Куди йдуть благодійні внески в обласній лікарні або для чого стільки паперу лікарям?

 • 180x150
 • Опубліковано:

  СТИК проаналізував закупівлі Івано-Франківської ОКЛ в системі ProZorro та дані платформи Zакупівлі на Texty.org, яка охоплює базу закупівель з 2008 року.

  Обласна клінічна лікарня через ProZorro розіграла 347 тендерів. За даними платформи Zакупівлі загалом медзаклад підписав 419 угод на 205 мільйонів гривень.

  Найбільшим “освоювачем” коштів ОКЛ стало ТОВ “Медхарчопром”, яке роками надає кейтерингові послуги в лікарні. Загалом підприємство уклало з ОКЛ 44 угоди на суму майже 50 мільйонів гривень. ОКЛ – єдина установа, з якою співпрацює ТОВ “Медхарчопром”, так само і “Медхарчопром” – єдиний надавач послуг з харчування хворих в лікарні.

  Однак цікавий той факт, що ОКЛ 15.02.2018 закупила кухонного обладнання на майже 56 тисяч. Ця покупка є дивною чи взагалі абсурдною, бо закуплено після заключення угоди з «Медхарчпромом» і використовуватися не може.

  ТОВ “Медхарчопром” пов’язують з прикарпатським олігархом Олегом Бахматюком. За даними інформаційно-аналітичної системи YouСontrol, ТОВ “Медхарчопром” у червні 2004 року заснували Петро Недільський та Надія Новікова, яка водночас є співзасновницею кількох компанії, що належать чи належали Бахматюку. Зокрема, це торгова мережа “Фаворит”, ПП “Сансент”, фермерське господарство “Укрлендфармінг” тощо.

  Понад 30 мільйонів ОКЛ розіграла з двома компаніями, які постачають медобладнання: з ТОВ “ДІАТЕХ-УКРАЇНА” були підписані угоди на 17 мільйонів гривень, а з ТОВ “Медарант” – на 14,5 мільйонів.

  По більшість закупівель, оголошених ОКЛ, були укладені прямі договори. З 347 закупівель ОКЛ тільки по 32 проводились відкриті торги.

  Зазвичай, щоб не проводити аукціон, замовлення товарів та послуг ділять на кілька лотів або встановлюють “допорогову” ціну і укладають прямий договір з переможцем. До прикладу, так в лікарні закуповують послуги з утилізації сміття в компанії “Еко-Прикарпаття”, бланки та папір для друку в приватного підприємця Петра Богайчука, дизпаливо, газ та нафту в “ОККО Контракт”, ремонт офісної техніки в ПП “Бовея” тощо.

  За таким же принципом в ОКЛ і надають послуги з прання білизни.

  Періодично пацієнти обласної лікарні жаліються, що їм доводиться оплачувати заміну білизни, бо її перуть у приватній пральні.

  Проаналізувавши закупівлі в системі ProZorro вдалося з’ясувати, що ОКЛ заключала три прямі договори на послуги з прання і сухого чищення в загальній сумі 140 тисяч гривень.

  Після нескладних розрахунків виходить що прання білизни в обласній лікарні обходиться в 8-9 гривень за 1 кг. Вага односпального комплекту постільної білизни з бавовни в середньому важить 1-1,5 кг, тож виходить її прання обходиться в 9-13 гривень. В той самий час санітарки в лікарні озвучують суму від 50 гривень з пацієнта, хоча по суті заміна білизни входить в “обов’язковий набір послуг” і мала б бути безкоштовною.

  Що цікаво, що на послуги прання в минулому році було витрачено майже у два рази менше ніж на закупівлю паперу та бланків. Через що, власне, пацієнтам доводиться платити з власної кишені.

  Тендер на послуги з прання і сухого чищення виграла ФОП Дрінь І.І. За даними інформаційно-аналітичної системи YouСontrol приватний підприємець Ірина Дрінь зареєстрована в Чернівцях. Основним видом діяльності є прання та хімічне чищення текстильних і хутряних виробів. На державних тендерах в 2018 році заробила 588 тисяч гривень, а в 2017 – 886 тисяч. Надає послуги з прання медзакладам та військовим частинам.

  Чимало скарг людей і за оплату анестезії, зокрема, наркотичних препаратів. В системі ProZorro можна знайти тендер на суму 568 тисяч. Слід відмітити, що люди сплачують за анестезію та обезболення внески на благодійний фонд, з якого закупляти наркотики чи психотропні речовини заборонено.

  Аналіз тендерів ОКЛ дозволив відмітити кілька “особливостей”. В закупівлях, де укладались прямі договори, досить часто можна зауважити нечіткий, розмитий опис предмета закупівлі та недовантаження певних документів. Також було кілька скарг на дискримінаційні умови.

  Зокрема, при закупівлі мобільної рентгенівської системи, яку оформили, як “візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини” один із учасників поскаржився на вимоги, які “не відповідають чинним стандартам і законодавству в сфері публічних закупівель та обмежують конкуренцію”. В скарзі до адміністративної комісії Антимонопольного комітету компанія “Медичні індивідуально оптимальні технології” вказала, що сукупність параметрів в тендерній документації прописані лише під одну рентгенівську систему виробництва Кореї, яка по ціні дорожча за італійські та новозеландські аналоги.

  АМК скаргу задовольнив, проте компанія не взяла участі в аукціоні.

  Пацієнти лікарні також неодноразова заявляли, що при оформленні в стаціонар їх “наполегливо” просять зробити благодійний внесок. При чому, все офіційно – на території діє благодійна організація “Благодійний фонд захисту та сприяння діяльності установ охорони здоров’я”, зареєстрований за тією ж адресою, що і медзаклад.

  Благодійний фонд захисту та сприяння діяльності установ охорони здоров’я

  Фонд заснував колишній головний лікар ОКЛ, а сьогодні очільник “Феофанії” Ігор Семенів. На даний час благодійною організацією керує Олеся Пилипів.

  В підсумку виникає чимало питань, відповіді на які знайти ще доведеться.

  (Visited 766 times, 1 visits today)
 • 180x150