Перші фінзвіти. Хто фінансував кампанію партій?

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Центральна виборча комісія оприлюднила більшість проміжних фінансових звітів політичних партій за виборчу кампанію. Однак, дізнатися про те, хто ж профінансував виборчу кампанію, у більшості випадків ми не зможемо ще щонайменше місяць.

  Результат пошуку зображень за запитом "гроші"

  Партії збирали кошти на поточні рахунки та вже потім переспрямовували ці гроші на рахунки виборчих фондів. Джерело походження коштів на поточних рахунках зможемо дослідити лише в серпні. І то частково.

  Загалом, станом на 10 липня політичні партії зібрали на виборчу кампанію понад 568 мільйонів гривень. Ця сума зросте, адже звіти кількох партій ще не оприлюднені, пише СТИК х посиланням на Рух ЧЕСНО.

  ТОП партій за надходженнями коштів на рахунок виборчого фонду:

  1. “Радикальна партія Олега Ляшка” – 98,2 млн
  2. “Слуга народу” – 97,5 млн
  3. “Голос” – 78 млн
  4. “Українська стратегія Гройсмана” – 72,2 млн
  5. “Опозиційний блок” – 69 млн
  6. “Європейська Солідарність” – 47,3 млн
  7. “Батьківщина” – 35,4 млн
  8. “Громадянська позиція” – 21 млн
  9. “Сила і Честь” – 19 млн
  10. Об’єднання “Самопоміч” – 15,5 млн
  11. “Аграрна партія України” –  6,7 млн
  12. “Партія Шарія “ – 4 млн
  13. ПП “Незалежність” – 2,3 млн
  14. Всеукраїнське об’єднання “Факел” – 2 млн
  15. ПП “Сила права” – 353 тис
  16. “Соціальна справедливість” – 100 тис
  17. “Партія зелених України” – 0 грн (пустий звіт)

  У абсолютній більшості випадків виборчі фонди наповнювалися за рахунок коштів партії. Тобто, у фінансових звітах вказано, що на рахунок виборчого фонду кошти надходили з поточного рахунку партії. Це означає, що реальне походження коштів на виборчу кампанію ми дізнаємося частково у серпні (коли партії подадуть до НАЗК звіти за другий квартал 2019 року) та у листопаді (коли партії подадуть звіти за третій квартал, які включатимуть внески за липень).

  Загалом, з 568 мільйонів гривень, що надійшли на рахунки виборчих фондів, 544 мільйони, або 96% коштів, є коштами політичних партій, які були зібрані на поточні, а потім переведені на виборчі рахунки.

  Фрагмент звіту партії “Слуга народу”

  Таким чином, виборці дізнаються, за чий рахунок партії вели свою виборчу кампанію, вже після виборів, коли ця інформація у значній мірі втратить свою актуальність. Можемо констатувати, що таким чином знівельовано саму ідею подачі проміжних фінансових звітів.

  За обсягами витрат “Слуга народу” випередила “Радикальну партію”, хоча радикали і зібрали більше коштів. Сукупні витрати партій згідно із проміжними фінансовими звітами становлять 506 мільйонів гривень:

  1. “Слуга народу” – 96,9 млн
  2. “Радикальна партія Олега Ляшка” – 73 млн
  3. “Голос”- 71,6 млн
  4. Українська стратегія Гройсмана – 61,2 млн
  5. Опозиційний блок – 55 млн
  6. “Європейська Солідарність” – 47,2 млн
  7. “Батьківщина” – 35 млн
  8. “Громадянська позиція” – 21 млн
  9. “Сила і Честь” – 18,4 млн
  10. Об’єднання “Самопоміч” – 15,2 млн
  11. “Аграрна партія України” – 6,5 млн
  12. “Партія Шарія” – 2,1 млн
  13. ПП “Незалежність”- 2 млн
  14. Всеукраїнське об’єднання “Факел” – 1,6 млн
  15. ПП “Сила права” – 350 тис.
  16. “Соціальна справедливість” – 0 грн
  17. Партія зелених України – 0 грн

  Традиційно партії найбільше витрачають на рекламу у ЗМІ, насамперед на телебачення. На це витратили 411,5 мільйонів гривень, або 81% від загального обсягу витрат партій.

  Проміжний фінансовий звіт подала також “Опозиційна платформа – За життя”, однак відкрити їхній звіт з технічних причин поки що неможливо.

  Кінцевий термін подачі фінансових звітів – понеділок, 15 липня. Ці звіти повинні містити дані про надходження та витрати з рахунків виборчих фондів з моменту їх відкриття і до 10 липня включно. Повні фінансові звіти за весь період виборчої кампанії партії повинні подати в термін до 10 днів після виборів.

  Нагадаємо, що партії на цих виборах змагаються, також, і за отримання державного фінансування. Партії які отримають від 2% голосів виборців впродовж наступних 5 років отримуватимуть фінансову підтримку від держави. За розрахунками ЧЕСНО, у 2020 році на фінансування поточної діяльність партій буде виділено близько 600 мільйонів гривень. Партії які подолають 5% бар’єр окрім базового державного фінансування, отримають також повну компенсацію за ведення виборчої кампанії (офіційних витрат).

  Рух ЧЕСНО проаналізував першу десятку партії “Сила і честь” – туди пішли нардепи із “Самопомочі”, БПП і посадовці часів Януковича. Також зробили огляд перших десяток списків “Слуги народу“, “Європейської солідарності”, “Батьківщини“, “Української стратегії Гройсмана“, “Голосу” та “Опозиційної платформи – За життя“. Окрім того, вже вийшов аналіз другої десятки спискуОПЗЖ.

  Політична партія “Голос” уже відкликала кількох своїх кандидатів з мажоритарних округів після перевірки їх на доброчесність. Дещо менше 10 своїх кандидатів із списку виключила партія “Слуга народу”.

  Нагадаємо, 21 липня 2019 року відбудуться позачергові вибори до Верховної Ради України. Громадський рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у нардепи у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата чи кандидатки, а й перевірити його/її на доброчесність.

  (Visited 55 times, 1 visits today)
 • 180x150