Як виїхати за кордон з дитиною без згоди одного з батьків

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Згідно зі статтею 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлені Законом.

  Статтею 313 Цивільного Кодексу України визначено, що виїзд громадян України, яким не виповнилося 16 років, можливий тільки за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними. У той же час фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.

  Тобто, згідно діючого законодавства України, фізична особа має право на свободу пересування.

  Разом з тим, дитина, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

  Якщо з дитиною їдуть обоє батьків, то в такому разі проблем не виникає, або якщо один з них дав свою згоду, затверджену нотаріусом.

  А що ж робити, якщо батьки розірвали шлюб і батько або мати дитини принципово, без вагомих на те причин, відмовляється підписувати у нотаріуса згоду на виїзд дитини?

  Варто знати, що розірвання шлюбу не дає автоматично права одному з батьків вивозити спільну дитину в будь-яке місце у світі без згоди та відома іншого з колишнього подружжя, тому що згідно Сімейного кодексу України – мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їх прав і не звільняє їх від обов’язків щодо дитини.

  Звісно ж, є й винятки з такого правила, наприклад, виїхати з дитиною самостійно можливо, якщо:

  • другий із батьків є іноземцем або особою без громадянства та відсутній у пункті пропуску через кордон України;
  • якщо в паспорті батька, з яким їде дитина, або у проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік у дипломатичному представництві України за кордоном;

  За наявності оригіналів або нотаріально засвідчених копій одного з таких документів:

  • свідоцтва про смерть другого з батьків;
  • довідки про народження дитини, виданої відділом РАЦС, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька зі слів матері (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);
  • якщо є рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
  • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
  • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім.

  Що ж робити, якщо ваша ситуація не підходить під даний перелік?

  Тоді ви можете звернутися до кваліфікованих працівників Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, щоб вони допомогли вам звернутися до суду з відповідним позовом з метою отримати рішення суду про надання дозволу на виїзд дитини за межі України, без згоди та супроводу другого з батьків.

  Підставою для звернення до суду є відмова одного з батьків надавати такий дозвіл.

  В позовній заяві потрібно вказати чіткий проміжок часу, на який потрібен дозвіл, країну, в яку ви прямуєте, обґрунтування необхідності виїзду дитини за кордон (добре, якщо там проживають родичі, або дитина їде за кордон для оздоровлення, що буде підтверджуватись довідкою з лікувального закладу (наприклад, довідка дитячого лікаря, що дитина потребує оздоровлення у зв’язку з тим, що постійно хворіє на (вказується хвороба); проживає у екологічно несприятливому місті та ін.); також в такій заяві наводяться докази того, що виїзд за кордон сприятиме розширенню кругозору дитини, вона ознайомиться з культурою інших народів, зможе покращити свої навички у вивченні іноземної мови). Додатково можна вказати, що один з батьків не має матеріальної змоги надати таку ж можливість дитині, і лише заявник може сприяти тому, що дитина відпочиватиме за кордоном та буде якісно та цікаво проводити своє дозвілля.

  Тому, при виникненні суперечностей при виїзді з дитиною за кордон, не варто засмучуватись та опускати руки, а необхідно якомога скоріше звернутися до працівників Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які мають відповідний досвід та практику і які допоможуть вам розв’язати вашу проблему.

  За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх «ДІПРОМІСТО»,) тел. (096) 138-82-89.

  (Visited 139 times, 1 visits today)
 • 180x150