Війна за Камінь: «інвестор» просить миру

 • 180x150
 • Опубліковано:

  На хвилі революційного піднесення гуцули з Верховинщини влаштували маленький «майдан» нахабному «інвестору» з Донецька, який три роки тому «прихватизував» землю біля геологічної пам’ятки природи місцевого значення Писаний Камінь. Підприємець попросив у місцевої громади пробачення.

  «Інвестор» розповів про себе

  З 2011 року, відколи розпочався земельний конфлікт навколо Писаного Каменя, загадкового «інвестора», якого місцеві гуцули вважають швидше загарбником, ніхто не бачив. Посередники, які відстоювали його інтереси, тримали в таємниці ім’я та прізвище господаря, якому за кілька днів вдалося спорудити вертолітний майданчик та побудувати підстанцію біля Писаного Каменя. У селі поширилися чутки, нібито на гірські землі навколо Каменя кинув око сам син президента – Віктор Янукович-молодший.

  За три роки ці чутки ніхто не спростував. Тому у революційному пориві на хвилі боротьби з режимом місцеві жителі вирішили відвоювати захоплені невідомими «донецькими інвесторами» землі. Минулого тижня люди виловили під Писаним Каменем представника власника, мешканця Тернополя, та виставили на публічний осуд. Після того з жителями села Буковець, які мають найбільше претензій до загадкового «інвестора», погодився зустрітися справжній власник ділянок навколо Писаного Каменя, донеччанин Сергій Циплаков.

  Однак за день до сходу селян, який запланували на 28 лютого, на адресу сільської ради надійшов лист від Циплакова, в якому той повідомив, що не приїде. «Він не приїхав, бо подзвонив до тещі у Делятин, і вона сказала, що його тут вб’ють», – повідомив на зборах сільський голова села Буковець Мирослав Матаржук. Циплаков прислав також свою автобіографію та копії договорів купівлі-продажу двох земельних ділянок спільною площею більше 4 га. Доцільніше було б ознайомити жителів села з цими документами три роки тому, аніж починати війну з громадою.

  Як ідеться в листі, Сергій Циплаков народився 1966 року в Одесі. Згодом переїхав до Донецька. Дружина Любов Циплакова – уродженка смт. Делятин Надвірнянського району. Мають двох дорослих дітей.

  Трудову діяльність Циплаков розпочав підземним гірничим майстром на шахті Глибока. Після армії у шахті Мушкитівській працював прохідником п’ятого розряду. Потім слюсарем з ремонту автомобілів. У 1993 році відкрив власну автомайстерню, а 1998 року – водій-експедитор фармацевтичної фірми «Дарниця» в Києві.

  Різкий кар’єрний ріст у Циплакова розпочався у 2001 році, коли він викупив вантажівку у фірми «Дарниця» і став приватним підприємцем вантажних перевезень. З 2006 року очолює приватне підприємство «Р.Т.С.». Зараз, зазначає Циплаков, він має приватну мережу автомайстерень, є офіційним представником в Україні вертолітної компанії «Bell Helicopter» та володіє майстернею з ремонту гелікоптерів.

  Здавалося б, гарний приклад, як звичайний шахтар власною працею й хистом досяг у житті нехай не захмарного, але таки успіху. Втім, Циплаков багато чого про себе в листі не згадав. Так, він наполягає, що ніколи не був членом жодної політичної партії. Втім, і не спростував своєї причетності до сім’ї Януковича. А підстави їх пов’язувати є: Сергій Циплаков – брат близького друга Віктора Януковича-молодшого Руслана Циплакова. У 2007 році Руслан Циплаков був одним з засновників ЗАТ «Донбасінвестгроуп» (зараз «Метал Юніон»), а з 2008 став співвласником «Південкомбанку».

  За його участю у 2008 році в Донецьку була створена компанія «Глобус плюс», яка спеціалізується на торгівлі нерухомістю. З 2010 р. Руслан Циплаков – співзасновник громадської організації «Федерація мотоциклетного спорту Донецької області». Циплаков-молодший також є гонщиком у Ferrari Team Ukraine (почесний президент команди – Віктор Янукович-молодший, співвласники команди Циплаков і Янукович).

