Історія колись знаменитого Косівського санаторію або “Чому бідні – бо дурні”

 • 180x150
 • Опубліковано:

   

  Несвоєчасна виплата зарплат бюджетникам – топ-тема останніх місяців. У жовтні заборгованість заробітної плати прикарпатським медикам та освітянам сягнула рекордної позначки – 300 мільйонів гривень. І поки обласні чиновники мізкують, як справедливо розподілити 20 мільйонів медичної субвенції, щоб погасити борги хоча б за липень-серпень, у профільному міністерстві знайшли простіший механізм вирішення проблеми – радять скоротити персонал.

  Врешті, людям увірвався терпець. Тисячі медиків із всієї України вийшли на пікет під стіни Верховної Ради України, вимагаючи негайно виплатити їм мільйонні борги із заробітної плати. Схожі акції протесту відбувались і під стінами ОДА. Проте минуло кілька тижнів, а питання так і залишилось невирішеним.

  Відтак, на Прикарпатті медики почали масово звільнятися, особливо молодший медичний персонал. Люди скаржаться, що, маючи профільну освіту і десятиліття стажу, одержують мінімальні зарплати – по 3-4 тисячі гривень. Проте, і цей мізер їм не виплачують вчасно.

  Втім, не всі готові так легко відмовитись від своїх посад. Ще жоден головний лікар добровільно не написав заяву на звільнення із солідарності зі своїм підлеглими. Навпаки, деякі керівники “успішних установ” буквально “жирують” на зарплатах з казни.

  Тай не всі заклади, що перебувають у підпорядкуванні МОЗ, потерпають від тотального безгрошів’я. До прикладу, спеціалізований санаторій “Косів” – унікальний дитячий протитуберкульозний заклад, відкритий понад століття тому відомим на всю Європу лікарем Аполлінарієм Тарнавським.

  Тут звели унікальні будівлі та висадили рідкісні дерева і кущі. 20 років тому всі споруди визнали пам’ятками архітектури, а парк став заповідником.

  Проте сьогодні корпуси лікувального закладу нагадують швидше декорації фільму жахів. Унікальна карпатська оздоровниця рік за роком перетворюється на руїну. Чотири будівлі вже офіційно визнані аварійними. Про занепад колись відомого на всю Україну 120-річного оздоровчого комплексу свого часу знімали сюжети центральні канали. Та, не допомогло.

  Грошей вистачає тільки на зарплати та частково на медикаменти, немає навіть п’ять тисяч гривень на технічну експертизу закладу – жалівся в журналістам головний лікар комплексу Юрій Плав’юк. Він, до речі, очолює заклад з 1998 року.

   

  Багаторічний керівник ще не раз бідкався журналістам на нестачу фінансування та довгими роками не хоче полишати свою посаду.

  Мало кому відомо, що вже найближчим часом, 5 жовтня 2018 року в МОЗ проведуть конкурс на зайняття посади головного лікаря Державного закладу «Спеціалізований (спеціальний) санаторій «Косів» Міністерства охорони здоров’я України.

  Як і раніше Юрій Плав’юк є одним із ймовірних претендентів на посаду головного лікаря. Хто складе йому конкуренцію, стане відомо 6 листопада, коли конкурсна комісія розпочне розгляд заяв претендентів. Сам же конкурс відбудеться 16 листопада у столиці.

  В оголошенні про проведення конкурсу зазначені і умови оплати праці керівника закладу, зокрема посадовий оклад – 4916,00 грн плюс надбавки, доплати, премії та матеріальна допомога.

  Дивно, тому, що судячи з електронних декларацій головного лікаря Юрія Плав’юка, він заробляв понад 60 000 гривень на місяць(!).

  Зокрема, в 2017 році Юрій Плав’юк, як головний лікар державного закладу “Спеціалізований (спеціальний) санаторій “Косів” Міністерства охорони здоров’я України, заробив 728 383 гривень. Цього ж року він придбав собі HYUNDAI Tucson 2016 року випуску за 804 500 гривень. Окрім того, очільник санаторію активно будується. Окрім двох земельних ділянок, двох житлових будинків і низки господарських будівель, він зареєстрував ще кілька об’єктів незавершеного будівництва – літню кухню, комору, гараж та сауну.

  Декларація за 2018 подана Юрієм Плав’юком перед звільненням, не менш красномовна. З 1 січня по 5 вересня(за 8 місяців) він встиг заробити 453 379 гривень(!).

  Також головний лікар санаторію “Косів” задекларував 70 170 гривень пенсії та заощадження – 200 000 гривень і 9 000 доларів.

  На виборах 2015 головний лікар балотувався від Радикальної партії Олега Ляшка і до Івано-Франківської обласної ради, і до Косівської районної ради. Проте потерпів поразку на обох фронтах.

  За даними інформаційно-аналітичної платформи Youcontrol Юрій Плав’юк встигав ще й бізнесом займатися. Близько семи років він був зареєстрований як ФОП, займався роздрібною торгівлею в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

  Тож виходить, що очолювати “неприбутковий” лікувальний заклад досить-таки вигідно. Вистачає часу і на політику, і на бізнес, ще й зарплату нараховують більшу, аніж народним депутатам. Тим часом, через відсутність коштів, відомий на всю Україну заклад валиться на очах. Все майже як в красномовній приказці: “Чому бідні – бо дурні. Чому дурні бо бідні”.

  Висновки робіть самі.

   

  (Visited 1,958 times, 1 visits today)
 • 180x150