З 27 вересня в Україні порушників правил паркування почали нещадно карати

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Документ впроваджує фотовідеофіксацію порушень ПДР та паркування, а також інструментарій захисту прав водіїв та власників автомобілів.

  Про це в статті для “Економічної правди” пише співавтор закону Павло Фролов.

  Цей закон поки що запрацював не повною мірою, бо на практиці необхідно реалізувати ще низку заходів. За півроку після ухвалення документа зробити все ще не встигли. Серед причин – зокрема, ще не внесені зміни до інших нормативних актів. Також фінансування з держбюджету на реалізацію закону стало можливим лише відсьогодні.

  НОВІ ШТРАФИ
  Повідомлення в ЗМІ про підвищення штрафів у 20 разів є фейком. Єдина зміна стосується штрафу за порушення правил паркування. Усі інші штрафи за порушення правил дорожнього руху від 27 вересня лишаються без змін.

  Штраф за неоплату паркування відтепер не буде прив’язаний до неоподатковуваного мінімуму, а рахуватиметься у 20-кратному розмірі від вартості однієї години користування тим паркувальним майданчиком, на якому перебуває “автомобіль-порушник”.

  Тож фактично штрафи у Києві насправді знизяться від 136-204 грн до 100-200 грн за одне порушення, а під час фотофіксації порушень діятиме 50% знижка при оплаті у 10-денний строк.

  “ЛИСТИ ЩАСТЯ”
  МВС буде вести Реєстр адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху, куди надходитимуть матеріали фотовідеофіксації. Притягнення до відповідальності власника авто неможливе без створення цього реєстру. Так само ще необхідно врегулювати правові аспекти його роботи та здійснити організаційно-технічні заходи щодо фіксації правопорушень в автоматичному режимі та в режимі фотозйомки (відеозапису). За найоптимістичними розрахунками, перші “листи щастя” можуть надійти на адреси порушників не раніше початку 2019 року.

  До появи “листів щастя” інспектори з паркування зможуть штрафувати лише за неоплату паркування і лише водіїв-порушників шляхом перевірки посвідчення водія та винесення відповідної постанови на місці правопорушення.

  ВИПАДКИ, КОЛИ ЗА АВТО ПРИЇДЕ ЕВАКУАТОР
  Під час евакуації автомобілів обов’язкова фотовідеофіксація. Крім поліцейських, право евакуювати транспортні засоби отримають інспектори з паркування. Але реалізувати це право на практиці інспектори зможуть лише після початку функціонування Реєстру адмінправопорушень МВС.

  За українським законодавством, евакуація є заходом забезпечення провадження у справі, а не видом стягнення.

  Для унеможливлення корупційних ризиків, що виникають під час особистого контакту з правопорушником, закон дозволив місцевим інспекторам притягати до відповідальності за порушення правил зупинки, стоянки лише власника авто. І тільки за умови фіксації обставин порушення у режимі фотозйомки (відеозапису).

  Тож без налагодження системи відправки “листів щастя” проведена інспекторами з паркування евакуація судом буде визнана незаконною.

  17 випадків, коли авто можуть забрати на спецмайданчик:
  1. поставлений на проїжджій частині у два і більше рядів;

  2. розташований на залізничних переїздах;

  3. розташований на трамвайних коліях;

  4. розташований на естакадах, мостах, шляхопроводах і під ними, у тунелях;

  5. розташований на пішохідних переходах і ближче 10 метрів до них з обох боків, крім випадків зупинки для надання переваги в русі;

  6. розташований на перехрестях та ближче 10 метрів від краю перехрещуваної проїжджої частини за відсутності на ній пішохідного переходу, за винятком зупинки для надання переваги в русі та зупинки проти бокового проїзду на Т-подібних перехрестях, де є суцільна лінія розмітки або розділювальна смуга;

  7. розташований на проїжджій частині, де відстань між суцільною лінією розмітки чи протилежним краєм проїжджої частини і транспортним засобом, що зупинився, менше 3 метрів;

  8. розташований ближче 30 метрів від посадкових майданчиків для зупинки маршрутних транспортних засобів, а за їхньої відсутності – ближче 30 метрів від дорожнього знака такої зупинки з обох боків;

  9. розташований ближче 10 метрів від позначеного місця виконання дорожніх робіт і в зоні їхнього виконання;

  10. розташований у місцях, де буде неможливим зустрічний роз’їзд або об’їзд транспортного засобу, що зупинився;

