Темне питання УКБ. Чому дорожчає новий міст у Франківську – всі деталі (фото)

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Поки Франківськ щодня у час пік стоїть у заторах через Бистрицю, поряд триває будівництво нового Галицького мосту. Міський голова Руслан Марцінків навіть назвав його майбутнім своєї політичної кар’єри. Врятувати місто від заторів і завершити міст обіцяють до серпня 2019 року.

  Тим часом його вартість росте, а разом з нею і увага громади, пише Стик з посиланням на Репортер.

  Результат пошуку зображень за запитом "Темне питання УКБ. Чому дорожчає новий міст у Франківську – всі деталі"

  Омріяна альтернатива

  Міст назвали Галицьким за підсумками онлайн-голосування серед 150 варіантів на сайті міськради. Обіцяв його Руслан Марцінків ще перед виборами міського голови. А питання постало ще раніше – діючий міст на Пасічну вже давно потребує капітального ремонту. І в разі якогось форс-мажору Франківськ по той бік Бистриці залишається відрізаним. А щорічні ремонти й латання не сильно рятують.

  Аби розвантажити міст і зменшити затори на ньому, планували ще й об’їзну через Клузів. Та з нею не склалося – селяни не погодилися пускати дорогу через свої двори.

  Навесні 2016 року обіцянки зрушили з місця, і під будівництво нового моста заклали символічний камінь. Спершу мерія планувала вписати будову до плану енергоефективного розвитку. Адже він має розв’язати транспортні потоки, а центр від цього має стати менш загазованим. Відтак на міст планували отримати грант чи кредит. Але з міжнародними грошима не склалося, тому вирішили спрямувати на нього усі кошти з перевиконання міського бюджету.

  Місто мало три варіанти конструкції мосту: сталево-залізобетонний, залізобетонний і монолітний залізобетонний. Управління капітального будівництва (УКБ) обрало перший – через довговічність.

  Проект робило ТОВ «Львівський будівельний холдинг» – за 1,4 млн грн. Експертизу провів Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІ Проектреконструкція».

  Тендер оголосили на початку липня минулого року. Очікувана вартість будівництва мосту через Бистрицю-Солотвинську та транс­портної розв’язки в районі вулиць Хіміків-Надрічна була 206,6 млн грн. Із чотирьох претендентів двох до аукціону не допустили. ТОВ «Мостобудівельний загін № 112» запропонувало найнижчу ціну – 120 млн грн.

  На одному із засідань виконкому в. о. директора «Мостобудівельного загону № 112» Сергій Порожнюкпояснив, що компанія запропонувала низьку ціну, щоб закріпитись у регіоні. Мовляв, фірма готова використовувати власну техніку «в нуль», аби лиш взятися за цей об’єкт.

  Будувати мали у три етапи. Перша черга – будова розв’язки на Надрічній, друга – будівництво на вулиці Хіміків, третя – споруд­ження власне мосту.

  Загін просить більше

  За даними ресурсу clarity-project, станом на 1 жовтня 2018 року податковий борг «Мостобудівельного загону № 112» становив 40 тис грн, хоча минулого року ця сума сягала 722 тис грн.

  З 2017 року фірма взяла участь у 43 закупівлях у кількох областях і з нею уклали 13 договорів на загальну суму 263,6 млн грн. З них 178,3 млн – договори на будівництво мосту в Івано-Франківську.

  Про здорожчання мосту на 58,3 млн стало відомо на початку жовтня, коли відповідний договір про додаткові роботи оприлюднили в онлайн-системі закупівель Prozorro.

  В управлінні капітального будівництва пояснюють: змін зазнали профіль і конструкції мосту, зважаючи на сейсмічну активність цієї ділянки. Цікаво, до того про сейсмічну активність не здогадувалися?

  Керівник УКБ Роман Галіпчак пояснює: коли почали бити палі, то побачили, що ґрунт занадто тугий. Тож перейшли на бурозабивні палі.

  Сталезалізобетонну балку замінять на сталеву. Кажуть, це гарантуватиме надійність і довговічність споруди. А щоб зменшити навантаження на опори, застосують легшу конструкцію прогонової будови.

  В УКБ пояснюють, що підписали пряму угоду з підрядником, оскільки вона не призведе до подорожчання проекту на більш ніж 50 %. Та й узагалі, нині вартість металу зросла, тож якщо перерахувати проект за нинішніми цінами, то його вартість буде вже 350 млн, пояснює Роман Галіпчак.

  У вівторок, 6 листопада, начальник УКБ повідомив, що роботи з фундаментом і влаштуванням опор нового мосту вже завершили. Тепер до Франківська мають привезти металеві балки – третину з них уже доправили. І нині працівники готують майданчик для їх збирання. До кінця року планують почати насувати балки на опори.

  Завершальним етапом стане дорога на вулиці Хіміків. Але тут планують лише постелити дорожнє покриття.

  Проблемна розв’язка

  Окрім постійного здорожчання самого мосту, місцеві активісти нарікають, що він лише двосмуговий і хвилюються за транспортну розв’язку. Крім того, не передбачені велодоріжки та смуги для громадського транспорту.

  Та міський голова пояснює, якщо зробити міст ширшим, то доведеться розширяти і вулицю Хіміків, інакше виїзд на цю ділянку буде ускладнено. А ще, ширший міст – це ширша розв’язка на Надрічній. А там для цього землі недостатньо. Тому, мовляв, така ширина – оптимальна.

  Побоюються й того, що план нової розв’язки може ускладнити і без того непростий проїзд. Відрізок Надрічної між новим і старим мостом стане одностороннім в бік старого. А прямий виїзд на Промислову – не передбачений.

  Член виконкому Вадим Войтик каже, проект – «темне питання, що лежить у столі УКБ». І нині актуальним є перший варіант проекту, який умовно можна назвати «штани» – одні їдуть наліво, інші – направо і всі катаються по колу.

  «Я так розумію, що начальник УКБ наполягає на реалізації первісного проекту, бо в нього терміни, строки, погоджені документи. Проектанти – у Львові, експертизи проходять у Києві, і для Галіпчака, як відповідальної особи, будь-які відхилення це вже проблема, – говорить Вадим Войтик. – А міський голова мені казав, що намальований проект ще не остаточний і там буде виїзд на Промислову, може ще щось. Наскільки мені відомо, у проекті змін не було».

  Начальник управління транспорту і зв’язку Олег Ганчак каже, їхніх фахівців до розробки проекту не залучали – усім керує УКБ, тож він тут ні до чого. А на закиди активістів у бік управління за бездіяльність у цій справі відповідає: «Собаки гавкають, а караван іде».

  Заступник міського голови Микола Вітенко говорить, що проект розв’язки на Надрічній наразі ще не отримав погодження. А мер Марцінків повідомив, що на розв’язку оголосять додатковий тендер. На час робіт планують перекрити дорогу і забезпечити об’їзд.

  Як місто справиться з потоком транспорту на новому мості у дві смуги, коли старий чотирисмуговий закриють на капремонт, поки що невідомо. За словами Миколи Вітенка, у мерії рішення для цього ще не мають.

  Під час обговорення нового генплану до нього внесли пропозиції щодо ще одного мосту – на Набережну з боку Загвіздя. Та він, напевно, стане вже майбутнім мера для наступної каденції.

  Фото: Богдан Досюк

  (Visited 65 times, 1 visits today)
 • 180x150