У фронтовій зоні патріоти-стоматологи безплатно лікують військових

 • 180x150
 • Опубліковано:

   За 25 км від Донецька розташований базовий табір стоматологів-патріотів «ТриЗуб дентал», які надають високоякісну стоматологічну допомогу українським військовим, що воюють проти російського агресора. За 10 місяців лікарі-волонтери цього унікального проекту надали стоматологічні послуги більше п’яти тисячам військового й цивільного люду України. Безплатно. Такого формату ледь не всього спектру стоматологічних послуг серед військових і цивільного населення в часі війни наразі сучасна українська стоматологія ще не знала. "Галичина" поспілкувалася із легендою волонтерства — засновником, керівником, менеджером і «мозком» «ТриЗуб дентал» Ігорем Ященком.

  Який сегмент фронтової зони покриває «ТриЗуб дентал»?

  — До нас привозять наших хлопців із зони радіусом у 80 кілометрів, приблизно по 40 км в обидва боки від Карлівки. Додайте сюди ще розташування українських військ вглибину їм підконтрольної території. Тобто маємо доволі великий сектор покриття фронтової лінії.
  Як починали і як планували наступну свою діяльність, зокрема, працю лікарів?

  — Починалося все зі створення в Запоріжжі при військовому госпіталі сучасного стоматологічного кабінету, який ми належно облаштували. Прийшли високі чини і поважні гості, познімкувалися, відзвітувалися.

  Приходжу через три місяці і запитую, скільки людей полікували. Виявилося —жодного… Тоді я зрозумів, що потрібно самому міняти ситуацію, особливо коли до мене стало приходити все більше замовлень на знеболювальні препарати. Спершу дістали одну машину, потім організували цю стоматологічну базу, де ми зараз знаходимося. Коли поглянули на охоплювану нами територію, то, зрозуміло, що нам захотілося оперативної результативності. Тобто прийшов, зробив справу, побачив результат і пішов. Що я собі й планував. Але побачив, що є нюанси. Бійців, що потребували стоматологічного лікування, дуже багато. З другого боку, лікування навіть одного бійця може забирати декілька і більше днів, плюс можливі ускладнення, переохолодження й низка інших супутніх факторів. Тому ми обрали такий оптимальний варіант: цей стаціонар — наш базовий табір. Відповідно до вимог і запитів українських військових частин, які до нас надходять від їхніх начмедів, вже прикидаємо, яка кількість лікарів нам необхідна, хто, куди і на який час має їхати. Наприклад, сьогодні маємо замовлення в Авдіївку, хоч тепер там доволі гаряче. Тоді приїжджаємо бригадою на місце їх дислокації на два—три тижні, полікували, кому вкрай необхідно — тих протезуємо. Нас стримує тільки час і фінансові можливості.

  В який спосіб відбувається ротація лікарів?

  — Відповідно до поточних і стратегічних потреб. На відміну від традиційного уявлення про стоматологічну поліклініку, «ТриЗуб дентал» не має постійного штату лікарів. Ми знайшли найбільш відповідну й оптимальну для наших умов ротаційну схему: кожного тижня заїжджають нові лікарі. Оскільки понад 90% стоматологів, які приїжджають, мають професійні справи, що пов’язані з клієнтурою, та інші важливі потреби приватного характеру. На тиждень ще можна залишитись, а на більший термін вже проблематично. Коли в мене багато лікарів, то я розширюю свій проект, якщо в мене їх немає, то певні стоматологічні точки на певний час зупиняють працю й зосереджуємось на тих місцях, де наша праця найбільш ефективна. Загалом в нашій справі задіяно понад 50 стоматологів зі всієї України. Добре представлені Дніпропетровськ, івано-Франківськ, Тернопіль, Донецьк, центральна Україна. Єдині області, які не представлені в нашому проекті, — Харків та Одеса, зі Львова був тільки один.


  Бачу, що лікарі «ТриЗуба» використовують ультрасучасні композитні матеріали і ліки. Всі знаємо, що сучасна стоматологія — це дороге задоволення. Отож: звідки і як це все дістаєте?

