Вічні революціонери

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Найбільше готові до протестів мешканці Західної України
  Як свідчить дослідження соціологічної групи "Рейтинг", 40% громадян України готові особисто відстоювати свої права та інтереси через участь в акціях протесту, 52% – не готові, ще 8% – не змогли відповісти на питання.

  Найвища готовність до протестів на Заході (51%), Півночі (45%) та Центрі (43%) України. Значна частина українців, готових вийти на акції протесту, також і на Сході (36%), Донбасі (33%) та Півдні (29%). Серед виборців найвища готовність до протестів серед прихильників "Свободи" та "Батьківщини", а також "Громадянської позиції" та "Фронту змін". Найменше готових бунтувати серед прихильників Партії регіонів.

  Варто зазначити, що найвища готовність до протестів спостерігається серед працюючих громадян, людей з середніми та вище середніх доходами, а також з вищою освітою. Це частіше чоловіки, ніж жінки. А за належністю до релігійної конфесії найбільше готові вийти на протести греко-католики та віряни УПЦ (КП), найменше – УПЦ (МП).

  Результати опитування показали, що політичні чи ідеологічні теми менше хвилюють громаду, ніж соціальна проблематика. Ключові чинники, які можуть спонукати українців вийти на вулицю для участі в акціях протесту, такі: зростання цін (38%), невиплата заробітної плати (32%), підвищення комунальних тарифів (29%) та масове скорочення робочих місць (26%).

  Дещо менше можуть мобілізувати громадян на протести підвищення пенсійного віку (18%), запровадження платної медицини (14%), збільшення витрат на утримання високопосадовців (13%).

  Політичні фактори поступаються мобілізаційним потенціалом: проти згортання демократії готові вийти на вулиці 9%, проти порушення політичних прав і свобод 8%, як і проти підвищення плати за навчання у вищих навчальних закладах (8%). Здача національних інтересів у відносинах з Росією може підняти на демонстрації 7% населення, скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель – 6%, політичні репресії проти опозиції – тільки 4%.

  Категорично не братимуть участі в акціях протесту 34% опитаних.

  Донбас залишається найбільш стриманим до протестів регіоном – майже половина опитаних за будь-яких дій влади не вийдуть на протести. Хоча й тут близько третини готові протестувати, найбільше у разі підвищення цін та комунальних тарифів, а також скорочення робочих місць і невиплати зарплати.

  Важливо зазначити, що половина опитаних із тих, які готові особисто відстоювати свої права акціями протесту, братимуть участь у них навіть у разі судової заборони. Таких найбільше на Заході України. Разом з тим 27% братимуть участь в акціях протесту лише після того, як влада їх офіційно дозволить.

  Відповідно, якщо найближчим часом у Києві знову збереться Майдан, 36% опитаних підтримають його, 47% – ні. 17% – не змогли визначитися з цього приводу. При цьому відносна більшість опитаних – 39% – вважають, що для того, аби новий Майдан був успішним, для його організації та керівництва потрібно залучати когось із політиків. 34% впевнені, що люди здатні організувати протести власними зусиллями і обійтись без політичних лідерів. Ще 27% – не змогли визначитися з відповіддю на це питання.

  Відносна більшість опитаних – 47% – з тих, які підтримують новий Майдан, вказали, що у разі, якщо вони стануть його безпосередніми учасниками, протестуватимуть стільки, скільки потрібно, аби поставлені вимоги були виконані. 5% опитаних заявили, що готові стояти близько місяця, 8% – тиждень, 20% – день або кілька днів.

  До теми

  Між зневагою і страхом

  Ставлення українців до влади недавно досліджувала й авторитетна соціологічна служба «GfK Ukraine», яка регулярно обраховує так званий індекс відчуження. Згідно з висновками соціологів, у березні цього року індекс відчуження українців склав 83 пункти, що означає, що більшість українців у віці понад 16 років не згодні, що влада рахується з їхніми правами та інтересами. Результати соціологічного опитування засвідчили, що головними емоціями, які влада викликає в українців, є роздратування, байдужість, презирство, ненависть і страх.

  У 32% опитаних нинішня українська влада викликає роздратування. Майже така сама частка респондентів (31,3%) байдуже ставиться до керівництва країни, тоді як 20,5% респондентів відчувають презирство. Одночасно, з ненавистю до влади ставляться 13,9% опитаних, зі страхом та занепокоєнням – 7,6%.

  Такі позитивні почуття у ставленні до української влади, як симпатія та повага, характерні лише для 3,9% та 4% респондентів відповідно. Лише трохи менше 9% опитаних ставляться до української влади зі співчуттям; 8,3% українців відчувають бажання допомогти.

  «Після року роботи нова влада викликає в більшості громадян лише негативні почуття. Депресивна суміш роздратування та апатії не сприяє економічному зростанню та загрожує політичною дестабілізацією», – коментує Гліб Вишлінський, заступник директора «GfK Ukraine».

   Галицький Кореспондент

  (Visited 34 times, 1 visits today)
 • 180x150