Як зникають садочки в Івано-Франківську

 • 180x150
 • Опубліковано:

  У Франківську взялися за відновлення будинку по вулиці Січових Стрільців, 76б. Колись тут був дитячий садок «Дюймовочка», потім будівлю закинули. Нині її швидко відбудовують. Для дітей стараються? Ні. Замість двоповерхового садочка маємо три поверхи елітних квартир, з мансардами на четвертому. Чому «вбили» садок, якщо їх і так не вистачає?

  Позаду колишнього садочка – 12-поверхівка. Колись там був великий фруктовий сад…

  На будові кипить робота

  До «Репортера» звернулася Оксана Семеген, мешканка будинку №76В на Січових Стрільців. Питає, як сталося, що в колишньому садочку нині продають квартири?

  «Ми дивувалися, що будують швидкими темпами. А робітники в один голос твердили, що це таки буде садок, – каже пані Оксана. – Стару будівлю не зносили. Навіть зовнішньо будинок не виглядає на житловий».

  Будівництво у розпалі. Бачимо в’їзд у гаражі, об’єкт під охороною, навіть відеоспостереження є. Високий паркан. Не встигли знайти вхід, як підійшли ще жінка та двоє чоловіків. З розмови ясно, що пані йде оглядати квартиру, а чоловіки говорять своє «ну, купи». Нам по дорозі: жінка хоче жити саме в будинку №76Б. Йдемо вузенькою дорогою. На будові кипить робота.

  Робітники і поговорити встигають, і працюють дуже жваво

  Поки жіночка оглядає квартиру, чекаємо тутешнє начальство. А біля входу стоїть чоловік.

  «Головний показує клієнтам квартири. Про цей будинок я не буду говорити, це конфіденційна інформація. Ми взагалі коментарів не даємо», – відрізав і пішов.

  А от робітники балакучі, кажуть, дивитися квартири люди приходять часто, хоч і криза в країні. Уже за кілька хвилин вийшов ще один чоловік, виконроб, називає себе Ігорем.

  «Я не буду говорити, – каже, не дивлячись в очі. – Це вже документація! Тут усі знають, що це був садочок, але ніхто не скаржився. Будівля була дуже занедбана, тому взялися за реконструкцію».

  На вулиці зустріли двох жінок, мешкають навпроти – у будинку №78Б, імен просять не називати. Кажуть, біля садочка, де тепер 12-поверхівка, раніше був великий сад, то всі дерева вирізали.

  Колишній дитячий садок “Дюймовочка” (зліва) у березні 2012 року. Фото: Андрій Гураль, Panoramio.

  «Після того, як садочок закрили, він довго був закинутим, – розповідає одна з жінок. – Тут були хіба наркомани й безхатченки. Коли почали будівництво, нам казали, що то відновлюють садочок. Але коли добудували третій поверх, ми зрозуміли – садочка не буде».

  Жінки скаржаться, що багато людей заселились у 12-поверховий будинок №76В, але є проблема – нема дороги. Автівкам розминутись важко.

  «Якщо в 76Б заселяться ще люди, де залишатимуть авто? – питає інша сусідка будови. – А там квартири дорогі, тож і машин прибуде. А дороги нема, метрів зо три – то хіба для пішоходів».

  Жінки в один голос звинувачують у зникненні садочка колишнього головного архітектора Івано-Франківська Ігоря Гаркота. Мовляв, то все він…

  Ніхто й не обіцяв

  А от на думку Романа Тимківа, директора відомого в місті ТзОВ «Екстім», у перетворенні садочка на житло винна нинішня міська влада.

  «Ми пропонували, щоб місто викупило будівлю за 12 млн. грн., враховуючи ремонти, – говорить Тимків. – У 2010 році ми зверталися до Марцінківа, який був тоді секретарем міськради, до Онуфріїва, голови фракції «Свобода», заступника мера Фітеля, начальника міського управління освіти Вереса».

  Роман Тимків, каже, досі зберігає копії цих листів.

  «Влада відмовилась і купила вдвічі дорожчий об’єкт на Вовчинецький, – стверджує директор «Екстіму». – Лише на ремонт пішло 18 млн.! А мені вони навіть відповіді не дали, чому не купили мою будівлю».

  За словами Тимківа, тут був садочок шкірфірми, закрили його ще у 1991 році. А «Екстім» викупив територію у 2006-му. Відновлювати споруду почали два роки тому, говорить забудовник, і ніхто нікому не обіцяв, що то буде садок.

  «Інформація про продаж квартир у будинку №76Б є в інтернеті уже два роки, – продовжує він. – Там усі квартири вже продані».

  Поїзд їде…

  Трохи паперів. У жовтні 2002 року було рішення виконкому про дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт ВАТ «Івано-Франківська ПМК-118» для будівництва багатоквартирних житлових будинків на території відомчого дитячого садка «Дюймовочка» на вулиці Січових Стрільців, 76б. У червні 2003 року попередній дозвіл втратив чинність через невиготовлення проектної документації у визначений термін. У вересні 2005-го ТзОВ «Турбота» взялося за реконструкцію будівлі під готель. У січні 2006 року виконком вніс зміни у попереднє рішення – та ж «Турбота» вирішує будувати ще й житло на місці колишнього садка. Держархбудконтроль і виконком дали дозволи, відновлення почалось у 2006 році. Саме тоді Тимків купив територію і почав продавати квартири.

  Але головна проблема мешканців Січових Стрільців – куди дівати дітей, адже поблизу садків немає. На їхню думку, забудовник спеціально не афішував, що це буде житло, аби уникнути розголосу та конфлікту з громадою: мовляв, нехай чекають на садочок, а ми збудуємо, що нам треба.

  «Жодним словом у жодному з тих рішень не було сказано, що це буде садочок, – говорить головний архітектор міста Володимир Гайдар. – Все тягнеться ще з далекого 2002 року, і все не на користь дитячому садочку. У Пасічній, наприклад, також є садок, який розпродали по частинах. А от залізниця мала відомчий садочок на Хоткевича, який хотіли перебудувати під житло для залізничників. Але місту вдалось відвоювати будівлю, зараз там починають реконструкцію. А на Січових Стрільців об’єкт здали в експлуатацію, власники вже мають квартири, які ніхто нікому не віддасть. Ми зараз повоюємо, хтось із депутатів покричить, що з садочка зробили хату. Але це порожнє переливання. Поїзд поїхав».

  Заступник міського голови Михайло Верес підтверджує, що Тимків пропонував купити в нього це приміщення.

  «Ми не прийняли цю пропозицію, бо територія колишнього садка вже була забудована, – каже він. – Йдеться про 12-поверхівку, де раніше був сад. Тимків забудував прилеглу територію. А за санітарними нормами на одну дитину має бути 40 м2. Тому місто й втратило цей садочок».

  Отже, втратили. А вам не здається, що так скоро у Франківську будуть самі новобудови – без доріг, садочків, іншої інфраструктури? Хто винен? Всі.

  (Visited 59 times, 1 visits today)
 • 180x150