  — Наші воїни потребують не просто будь-якої, а доброї стоматологічної допомоги. Більше того, з самого початку ми поставили собі за мету надавати бійцям класні стоматологічні послуги на рівні європейських стандартів. Наш стандарт — сучасна приватна клініка. Ми укомплектовані відповідними матеріалами, сучасним обладнанням й інструментарієм, з другого боку, використовуємо низку технологічних розробок і методів лікування, які є прийнятними для сучасних приватних кабінетів, про які в більшості державних поліклінік лишень мріють. Бо лікарі, які сюди приїжджають, мають працювати зі звичними для них технологіями. Від самого початку, з першого дня ми перейнялися цією ідеєю, так сталося, і так триває до цього часу. Щодо «діставання», то в мене великий досвід торговельного менеджерства в галузі стоматологічного обладнання і розхідних матеріалів. і ще більша кількість лікарів-друзів, які мені довіряють… Стоматологи не бідні люди, і серед них — багато патріотів. Потрібно було тільки їх розхитати і розкрити їм реальний стан речей у військовій стоматології. Хоч тепер можна побачити в ній і позитивні зрушення.

  Потрібно мати певну харизму, щоб зібрати людей і запустити проект, який би якісно працював в умовах війни. В минулому ви мали досвід організації подібних до цих масштабних проектів?

  — Ні. То так Бог мені дав. В минулому я служив капітаном на Далекому Сході, звідки повернувся в рідну Україну, коли розпався Союз. Пішов у запас. Тому як колишньому офіцерові мені легко порозумітись з військовими і знайти з ними спільну мову. Останні років п’ятнадцять працював у стоматологічному бізнесі й добре знаю цей ринок: я створював стоматологічні кабінети «під ключ» на замовлення стоматологів. За цей період напрацювались певні зв‘язки й зав’язались з ними дружні стосунки. Єдине, що стримувало: переступити бар’єр вразливості. До цього часу звертались лікарі до мене за знижками, за кредитуванням, розтермінуванням виплат і таке інше, а тепер я до них мав іти, і все, що в минулому надавав їм, тепер в них мав просити сам, причому за «дякую». Отож прийшов я до цих людей й кажу приблизно таке: «Хлопці, я багато років вам допомагав, а тепер прошу допомогти навіть не мені, а нашим воякам, я тільки менеджер. Я вам надаю унікальну можливість своїми руками лікувати наших бійців-героїв». Мене почули. Коли лікар сам приїжджає до бійців і починає спілкуватися з ними — то зовсім інший вимір переосмислення власного життя. В такий спосіб лікар входить не тільки в фронтову зону, а й фактично стає частиною військового товариства. А добре товариство добрих людей не відпускає! Тому для мене зовсім не дивно, що багато лікарів, які на свій страх і ризик поїхали сюди вперше, відтак настільки прикипають до цього проекту, що вже без нього — ніяк. Бо їдуть не до ігоря, їдуть вояків наших лікувати.

  А фінансовий бік справи залежить від доброчинців-філантропів, волонтерів, фірм, які торгують медичними препаратами, і від доброти лікарів, котрі приїжджають попрацювати в «ТриЗуб дентал», який став уже народним брендом?

  — Звісно що так. Я припускаю, що понад 20% відсотків стоматологів України про наш проект знають і в той чи інший спосіб до нього долучаються та допомагають. Тому хочу згадати тут другий, і також добрий, бік нашої праці. Ми полікували, видалили понищені зуби — потрібно протезувати. Тоді даємо направлення бійцеві за місцем його відпустки чи ротації, наприклад, в Кам’янець-Подільський, де є лікар, який підтримує наш проект. Звісно, це також і моя відповідальність, бо всі знають, що не всі однаково на фронті служать й викладаються, тому відбираємо найбільш достойних воїнів.

  Безплатний формат ледь не всього спектра стоматологічних послуг серед військових і цивільного населення в часі війни — наразі сучасна українська стоматологія подібного до цього ще не знала. В чому секрет його успішності і що рухає людьми, які беруть в ньому участь? Що гальмує проект?

  — Здається, що не було. Секрету немає, а успішність будь-якого проекту залежить від підтримки його людьми. Вони бачать результат — все просто, прозоро і чесно. Держава на сьогодні не може людям дати ні першого, ні другого, ні третього. Тому громадяни більш мотивовані підтримувати чесні проекти, які приносять реальні результати, ніж віртуальні навіювання на кшталт: «Люди, поможіть армії». Коли ж поглянемо згори на сучасну військову стоматологію, то вона залишилася на рівні військових інструкцій і медичних технологій 50—60-х років минулого століття, коли її придумали. Ця структура була розрахована на 18-літніх хлопців, які після школи приходили в армію з полікованими зубами. Тепер стара система зруйнована і не працює, військова стоматологія розрахована на стандарти середини минулого століття, додамо сюди 40-річних і 50-літніх, які сьогодні прийшли в армію… Зрозуміло, що як волонтери ми не можемо впливати на державні підходи чи радше на їх відсутність в цій справі, хоч і намагались не раз. Наприклад, щоби зробити обов’язковою санацію допризовників. Допоки цього не буде зроблено, всі наші потуги — це постріли з гармати по горобцях. Перший крок, який має бути зроблений: людина, яка приходить в армію, має бути грунтовно пролікована і фізично здорова. А військова медицина має швидко зреагувати на окремі випадки захворювання, але аж ніяк не на хронічні захворювання. Адже коли в кожного бійця — «букет» хронічних захворювань, то військова медицина безсила. Більше того, вона не має ні відповідного штату, ні медикаментів. Вся медслужба в армії налаштована таким чином: пораненого евакуювали, вивезли із зони бойових дій, стабілізували стан і відправили доліковуватись. і все. На жаль, військова машина пробуксовує, бо не відповідає потребам сучасності.

  Ви ознайомлені з досвідом провідних армій світу в стоматології. Що відрізняє їх від нашої армії?

  — Ми цікавилися їхніми підходами. Кожна армія побудова на висококласних фахівцях, які служать на контрактній основі. По-друге, вони отримують дуже вагому зарплатню і потужний пакет соціальних гарантій та бонусів. Фінансовий бік справи важливий і під іншим оглядом. В нашій країні майже всі знають, скільки коштує ракета, снаряд, патрон, але ніхто не рахував, скільки коштує життя українського бійцяѕ На жаль, воно нічого не коштує. Ті одноразові виплати за поранення — то курам на сміх. Натомість життя вояка в Америці чи в Німеччині коштує в тисячі разів дорожче за будь-який снаряд, тому цивілізовані держави зацікавлені передусім зекономити гроші своїх платників податків. В іншому разі легковаження здоров’ям військового обернеться для них судовими позовами і мільйонними виплатами військовому чи його родині.

  Розкажіть коротко, що встиг зробити «ТриЗуб дентал» за неповний рік?

  — Окрім базового табору, де ведуть прийом лікарі-стоматологи, у військових підрозділах працюють три автомобілі швидкої стоматологічної допомоги: волонтерські пересувні стоматкабінети «ТриЗуб», «ТриЗуб-2» і «Крокодил». Для 79-ї бригади ВДВ переобладнано військовий автомобіль ГАЗ-66 на пересувний стоматкабінет, який був переданий штатним військовим стоматологам і працює за призначенням. Було обладнано і введено в дію 2 стаціонарні стоматкабінети безпосередньо у місцях розташування військових частин 81-ї ОДШБр і 55 ОАБр і передано їм медичне обладнання. Зроблено реконструкцію та переоснащення сучасним стоматобладнанням кабінету у військовому шпиталі Запоріжжя, де проведено понад 20 складних хірургічних операцій та імплантацій військовослужбовцям із зони АТО. Постійно допомагаємо штатним військовим стоматологам у зоні АТО обладнанням та розхідними матеріалами: 53-й ОМБр (мобільна стоматустановка), 28-й ОГМБр (мобільна стоматустановка), 14-й ОМБр, 66-му госпіталю (2 стоматустановки), стаціонарний та пересувний кабінети — 25-й ОДШБр. Організуємо й надаємо необхідну безплатну стоматологічну допомогу військовослужбовцям на базі клінік і кабінетів у Запоріжжі з відкомандируванням їх із зони АТО, в т. ч. складну хірургію та імплантацію.
  Так само організовуємо реабілітацію воїнів під час відпусток та після демобілізації в містах їх постійного проживання.

