Івана Шикиринця, кандидатів на посаду голови Ланчинської ОТГ Василя Новака та Віталія Глюздина, а також кандидата на посаду голови Ямницької ОТГ Романа Крутого.

  «Такий метод агітації може містити ознаки порушення статті 212-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме – порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів у заборонених законом місцях», – наголосив Остап Матківський.

  Поширення агітаційних матеріалів без передбачених частиною 2 статті 56 ЗУ «Про місцеві вибори» вихідних даних зафіксовано у Заболотівській, Ямницькій і Ланчинській об’єднаних громадах.

  24 жовтня спостерігач ОПОРИ звернувся в поліцію із заявою щодо непрямого  підкупу виборців під час урочистого відкриття шкільного спортивного майданчика. Дарування кандидатом  на  посаду Переріслянського сільського голови Іваном Мельником двох коробок  зі  світильниками під  час відкриття  футбольного  майданчика з  штучним  покриттям на території Фитьківської ЗОШ І-ІІІ ступенів спостерігач зафіксував на відео.

  За словами представників ОПОРИ, у день виборів спостерігачі тісно взаємодіятимуть з Національною поліцією, щоб спільно з правоохоронцями протидіяти порушенням виборчого законодавства. Під час проведення голосування, підрахунку голосів і встановлення результатів голосування спостерігачі ОПОРИ працюватимуть у форматах мобільних груп та оперативно передаватимуть поліції інформацію про виявлені порушення.

  Нагадаємо, що 29 жовтня у Івано-Франківській області відбудуться  перші місцеві вибори у восьми об’єднаних територіальних громадах. Місцевих голів та депутатів сільських та селищних рад обиратимуть у Заболотівській, Яблунівській, Ланчинській та Брошнів-Осадській селищних громадах, а також у Рожнівській, Переріслянській, Дзвиняцькій та Ямницькій сільських громадах.

  (Visited 47 times, 1 visits today)
 • 180x150
 • Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *