150-річчя від дня народження Михайла Грушевського відзначили на Верховинщині

 • 180x150
 • Опубліковано:

  У селі Криворівня Верховинського району у музеї-садибі Михайла Грушевського відбулися урочистості з нагоди відзначення 150- річниці від дня народження першого Президента України. На відзначення поважної дати завітали представники районної влади, дослідники життя та громадської діяльності політика, учні місцевої школи.

  Присутні вшанували пам’ять Михайла Грушевського поминальною панахидою, поділилися власними вивченнями історії перебування Михайла Грушевського на Прикарпатті, розповіли про значущість його постаті у державотворчих процесах.

  Особливу увагу вивченню криворівнянського періоду життя Михайла Грушевського приділив місцевий науковець Іван Зеленчук. Під час урочистостей дослідник, зокрема, розповів, що вперше на Верховинщину у присілок Грушівка М. Грушевський прибув у 1902 року.

  «Приїхавши у Криворівню, Михайло Грушевський зупинився у старшого церковного брата місцевого храму, неподалік теперішнього музею Івана Франка, – повідомив Іван Зеленчук. – Згодом політик викупив землю у сина місцевого землевласника та переїхав туди із дружиною та донькою. Проживали Грушевські у Криворівні до 1914 року, по кілька місяців на рік».

  У ті часи Михайло Грушевський працював над написанням десятитомника «Історія України-Русі». У Криворівні, за словами дослідника, йому вдалося написати два томи – сьомий і восьмий.

  «Присілок Грушівка має унікальне природне розташування: його оточують високі гірські хребти, а поруч протікає річка. Михайло Грушевський обійшов усі ці місця, любив багато подорожувати та завжди брав із собою учнів і друзів», – йшлося у спогадах, якими поділився Іван Зеленчук.

  У 1918 році віллу, на якій жили Грушевські, було спалено, як і багато інших найбільших будівель у селі.

  Сьогодні у музеї М. Грушевського, якому вже 13 років, відбуваються виставки, експонуються роботи історика. Чільне місце займає й унікальне крісло-гойдалка вченого, яке для музею подарували місцеві жителі. Щорічного у музеї багато відвідувачів, які займаються дослідженням життя та діяльності Михайла Грушевського. Тож керівники закладу сподіваються, що музей-садиба матиме загальнонаціональне визнання.

  Принагідно додамо, що з нагоди урочистостей заступник начальника управління культури, національностей та релігій ОДА Мирослава Корнелюк передала музею книги, видані за сприяння облдержадміністрації. А це – «Путівник по місцях перебування й увічнення пам’яті Івана Франка на Прикарпатті» та «Іван Франко. Нариси».

   

  (Visited 59 times, 1 visits today)
 • 180x150