  Протягом останніх років Руслан Циплаков засвітився у кількох гучних історіях. ЗМІ звинувачували його у вимаганні грошей, корупційних скандалах і навіть у замаху на вбивство. У лютому минулого року Циплакова і Януковича-молодшого ЗМІ пов’язували з відмиванням 2,5 млрд. гривень із «Укртрансгазу». Зокрема, компанії «Турболінкс», «Укртурборемонт», «Турботрейд» і «Промінвеставтоматика» почали вигравати тендери «Укртрансгазу». Журналісти дослідили, що більшість грошей від тендерів надходили на рахунки ТзОВ «Трейд груп стиль», яку пов’язують з «Південкомбанком» Циплакова.

  Очевидно, розмаху братових оборудок Сергій Циплаков не досяг, але у конфлікті з місцевою громадою два роки тому йому напрочуд легко вдавалося залучати на свій бік владу і прокуратуру.

  У тому ж листі Циплаков роз’яснив, що у 2011 році придбав дві земельні ділянки площею більше 4 га, на яких планував спорудити житловий будинок та господарчу будівлю. А тепер він щиро готовий йти назустріч громаді та допомагати сільській раді. Мовляв, наразі він вже пожертвував 25 тисяч гривень на генплан села, 10 тисяч гривень – місцевій футбольній команді та надав фінансову допомогу на ремонт паркана біля сільської ради.

  «Прошу пробачення у громади, що колись виникла конфліктна ситуація з охоронцями ділянки з приводу відмови у користуванні джерелом питної води, коли вони самовільно вирішили не підпускати мешканців до джерела. Цих громадян відразу було звільнено. Я б ніколи не дозволив такого ставлення до людей, впевнений, що у майбутньому знайду порозуміння з односельцями. Ще раз прошу пробачення», – йдеться у листі. Циплаков обіцяв приїхати, «як тільки дозволить ситуація».

  Давайте жити дружно?

  Втім, конфлікт між селянами та представниками інвестора виник не через те, що він нібито законно купив 4,25 га землі. Підстанцію та вертолітний майданчик він збудував за межами цих чотирьох гектарів. Та в листі Циплаков про це змовчав.

  Є питання й щодо законності придбання цих 4 гектарів. За документами, які представив Циплаков, він придбав землю у двох жінок, жительок села Верхній Ясенів – Ганни Сенчук та Парасковії Ватуйчак. Наразі до останньої є претензії з боку власників сусідньої ділянки. «Ця Ватуйчак разом з своєю землею продала 1,2 га нашої землі», – розповідає Олена Остафійчук.

  На сході селян мешканці Буківця дійшли до висновку, що варто звернутися до районного управління земельних ресурсів, архітектури, інспекції Держархбудконтролю з проханням з’ясувати, де чия земля, і перевірити законність відчуження земельних ділянок. Жителі Буківця звернулися за допомогою до депутатів обласної ради та рекомендуватимуть прийняти відповідне рішення жителям сусіднього села Верхній Ясенів, яке теж втягнулося у земельний конфлікт. Адже, Писаний Камінь розташований на горі Копілаш на стику трьох сіл – Буковець, Верхній Ясенів, Білоберізка.

  Якщо ж тепер інвестор готовий до співпраці і просить вибачення у селян, то три роки тому його представники грубо намагалися відібрати у людей землю. Після того, як вони придбали більше 4 га землі, звернулися до сільської ради з проханням взяти в оренду сам Писаний Камінь, який розміщений на землях запасу Буковецької сільської ради. При цьому представник інвестора пояснював, що є так званий інвестиційний проект, втілення якого дасть можливість жителям села отримати роботу. Вихід на Писаний Камінь мав стати платним.

  Коли громада села відмовилася передати геологічну пам’ятку у руки невідомих донецьких, розпочалася справжня війна в судах, причому проти людей раптом почала виступати прокуратура. «В інтересах держави» районна прокуратура звернулася до суду з вимогою скасувати державні акти мешканців на право власності на землю, яка межує із ділянкою, придбаною підприємцями з Донецька. Мотивація судового позову – невстановлені межі сіл.

  Хоч на той час встановлених меж між населеними пунктами в сільській місцевості не було майже ніде. Справа привернула увагу ЗМІ й розглядалася на обласній раді. Зрештою, суд залишив без розгляду позовні заяви щодо скасування державних актів на право приватної власності на землю.

  Після невдач у судах представники Циплакова почали тиснути на місцевих. Дійшло до того, що навіть заборонили людям набирати воду з єдиного в окрузі джерела – обгородили територію і поставили охоронців з собакою.

  Наразі люди сподіваються, що контролюючі інстанції нарешті чесно оцінять, наскільки законно Циплаков заволодів гуцульськими землями.

  Марія ГАВРИЛЮК, ГК

  (Visited 35 times, 1 visits today)
 • 180x150