Довіряй, але перевіряй: як звітують депутати Івано-Франківщини

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Посаджене дерево, новий дитячий майданчик чи шмат відремонтованої дороги – критерії, за якими виборці часто оцінюють діяльність депутатів.

  Пов’язане зображення

  Однак такі справи радше притаманні передвиборчій агітації. А зрозуміти, чи дійсно депутат представляє інтереси громади у місцевій раді, допоможе його щорічне звітування.

  Відтак всеукраїнська Коаліція “Прозорі ради” розповість про цей важливий інструмент громадського контролю – звіт депутата місцевої ради – та проаналізує, як звітують обранці Франківської та інших рад області, передає СТИК.

  Що? Де? Коли?

  Закон України “Про статус депутатів місцевих рад” у статті 16 регламентує, що депутати місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язані звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу.

  Орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями визначає рада.

  Водночас звіт депутатів місцевої ради також може бути проведено в будь-який час на вимогу виборців.

  Депутат не пізніш як за 7 днів повідомляє виборців про час і місце проведення звіту через місцеві ЗМІ або в інший спосіб. Це свідчить про те, що звітування має відбуватися публічно.

  Після цього депутат інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення його  звіту, зауважень і пропозицій, висловлені виборцями, а також про доручення, дані депутатові у зв’язку з його депутатською діяльністю.

  Витрати, пов’язані з проведенням звітів депутатів місцевої ради перед виборцями та їх зустрічей з ними, відшкодовуються за рахунок відповідних місцевих бюджетів у межах, затверджених радою на ці витрати.

  Важливо, що невиконання депутатом зобов’язань звітувати перед виборцями є підставою для відкликання депутата. Це закріплює стаття 37 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”.

  Як звітують депутати Івано-Франківської міськради?

  Депутати Івано-Франківської міської ради, окрім публічного звітування перед громадою, зобов’язані публікувати свої звіти на сайті ради.

  Рішення про публікацію звітів на офіційному веб-сайті було прийнято самою радою і закріплене у статті 45 Регламенту міськради.

  Водночас Статут територіальної громади міста Івано-Франківська у статті 84 закріплює, що звітування депутатів міської ради відбуваються до 31 березня року, наступного за звітним.

  Звіти депутатів оприлюднюються на сайті міськради не пізніше ніж за 7 днів до дня звітування.

  Звітування відбувається у приміщенні Івано-Франківської міської ради або в інших приміщеннях згідно з попередньо затвердженим графіком.

  Відзначимо, що публікація депутатських звітів на сайті з ініціативи ради є однією з найкращих практик публічності, яка дуже важлива для громади міста. Це характеризує раду як відкриту до взаємодії з громадськістю. Тому Коаліція “Прозорі ради” закликає інші ради також запроваджувати цю практику.

  Станом на сьогодні кожен з 42 депутатів Івано-Франківської міськради має оприлюднити три річні звіти за останні три роки депутатської роботи.

  Відтак Коаліція “Прозорі ради” проаналізувала сайт міськради і знайшла “боржників”, що не надали своїх звітів.

  На сайті Івано-Франківської міської ради, крім депутатських звітів, також можна знайти іншу важливу інформацію про депутатів, наприклад, межі виборчого округу, дані про час і місце прийому громадян, який здійснює депутат, електронну адресу, номер телефону тощо. Ця практика також свідчить про публічність і відкритість міськради. Тому Коаліція “Прозорі ради” рекомендує й іншим радам оприлюднювати аналогічну інформацію про обранців.

  Чи звітують депутати Івано-Франківської обласної ради?

  Нормативно-правові акти Івано-Франківської обласної ради не зобов’язують депутатів надавати свої звіти для їх оприлюднення на офіційному сайті ради.

  Жодних контактних даних депутатів на сайті ради немає. Тож зв’язатися з ними особисто, щоб поцікавитись, де і коли вони публічно звітували, неможливо.

  Обласна рада приймає найбільш стратегічно важливі рішення для громади області. Ба більше, це найбільша рада області, яка налічує 84 депутати. Тому Коаліція “Прозорі ради” вважає неприпустимим той факт, що в публічному доступі немає інформації про діяльність депутатів облради.

  Коаліція озвучила цю проблему у зверненні до Івано-Франківської обласної ради та, крім відписки, предметної відповіді не отримала.

  Відтак всеукраїнська Коаліція “Прозорі ради” вкотре закликає облраду запровадити механізм публікації інформації про депутатів і оприлюднення депутатських звітів.

  Коломийська міська рада – тепер депутати і на сайті звітують

  Під час аналізу звітування депутатів Коломийської міської ради виявилось, що нормативно-правові акти ради не зобов’язують обранців оприлюднювати звіти на офіційному сайті ради. Контактних даних депутатів на сайті теж не було.

  Тому Коаліція “Прозорі ради” надіслала звернення до Коломийської міської ради з рекомендацією оприлюднювати вказану інформацію.

  Тепер, за результатами розгляду пропозицій Коаліції, на веб-сайті міськради почали оприлюднювати звіти депутатів та їх контактну інформацію.

  Як звітують депутати Бурштинської міської ради

  Аналіз звітування депутатів Бурштинської міськради показав, що нормативно-правові акти ради не зобов’язують депутатів оприлюднювати звіти на офіційному сайті ради.

  Водночас контактна інформація депутатів, зокрема їх електронні адреси, є на сайті ради.

  Таким чином, Коаліція звернулась з запитом до всіх 26-ти обранців і поцікавилась, де і коли вони проводили звітування перед виборцями.

  На жаль, всього лиш кілька депутатів дали повну і ствердну відповідь. Проте цього замало для повноти картини, адже невідомо, чи всі депутати дотримались норм закону і відзвітували перед громадою.

  Тому Коаліція “Прозорі ради” надіслала звернення до Бурштинської міськради з рекомендацією оприлюднювати звіти депутатів на офіційному сайті ради. Там надали ствердну відповідь про те, що наші рекомендації буде враховано.

  Насамкінець нагадаємо, що про час і місце проведення звіту депутат має через ЗМІ (або в інший спосіб) повідомити виборців за 7 днів.

  Відтак Коаліція “Прозорі ради” рекомендує всім вищеназваним радам запровадити таке анонсування не тільки у ЗМІ, але і у себе на сайтах (відповідні звернення також було надіслано радам). Це спростить пошук інформації про час і місце звітування депутата для громадян. Водночас зробить простішим процедуру анонсування і для самих депутатів.

  Матеріал підготувала представник Коаліції “Прозорі ради” в Івано-Франківській області, аналітик Центру “Антикорупційна платформа”, юрист Ольга Ничай

  (Visited 27 times, 1 visits today)
 • 180x150