  Що ви хотіли б сказати на завершення?

  — За добрим старим волонтерським звичаєм подаю координати тим, хто не байдужий і хоче допомагати: заявки на участь в проектах як лікаря-стоматолога надсилати на електронну пошту: trizubdental@ukr.net, або у «Фейсбуці» — Подгорная Елеонора; склад для матеріально-технічної допомоги: м. Запоріжжя, пр-т Леніна, 95, тел.: (050) 454-29-25, «Нова пошта»: 5-й склад (до 30 кг), 1-й склад (більше 30 кг); номер картки для фінансової допомоги (грн.): 5168 7423 4325 9481.
  І пам’ятайте: якщо ваш внесок дозволить врятувати хоча б одне життя, зберегти здоров’я хоча б одній людині, наблизити кінець цієї жахливої війни хоча б на одну хвилину — то це вже багато чого варте! Наша сила — в єдності!

   

  * * *
  Три штрихи до портрета Ігоря Ященка. Група «Шлях єднання» на чолі з капеланом «Залізняком» о. Мединським приїхала до нього під вечір. При вході в приміщення двоповерхового стоматологічного будиночка відвідувачам зразу ж пропонують одягти бахили — це необхідність, яку не обговорюють. Зайшли в передпокій, і зразу ж погляд зупинився на портреті полеглого героя з Прикарпаття «Баті» — Григорія Семанишина-«Семена», світлу пам’ять про якого тут бережуть. Знайомимося з представником офіцерів-відставників «Оскаром», який забезпечував паливом — «бо нема» — нову військову бригаду ЗСУ, вона нещодавно зайшла на бойові позиції. Він прийшов до ігоря вирішити низку поточних моментів. Щойно вийшов, як на сходах зустріли начальника медичної роти цієї ж бригади, який прийшов за порадою, як зменшити його підрозділові оплату за електроенергію. З’ясувалося, що українська армія в його особі має заплатити ДТЕК (власник Рінат Ахметов) по 1 грн. 40 коп. за кіловат електроенергії. Ми подумали, що в такий спосіб наша армія інвестує кошти у власного виробника, але найбільше всіх покоробило те, що головний офіс «енергетиків» розташований в Донецьку. По задоволеному обличчю начмеда зрозуміли, що ігор вирішив і його питання. Ще через півгодини до ігоря влетіли два волонтери, один з яких — легендарний «Гном» (розбудовує медичний корпус «Правого сектору»), за дистильованою водою і медикаментами. Вони терміново виїхали забрати двох «трьохсотих» (важкопоранених) українських вояків з району Авдіївки. Взаємовиручка на передовій — як молитва «Отче наш» на Службі Божій: без неї — ніяк. Але три події в короткім часі свідчать як про системність роботи механізму волонтерства на передовій, так і про непересічну роль у ньому постаті Ященка. Втім, не лише ми так думаємо і вже не кажемо про тисячі наших полікованих бійців.

  А капеланській групі було особливо приємно розділити радість Святої Літургії з жертовними патріотами «ТриЗуба»: Ігорем Ященком, стоматологами Оленою Єфімовою, Олексієм Суддею, Світланою Лисенко та Назаром Микуцьким, яку всі відмолили на одному подиху. Як і почути зворушливе слово підтримки й віри у перемогу нашого народу отця-капелана. Хоч наболілі жалі про долі вояків і майбутнє країни не давали спокою ні гостям, ні господарям, та загалом панувало незабутнє відчуття, що ти перебуваєш між рідними за духом людьми в себе вдома.

  Автор: Роман Івасів

  (Visited 47 times, 1 visits today)
 • 180x150