Суд поставив хрест на церкві, але священнослужителі і прихожани не погоджуються з рішенням феміди

 • 180x150
 • Опубліковано:

  2 листопада Львівський апеляційний господарський суд задовольнив апеляційну скаргу виконавчого комітету Івано-Фран¬ківської міської ради щодо розірвання договору оренди нежитлових приміщень з Івано-Франківською єпархією УПЦ МП. Рішення вступило в силу з моменту проголошення. Тож міська влада пропонує церкві у 20-денний термін звільнити приміщення на вул. Чорновола, 6, де планує відновити дитсадок. Але священнослужителі і прихожани Спасо-Преображенського храму не погоджуються з таким рішенням феміди. Юридичний відділ єпархії підготував касаційну скаргу і направив відповідні звернення у міжнародні правозахисні організації та до помісних православних церков, з якими УПЦ перебуває у канонічному єднанні. А всіх вірян священики закликали посилити свої молитви за Спасо-Преображенський храм, пише "Західний кур’єр".

  Мали піти, але не хочуть

  Міська влада Івано-Франківська уже тривалий час намагається повернути кілька приміщень на початку вулиці Чорновола, у яких колись функціонував дитячий садочок. Чиновники наголошують, що для цього є всі законні підстави, а церква порушувала умови договорів оренди. Зокрема, у передбачені терміни не застрахувала орендовані приміщення і не уклала у встановленому порядку договору оренди частини закріпленої за ними земельної ділянки.

  Першу спробу повернути ці приміщення для відновлення там дитсадка зробив ще попередній міський голова Віктор Анушкевичус. Однак служителі церкви відмовилися їх покидати, а В. Анушкевичусу, за його словами, навіть погрожували анафемою.

  Наприкінці минулого року новообрана міська рада сьомого скликання на своєму другому засіданні внесла зміни до схеми розташування культових споруд, виключивши з неї церкву на вул. Чорновола, 6. Тоді ж міський голова Руслан Марцінків доручив про¬фільним управлінням міськвиконкому ще раз опрацювати питання про повернення цього приміщення колишнього дитсадка.

  «Наскільки я знаю, після спорудження церкви на вулиці Довженка Московський патріархат мав звідти піти, але не хоче», – наголосив він.

  В результаті, зважаючи на те, що орендар не виконував умов договору оренди, міськвиконком звернувся з позовом про його розірвання до суду, який 2 листопада цей позов задовольнив.

  Історія з «бородою»

  Директор департаменту комунальних ресурсів Ігор Гриненько наголошує, що судове рішення вступило в силу з моменту ухвалення і жодних правових підстав для подальшого перебування у цих приміщеннях церковних структур наразі немає, а колишній орендатор має їх звільнити впродовж 20 днів. Водночас він зазначив, що питання оренди цих приміщень і їхнього повернення містові, як кажуть, «з бородою» і має довгу історію. Вона виявилася досить цікавою та заплутаною. А не виселяти церкву з орендованих приміщень міську владу свого часу просив навіть Голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського па¬тріархату митрополит Смоленський і Калінінградський. Але про все за порядком.

  У 1990 році міськвиконком ухвалив рішення про передачу в безоплатне користування УПЦ приміщень на вул. Пушкіна, 6, 6 А, 6 Б на період будівництва власної культової споруди, але не більше, ніж на три роки. У 1993 році міськвиконком надає дозвіл на будівництво храму та канцелярії єпархіального управління УПЦ на вул. Довженка. Рішенням від 26.08 1997 року приміщення на Чорновола, 6, 6 А та 6 Б надані єпархіальному управлінню УПЦ КП в безоплатне користування для духовної семінарії на період будівництва власного приміщення, але не більше, ніж на п’ять років. А у 1998 році ці ж приміщення місто надає в оренду уже для культових потреб і канцелярії терміном на один рік.

  Щоб не закладати довгобуд

  І. Гриненько наголошує, що згадані приміщення завжди надавалися в оренду церкві тимчасово. А на початку 2000-х єпархіальне управління УПЦ звернулося до мерії з клопотанням про їхню передачу у власність з правом проектування будівництва храму та приміщень для церковно-приходської школи. Але міськвиконком у цьому відмовив в зв’язку з тим, що релігійній громаді УПЦ Івано-Франківська рішенням міськвиконкому від 14. 05. 93 уже надано дозвіл на будівництво храму і канцелярії єпархіального управління УПЦ за адресою вул. Довженка, 6.