  11. розташований ближче 10 метрів від виїздів з прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзду;

  12. своїм розташуванням робить неможливим рух інших транспортних засобів або створює перешкоду для руху пішоходів, у тому числі осіб з інвалідністю на спеціальних засобах пересування та пішоходів із дитячими колясками;

  13. розташований на виділеній смузі для руху громадського маршрутного транспорту;

  14. розташований на позначеній відповідними дорожніми знаками та/або дорожньою розміткою велодоріжці;

  15. перешкоджає руху або роботі снігоприбирального та іншого технологічного комунального транспорту у разі запровадження надзвичайного стану або у разі оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації;

  16. порушує схему паркування таким чином, що він блокує проїзд двома або більше смугами руху;

  17. протиправно розташований/припаркований на місцях для осіб з інвалідністю, а також на місцях, відведених рішенням міськради для паркування окремих громадян-пільговиків або окремих видів транспорту (наприклад, електромобілів).

  Усі ці випадки запобігають створенню заторів, аварійних ситуацій, що загрожують життю і здоров’ю громадян, та порушенню прав осіб з особливими можливостями.

  Недопустимі також і махінації та намагання зробити бізнес на евакуаціях. Плата за транспортування і зберігання авто на спецмайданчику встановлена спільним наказом МВС, Мінфіну та Мінекономрозвитку і становить для авто вагою до 2 тонн — 720 грн за евакуацію, 144 грн за кожну добу в перший тиждень зберігання та 24 грн на добу, починаючи з восьмої доби.

  Коли водій з’являється на місці порушення і може усунути правопорушення (забрати авто), евакуація не проводиться.

  СПОСОБИ ОПЛАТИ ЗА ПАРКУВАННЯ
  Від 27 вересня усі попередні способи оплати паркування, зокрема через мобільне паркування, залишаються чинними. Лише в процесі впровадження автоматизованої системи контролю оплати паркування, що відбуватиметься за рішеннями міської влади, можлива поява нових мобільних додатків, скасування паркувальних талонів та поява додаткових зручних для водіїв способів оплати.

  ЗАТРИМКА ІЗ РЕАЛІЗАЦІЄЮ ФОТОВІДЕОФІКСАЦІЇ ПОРУШЕНЬ ПДР
  Найскладнішим є виконання норми про здійснення фотовідеофіксації згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах.

  Народні депутати не погодились на фотофіксацію порушень поліцейськими та інспекторами на звичайні планшети (смартфони), як заведено у Європі, а наполягли на забезпеченні захисту інформації від підробок та маніпуляцій.

  Тож під час оформлення ДТП із загиблими, за скоєння якого винній особі загрожує позбавлення волі, експерт має право використовувати звичайний фотоапарат, а інспектору та поліцейському для накладення на порушника звичайного грошового штрафу буде замало підтвердити достовірність фотографії своїм електронним підписом. Для цього треба мати ще й спеціально атестований пристрій та захищений канал зв’язку.

  Тобто, щоб розгорнути системи фотовідеофіксації у найкоротші строки необхідне рішення про початок її дослідної експлуатації з подальшим проведенням експертиз та отриманням сертифікатів та атестатів відповідності.

  ШТРАФНІ БАЛИ
  Система нарахування штрафних балів з’явилася в українському законодавстві ще 2015 року, проте на практиці її не застосовували. Вона потребує реформування.

  Відповідно до цієї системи, у разі фіксації порушень ПДР в автоматичному режимі кожному громадянину, який має посвідчення водія, надається можливість три рази на рік порушити ПДР безкоштовно, тобто без застосування грошового штрафу.

  Проте така модель суперечить чинним у ЄС, США та інших розвинутих країнах світу аналогам, де система штрафних балів спрямована на облік грубих порушень та виявлення водіїв з небезпечним стилем керування.

  Це необхідно для застосування до них більш суворих стягнень та профілактичних засобів впливу: збільшення грошового штрафу, позбавлення водійських прав на визначений строк, відвідування спеціальних курсів щодо правил поведінки на автодорогах, повторні іспити на знання ПДР, арешт та навіть тюремне ув’язнення.

  Тож, підвищити безпеку на дорогах України та зменшити кількість ДТП від впровадження стаціонарних камер фотовідеофіксації можна лише за умови законодавчих змін у підходах до системи застосування штрафних балів.

  (Visited 46 times, 1 visits today)
 • 180x150