Лелеки повертаються до оновлених енергетиками гнізд

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Вважається, що 19 березня в Україну повертаються лелеки. Хоча насправді чорногузи можуть прилетіти і в перших числах березня, і навіть наприкінці квітня.

  Тож енергетики виглядають з вирію своїх улюблених птахів, стежачи за тим, як вони займатимуть свої гнізда. У першу чергу спеціалістів цікавитимуть лелечі домівки, які за час відсутності птахів вдалося перебудувати. За зиму 2012-13 років бригади філій ПАТ «Прикарпаттяобленерго» у різних населених пунктах області встановили більше 80 платформ, піднімаючи гнізда на опорах електроліній над проводами.

  Природоохоронна програма «Лелека» діє в енергокомпанії з 2011 року. Найбільше платформ за цей час встановили фахівці Галицького РЕМ (у м. Галич, смт. Більшівці, селах Сапогів, Бринь, Бовшів, Мартинів, Мартинів, Поплавники, с. Нараївка, с. Острів, с. Бринь, с. Крилос, с. Комарів, с. Різдвяни, с. Вікторів, с. Куропатники, с. Лани, с. Темерівці, с. Мединя), Лисецького РЕМ (у с. Ст.Кривотули, Тарновиця, Хом’яківка, Чорнолізці, Підлісся, Марківці, Красилівка, Березівка), Надвірнянського РЕМ ( у м. Надвірна, смт. Ланчин, селах Гаврилівка, Стримба, Добротів, Назавизів, Саджава, Перерісль, Красна), Рогатинського РЕМ (у селах Уїзд, Добринів, Підвиння, Дегова, Підбір’я, Долиняни, Добринів, Потік, Залип’я), Тлумацького РЕМ (у селах Яківка, Нижнів, Гавриляк, Гончарів, Бортники, Петрилів, Колінці, Драгасимів, Хотимир, Бортники, Жуків, Грушка).

  Цікаво, що самці білих лелек прилітають на місця гніздування першими. Самки повертаються дещо пізніше. Самець одразу починає лагодити і розширювати торішнє гніздо, а самка приєднується до нього. Змонтувавши платформу, енергетики завжди кладуть на її основу частину природного матеріалу з самого гнізда – так, щоб не світилася крізь гілля земля. Таку заготовку лелеки зазвичай визнають за свою оселю і щороку збільшують.

  Щоб бути впевненими у заселенні платформ, енергокомпанія почала залучати школярів. Діти разом з учителями спостерігають за лелеками рідного села – і тими, що гніздуються на опорах, і на деревах чи дахах. Цілі шкільні колективи працюють, виконуючи завдання освітньої програми «Лелека». Усю зібрану інформацію вони передають у Західноукраїнське орнітологічне товариство (м. Львів).

  За науковими даними, наші лелеки летять до 10 тисяч км на південь через Балкани, Босфорську протоку, Малу Азію, Близький Схід, вздовж Нілу на зимівлі у Східній і Південній Африці. Переліт триває до чотирьох місяців. За день птахи долають до 500 км, хоча в середньому – близько 200 км за добу. Повернення на батьківщину завжди є швидшим і займає близько 2 місяців (від Суецького каналу близько 2 тижнів). Отримувати більше інформації про міграцію допоможе і кільцювання пташенят білих лелек кольоровими мітками, у якому орнітологам щоліта вже кілька років поспіль сприяють енергетики у селі Блюдники Галицького району.

  А поки лелеки ще в дорозі, енергетики продовжують перебудовувати їхні домівки, щоб і птахів вберегти від ураження струмом, і надійність електропостачання споживачів підвищити. Також разом з партнерами з Галицького національного природного парку енергокомпанія насторожі, щоб рятувати від голодної смерті птахів, як це було торік, коли в сніговому полоні на Прикарпатті опинилися цілі зграї ослаблених далеким перельотом пернатих.

  Відділ інформаційної політики ПАТ «Прикарпаттяобленерго»

   

  (Visited 96 times, 1 visits today)
 • 180x150