  «У липні 1997 року на вул. Довженка, 6 було освячене нове приміщення, яке за загальною площею більше, ніж те, яке релігійна громада використовувала для культових потреб до цього часу, а також закладено фундамент храму. На даний час будівництво храму «заморожене» в зв’язку з відсутністю коштів у релігійної громади. Щоб не закладати ще один «довгобуд» в центрі міста, виконавчий комітет міської ради вважає за недоцільне передавати у власність релігійній громаді УПЦ даних приміщень для будівництва нового храму та приміщень церковно-приходської школи до закінчення будівельних робіт на вул. Довженка, 6», – йшлося у відповіді за підписом першого заступника міського голови Богдана Ониськіва.

  Стурбованість російського митрополита

  Ще один договір оренди згаданих приміщень на Чорновола датується груднем 2006 року. У ньому зазначено, що він вступає в силу з моменту реєстрації і діє до початку будівництва нового будинку за адресою вул. Чорновола, 6, 6 А, 6 Б. А наприкінці травня 2007 року міськвиконком надає дозвіл управлінню капітального будівництва на проведення проектно-пошукових робіт для будівництва там реабілітаційного центру для дітей з вадами руху з влаштуванням скверу.

  На початку червня на це рішення відреагував навіть Голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату митрополит Смоленський і Калінінградський. У своєму листі на ім’я міського голови Віктора Анушкевичуса він «поділився стурбованістю» у зв’язку з ситуацією, що склалась довкола Преображенського приходу Української православної церкви у м. Івано-Франківську, і звернув увагу на те, що «після того, як у 90 роки минулого століття в Української Православної Церкви були відібрані всі її храми в Івано-Франківській області, Преображенський молитовний дім до останнього часу був єдиним місцем у місті, де громада УПЦ могла звершувати богослужіння». А запропонований приходу варіант з переходом до церкви Різдва Христового, яка споруджується за адресою вул. Довженка, 2, не виглядає прийнятним, бо, по-перше, будівництво ще далеке до завершення, а, по-друге, при цьому храмі у 2003 році зареєстрована інша громада УПЦ, – йдеться в листі.

  «Таким чином згадане рішення Івано-Франківської міської ради фактично позбавляє Преображенський прихід можливості звершувати богослужіння, тим самим порушуючи право його членів на вільне волевиявлення своїх релігійних потреб», – констатує Голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату митрополит Смоленський і Калінінградський, наголошуючи, що «це рішення ставить УПЦ в нерівне становище у порівнянні з іншими традиційними релігійними конфесіями Івано-Франківська, які володіють достатньою кількістю храмових приміщень для своєї діяльності».

  Натомість у відповіді митрополиту Смоленському і Калінінградському за підписом першого заступника міського голови Володимира Швадчака наголошується: «Вважаємо, що рішення виконавчого ко¬мітету міської ради щодо будівництва реабілітаційного центру для дітей з вадами руху буде схвалене віруючими Української Православної Церкви». У ній також зазначається, що «розміри земельної ділянки, наданої на вул. Довженка, достатні для будівництва всіх будівель для потреб єпархії – храму, приміщень єпархії, недільної школи та притулку для дітей-сиріт.

  «Розумний» дитсадок

  Що ж буде на вул. Чорновола, 6, якщо міська влада за рішенням суду все-таки зможе виселити звідтіля церкву? Будинок, реабілітаційний центр чи дитячий садочок? З цим питанням ми звернулися до директора міського департаменту освіти і науки Ігоря Смаля. Він повідомив, що, відповідно до коректури генерального плану Івано-Франківська від 2000 року, на вул. Чорновола, 6 передбачений дитсадок. За його словами, департамент навіть уже встиг зареєструвати декларацію про початок бу¬дівельних робіт, адже земельна ділянка перебуває у його власності.

  Як розповів І. Смаль, потреби у будівництві дитячого реабілітайного центру наразі нема, бо є два існуючі корпуси на вул. Хоткевича і Військових ветеранів. Натомість у центральній частині міста гостро відчувається нестача місць у існуючих дошкільних навчальних закладах. Тому там планують звести двоповерхову будівлю дитсадка площею понад тисячу квадратних метрів на півсотні місць. Проектні роботи, за його словами, очевидно, розпочнуться уже наступного року. На переконання директора освіт¬нього департаменту, це має бути споруда, спроектована і зведена за принципом так званого розумного будинку, із застосуванням всіх сучасних матеріалів та енергоощадних технологій, з автономною котельнею на альтернативному паливі. Планується, що у новому дитсадку буде три групи – одна ясельна і дві дошкільні.

  Іван Гірак

   

  (Visited 23 times, 1 visits today)
 • 180x150